Как да получим най-добрата препоръка за работа

Как да получим най-добрата препоръка за работа

Сара работи в сферата на човешките ресурси. Част от нейните задължения е редовно да проверява препоръките към подадените молби за кандидатстване за работа. Всъщност се оказва, че препоръките невинаги са положителни. „Знаете ли колко е лошо, когато вие питате за даден човек, а в отговор получите една продължителна пауза. Или пък да ви попитат обратно дали присъствието на този човек е важно за вас”, казва тя. Друга възможност е да твърдят, че тяхната фирмена политика не позволява да говорите за конкретен човек. "Ако получите три от тези отговори, вие започвате да си мислите, че този човек не става", обяснява Сара, която в момента е кариерен коуч в Ню Йорк.

Което ни води до първото правило на препоръките: използвай само хора, за които си сигурен, че ще изпеят твоите фрази. „HR мениджърите очакват да получат положителна реакция”, споделя Сара. Когато молите някой да даде препоръка за вас, е желателно да му обърнете внимание, че трябва да наблегне на нещо ободряващо. Хубаво е да спечелите човека на своя страна с реплика като „Аз знам, че даването на препоръки отнема време и напълно те разбирам, ако си прекалено зает за това."

Какво ако последният ви пряк началник ви е мразил до мозъка на костите си? Ами опитайте се да намерите друг подходящ човек за препоръка, който ви обожава. Но ако знаете, че шефът ще тръгне наоколо да злослови срещу вас, трябва да предприемете някакви мерки. Един от клиентите на Сара е бил на работа в банка, където шефът му го помолил да направи нещо, което той смята за неетично. Той напуснал и започнал да търси друга работа. От човек на човек до него стигнало, че бившият му шеф се опитва да го очерни. Затова отишъл при въпросния господин и директно го попитал. Това се оказало печелившо решение и скоро след това си намерил работа.

Друг съществен елемент за получаването на силна препоръка е да помогнете на даващия препоръка не само да ви хареса, а също така да даде конкретни примери за вашите страхотни постижения.

HR специалисти съветват в края на всяко интервю за работа да попитате за силните страни на човека, който преди е заемал тази позиция. После споделете тази информация с хората, които ще дават препоръка за вас. Помогнете им да дадет примери, олицетворяващи точно тези предимства.

Друг добър вариант е да изпратите вашата препоръка по имейл с подчертан списък от постижения, които може да бъдат отбелязани.

Подходящо е да се предложи комплект от препоръки „360-градуса”. Това означава да се включи началник, колега и подчинен. По този начин HR мениджърът може да добие представа за силните ви страни от различни перспективи.

Хедхънтърите по принцип търсят препоръки извън тези, които са включени в автобиографията на кандидата. Затова е важно, когато напускате работа, да не оставяте лоши спомени след себе си. Дори по някаква причина да сте бесни на почти бившите си колеги. HR специалист разказва за свой клиент, който смятал, че е несправедливо уволнен. Бесен, той вдигнал голям скандал. Всъщност човекът е работил дълги години в тази компания и на практика това е единственото място, от което можел да получи препоръка. Много по-мъдро би било да си тръгне спокоен, да остави да мине известено време, преди да помоли бившия си работодател за добра дума.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ