Защо Марк Зукърбърг не е добър пример за подражание?

Защо Марк Зукърбърг не е добър пример за подражание?

Погледнете статиите в медиите за най-добрите технологични директори и ще видите един куп думи, посветени на много успешните, които са отпаднали от колеж. Изпълнителният директор на Facebook Марк Зукерберг е най-новото попълнение в списъка на нашумелите бизнес лидери, които са се изкачили на върха, без да са завършили колеж. Досегашните емблематични примери от този списък, разбира се, са великите Стив Джобс и Бил Гейтс.

Амбициозен млад човек, който иска да има своя собствена технологична компания може да направи заключение, че може спокойно да последва примера им и да остави образованието настрани.

Не бързайте толкова, пише Каролин Дъфи за ComputerWorld, Нова Зеландия. След като е изследвала образователния ценз на 50 топ технологични изпълнителните директори в бранша тя е стигнала до много различно заключение. Ето го:

Митът за блестящия студент, който започва бизнес в стаята си в общежитието, отпада от колежа и продължава успешно да се развива в хай тек отношение шества успешно в продължение на много десетилетия, за да стане ясно, че това е... просто един мит. Въпреки няколко нашумели изключения, - като Марк Зукърбърг и Бил Гейтс - по-голямата част от изпълнителните директори, работещи в успешните американски високотехнологични фирми имат диплома от колеж и повече от половината имат най-малко една магистърска степен.

Ние анализирахме образователните сертификати на 50-те най-високо платени и най-влиятелни изпълнителни директори в технологичната индустрия на САЩ и това, което открихме е, че само трима от тях - Майкъл Дел от Dell, Марк Зукерберг от Facebook и Лари Елисън от Oracle - са прекъснали колежани.

За да обобщи данните на анализа Дъфи цитира Джери Луфтман, управляващ директор на Global Institute за ИТ управление (който притежава докторска степен по Информационни системи). Той казва: "Срещал съм толкова успешни високотехнологични изпълнителни директори, които са отпаднали от колежа, колкото и хора, които са спечелили от лотарията."

Дъфи Марсан не е единственият човек, който поставя под въпрос митът за много успешните технологшчнш директор, напуснали колежа. Брад Фелд също призовава предприемачите да се стремят към добра и цялостна подготовка и да използват колежа като вид лаборатория, в който безопасно да експериментират и да научат повече за това какво е да бъдеш предприемач.

Колежът преди всичко е високо организирана, изискваща подчинени на правила и процедури структура. Самочувствието да се отдалечиш от висшето образование може да бъде знак за смелост и предприемчивост. Но не и универсална рецепта за успех.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ