Комисия в САЩ посочи виновниците за глобалната криза
Регулаторите, политиците и банкерите носят отговорността за възникването на финансовата криза в САЩ през 2008 г. Това гласи доклад от 576 страници на американската Комисия за разследване на финансовата криза, съобщава BBC.
Кризата не е била неизбежна, сочат част от заключенията на специалистите. Банките в Щатите са поели изключително рискови операции, а правителствените, финансови регулатори са се отнесли към тези рискове небрежно.
„Кризата е резултат от човешкото действие и бездействие, не са се объркали Майката Природа или моделите”, се казва в доклада.
Според комисията, представителите на финансово и публично управление в Америка са игнорирали предупрежденията за възможното възникване на кризата и са се провалили в това да поставят под въпрос, разбират и управляват възникващите опасности така, че да гарантират система, в която е най-важно доброто за американския народ. „Това е било колосален пропуск, не грешка”, смятат те.
Според доклада, кризата е резултат от няколко фактора:
- Погрешни действия във финансовата регулация, включително кардинален провал на Федералния резерв да управлява движението на ипотечните кредити и да ограничи потока от токсични активи.
- Провал в корпоративното управление, който води до „безразсъдни” действия и прекомерен риск от страна на финансовите институции.
- На това, че американските домакинства са взели твърде много кредити.
- На неразбиране на финансовата система от страна на политиците.
- И на фундаментални нарушения в отговорността и етиката на всички нива.
В анализа си американските специалисти считат, че двама представители на Федералния резерв имат особена вина за възникването на кризата - Алън Грийнспан, бивш шеф на централната банка и неговият приемник Бен Бернанке. Докладът критикува и „непоследователната реакция“ на администрацията на президента Буш, която допусна колапса на банка „Лееман брадърс” през 2008 г.
Част от най-безмилостните обвинения са насочени към управлението на републиканците в САЩ, в чиито мандат се случва кризата. Не липсват критики обаче и към демократите - например решението от 2000 г., позволяващо нерегулирана, извънборсова търговия с деривативни инструменти от последната година на управлението на Бил Клинтън, което също има отношение към фаталните финансови процеси в Америка по време на кризата.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.