Забравете за целите, има и друг път към успеха

Забравете за целите, има и друг път към успеха

Забравете за целите, има и друг път към успеха

Всеки мечтае да постигне нещо в живота – да натрупа мускули, да изгради успешен бизнес, да създаде семейство, да напише книга или пък да спечели шампионат. И повечето от нас започват пътя към всички тези прекрасни неща с поставяне на конкретна цел, пише Джеймс Клир. Той е предприемач, но живо се интересува и от психологията на творчеството и навиците, които помагат на хората да бъдат продуктивни и щастливи. Клир написа тази мотивираща статия за сп. Entrepreneur, с която преобръща дълбоко заложени стереотипи на мислене и действие. Прочетете я, може да се окаже прав.

Повечето от нас поемат по пътя към мечтите си, като първо си поставят конкертна цел. Наскоро обаче открих много по-действащ способ да постигнеш желаното. Всичко идва от разликата между цел и система. Ето в какво се състои тя:

 Ако сте треньор: вашата цел е да спечелите шампионат; вашата система ― ежедневни тренировки на отбора или състезателя.

 Ако сте писател: вашата цел е да напишете книга; вашата система ― съставяне и спазване на график какво и как ще пишете всеки ден.

 Ако сте предприемач: вашата цел е печеливш бизнес за милиони; вашата система ― продажби и маркетинг.

А сега, един наистина интересен въпрос:

Ако напълно ингорирате целта и се съсредоточите само върху системата, ще успеете ли да постигнете резултат? Например, ако тренирате баскетболен отбор и абсолютно се абстрахирате от мисълта, че вашата цел е победа в шампионата, а се концентрирате само върху пълноценни ежедневни тренировки, ще постигнете ли успех? Аз мисля че, да!

И така, ето три причини защо трябва да се фокусирате само върху системата, вместо да гледате към целта.

1. Целите угнетяват

Когато работите за дадена цел, вие сякаш казвате: „Все още не съм достатъчно добър, но това ще се промени, когато постигна желаното”. Недостатъкът на този тип мислене е, че така свиквате да отлагате щастието и успеха за необозримо бъдеще: „ Ще стана щастлив, когато постигна целта си.”

Решението: следете процесите, а не целта. Поставянето на цели силно потиска. Представете си само, мога ли аз да си поставя за цел да напиша две книги за една година?  Обзема ме страх само при мисълта за това! Подлагаме се на напълно ненужен стрес в името на целите да отслабнем, да постигнем успех в бизнеса или да напишем роман. Вместо това, можем значително да опростим живота си като се съсредоточим върху ежедневното изпълнение на набелязаните задачи, а не върху големи цели. Когато се концентрирате върху процеса на изпълнение, а не върху обема на предстоящата работа, ще започнете да се наслаждавате на днешния ден и дори ще подобрите постиженията си.

2. Целите не помагат на дългосрочния прогрес

Може би смятате, че целите ще поддържат вашата мотивация по дългия път, но това не винаги е вярно. Като пример ще дам подготовката за маратон. Усилено тренирате месеци наред, явявате се накрая на състезание, но щом пресечете финала, спират и тренировките. Целта  е била да пробягате маратона. Дистанцията вече е зад гърба ви, затова и целта вече не ви мотивира. Когато всички ваши усилия са насочени към постигането на цел, какво ще продължи да ви движи напред, след като я покорите? Това създава своеобразен  йо-йо ефект, при който човек постоянно се люшка от работа по осъществяването на дадена цел към пълното отсъствие на работа. Подобен тип цикли не позволяват да намирате опора във вашите успехи в дългосрочна перспектива.

Решението: откажете се от преследването на незабавни резултати. Например, отивате във фитнес, но чувствате слабост, отпадналост. Да, това са признаците на умората. Можете да се насилите да тренирате, но по-добре е да си напомните, че смятате да спортувате и занапред и да приключите по-бързо днешната тренировка. В такава ситуация ориентацията към цел би изисквала да проведете цялата тренировка докрай. Защото без постигането на целта, ще се почувствате неудачник. А при мислене на базата на системата няма да имате подобни угризения, защото то се опира не на броя серии, които ще направите днес, а на това да се придържате към динамиката и да не пропускате тренировките занапред. Именно затова системата е по-добрият избор от целта. Целите са краткосрочни. Системата работи в дългосрочна перспектива, защото в края на краищата постъпателното развитие винаги е печелившо.

3. Целите създават лъжливо усещане за контрол

Не можете да предскажете бъдещето. Но всеки път, когато си задаваме цел, ние правим точно това. Планираме къде и кога ще се озовем. Опитваме се да предскажем колко бързо ще постигнем желаното, макар и да нямаме ни най-малка представа какви обстоятелства и затруднения ще възникнат по пътя ни.

Решението: създавайте обратна връзка. Важна е за изграждането на ефективна система, тъй като помага да се проследяват малките детайли, по които да прогнозирате какво ще се случи с цялата система. Прекратете опитите да предсказвате бъдещето. Създавайте системи, които сами ще ви показват кога е нужно да внесете някакви корективи.

Всичко това съвсем не означава, че целите са абсолютно безполезни. Те са добър компас за планиране на вашите успехи, но системите са средството за движението напред. Затова предлагам официално да обявим 2014- та за „Година на леността”, всички да забавим темпото и да се съсредоточим върху процесите. Целите задават посоката и подтикват в краткосрочна перспектива, но добре измислената система е истинският победител. Важно е да имате система, а най-важното е да продължавате да се движите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ