Здрав сън, кафе или и двете

Здрав сън, кафе или и двете

Здрав сън, кафе или и двете

Студентска сесия, 16 часа  четете, не повече от 4 часа сън и литри кафе!!! Кой не го е правил, когато му предстои важен изпит? Същото се случва при стартиране на проект или реализиране на нова идея в бизнеса. За определен отрязък от време се променя целият ни ритъм на живот. Екстремно натоварване, натрупана умора и напрежение изпълват ежедневието ни. Това са онези  върхови  моменти, в които даваме всичко от себе си, за да постигнем успех. Те придават вкус на живота ни,  дават повод да се гордеем със себе си. Те оставят приятното  чувство на заслужен успех  и утвърден професионализъм. Можем да им се насладим истински,  но само ако след това екстремното натоварване си позволим момент на отмора и възможност за възстановяване.

Наистина се нуждаем от това от чисто физиологична и психологична гледна точка.

Но ако тези ситуации на напрежение са необходими и дори неизбежни в професионалния ни път, винаги  идва и моментът на  почивката, на „презареждането”, което ни е така необходимо за да продължим напред .

Вижте още: Възрастта има значение само, ако става дума за сирене

Има обаче професии и периоди от живота, в които успехът изисква постоянно напрежение . Години наред активна работа, която да носи желаните резултати. В този ритъм тялото може да функционира само до определено време. Без необходимата почивка и без поне 8 часа сън този период става все по – кратък. Влизаме в клопката на едно състояние наречено хронична умора. В крайна сметка чувството, че като превърнем нощта в ден и се лишим от сън ще свършим повече работа, е измамно. След осмия-десетия час пълноценна и съсредоточена работа, когнитивните способности намаляват, независимо какво ни диктува волята. Ефективността отстъпва място на  забавената мисъл и склонността към грешки, които иначе не бихме допуснали. Има няколко начини да се измъкнем от това :

Известно е,  че според пиковете на своята работоспособност и периодите от денонощието, в които най-много се нуждаем от сън, хората се разделят на хронотипове  – чучулига, с повишена работоспособност в сутрешните часове и потребност от сън в часовете преди полунощ. И Бухал  – хората от този хронотип могат да запазят работоспособността си до късните вечерни часове, но са с намалена енергия  в часовете преди обяд. Ако работния процес позволява това, оставете важните решения за времето, когато се чувствате в максимално добра кондиция - според вашия хронотип.

Тъй като, това рядко е възможно, често посягаме към  огромни количества кафе или енергийни напитки. Но те дават само временно решение, за сметка на повече раздразнителност, промени в характера и склонност към необмислени решения. И това е само малка част от неприятните промени, които настъпват в живота ни. Недоспиването и умората  намаляват имунитета – правят Ви податливи на инфекции, забавят метаболизма и провокират склонност към наднормено тегло.

Прекъсването или недостигането до определени фази на съня предизвиква освен мускулна умора  и болка подобна на фибромиалгия  (състояние на продължителни мускулни болки и понижен праг на чувствителност за тях. Тук се намесват и допълнителни фактори  включително  и  невроендокринни нарушения).

Обратно, сънят с достатъчна продължителност дава възможност за възстановяване и правилно функциониране на всички органи и системи. Важно е не само да осигурите  необходимата продължителност, има значение и кога започва съня. Най- пълноценна е почивката, когато започва до 1-2 часа преди полунощ. Това е свързано със секрецията на хормона на растежа, който е с най- високи нива в този период от денонощието и осъществява важни процеси във всички органи и системи.

Само така, организмът  се възстановя. Събуждате се с чувството, че сте отпочинали и пълни с енергия. В този момент сте максимално ефективни, защото разполагате с ценен ресурс – самия себе си и то в най – добра форма!

Имах преподавател в Медицинския университет, който същевременно работеше в клиниката ,в която се провеждаха упражненията ни. Никога не изпитваше след тежки дежурства. Смяташе, че няма да бъде достатъчно обективен. Вместо това, се съсредоточаваше върху представянето на различни медицински случаи и грешките, които могат да бъдат допуснати в момент на преумора, от страна на лекаря. Защото тук вече е заложен човешки живот!

Умората намалява концентрацията, променя начина на общуване. Напрегнатият, груб  разговор с колеги или подчинени може да ги превърне от партньори и съмишленици, дори във врагове. Често си казваме , че това не може да ни се случи, но „Никой не знае какво може да направи, преди да се е опитал."

А, когато носим в дома си товарът на натрупаната умора най-често потърпевши са любимите ни хора и тези, които всъщност осмислят живота ни – нашите деца.

Липсата или недостатъчната почивка и сън слагат отпечатък дори върху този важен аспект от живота ви  -  какви родители сме.Всички знаем,  че за да сме истински пълноценни, в който и да е етап от живота на децата ни, се нуждаем   от  почивка и поне 7-8 часов сън. Това ни прави способни да общуваме спокойно и да им дадем  не само най- необходимото, но и най- доброто от себе си – любов, житейски опит и  увереност в бъдещето . 

Накратко , във времето,  в което живеем умората е неизменна част от ежедневието ни. Не  й позволявайте да краде от личността Ви, да отнема сетивата Ви за добрите идеи, истински ценните приятелства и важните моменти в живота ви. Това е във ваша власт!  

***

Д-р Доротея Станчева е гастроентеролог, медицински управител на Медицински център „Пансанус”. Завършила е Медицинска академия в София. Има специалности по вътрешни болести и гастроентерология. Магистър от УНСС по здравен мениджмънт.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ