Кой управлява вашата кариера?

Кой управлява вашата кариера?

Нека ви задам един въпрос: Кой е главният изпълнителен директор на вашата кариера?

Ако не сте отговорили в първо лице, единствено число, помислете пак. Сетих се за този въпрос миналата седмица. Прекарах един ден в кампуса на Харвард, срещнах се с моите преподаватели, студенти, редакторът на книгата ми и др. Всички те са допринесли много за моята кариера. Има обаче неща, които зависят само от нас.

Не съм сигурен защо толкова често хората ме питат за кариерни съвети - предполагам, че е заради моя пост. Каквато и да е причината, никога не мога да обобщя моя отговор в една единствена дума. Този свят, както и работата ни се променят бързо и рязко. Според едно изследване, 60% от новите работни места, създадени през този век ще изискват умения, притежавани от едва 20% от работниците днес. Това означава, че независимо от вашата специалност, сте изложени на риск скоро да станете морално остарели в бизнеса. Това движение придава на развитието в кариерата особено важност.

В тази среда активното търсене на възможности - странични и преки, върви заедно с възходящото движение в кариерата, което позволява да се придобият повече умения, опит, нови преживявания и да разширите своите мрежи от контакти. Така ще намерите нови пътища за вашата кариера. Задайте си въпроса какви действия можете да предприемете, за да се създаде по-голяма стойност за вас и вашата организация? Съвет: не забравяйте да включва "стойността за организацията", защото тази страна на нещата има директна връзка с повече възможности - колкото по-голяма е стойността за вашата организация, толкова повече възможности ще има както вътре в нея за вас, така и извън нея.

Втората тактика е да играете активна роля в ръководството на свой собствен път в кариерата. Изградете себе си като марка, която да наложите на пазара, чрез извършване на инвентаризация на вашите умения, опит и възможности, оценяване на пазарното им значение и позициониране на всички тях като портфолио, за да създадете последователно и завладяващо впечатление. Запитайте се трудния въпрос: "Колко съм добър в придобиването на търсените умения и компетенции?" Предприемете действия, ако отговора не ви хареса.

Накрая, оптимизирайте кариерата и личния си живот. Запитайте се от какво имате нужда - какви компромиси сте склонни да направите, за да бъдете доволни от професионалния и личния си живот.

Да, това е много работа. През миналия век успехът означаваше да се изкачвате по стълбата към дестинация кариера. В момента корпоративната решетка е много по-гъвкава. Пътят към успеха не е праволинеен. Още няколко опорни точки за размисъл:

1) Ако се безпокоите от поемането на рискове, които ви поставят извън зоната ви на комфорт запитайте се, колко по-рисковано е да не поемате рискове.

2) Няма значение това, което очаквате от живота, вие ​​няма да получите точно това, което сте си представяли. Защото животът ни поставя неочаквани препятствия, но и неочаквани възможности

Кети Бенко за Harvard Business Review

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ