Медитация за мениджъри

Медитация за мениджъри

В най-престижните университети, сред които и Масачузетския технологичен институт в Бостън и Харвард, медитацията е вече официален, а в някои случаи и задължителен предмет в МВА програмите. Източната техника се използва като катализатор на интелекта от едни от най-елитните умове. Страната-символ на неограничените възможности отдавна използва в арсенала си от бизнес похвати техники от съкровищницата на източната философия. Ред известни личности, покорили върховете на световния медиен рейтинг, като Ричард Гиър, Стивън Сигал, Мадона, Тина Търнър, Тайгър Удс, както и експерти от екипа на Бил Гейтс и много други, практикуват различни форми на йога, източни бойни изкуства, разнообразни духовни методи за релаксация, концентрация и самоусъвършенстване. Те споделят, че поради именно тези практики са съумели да преодолеят голяма част от

 

неминуемите „бури”, за да станат звезди. Всъщност какво представлява медитацията и как може да ни помогне да станем по-балансирани, по-ефективни личности?

Колко често в ежедневието си на активни мениджъри и лидери ние сме буквално бомбардирани от всевъзможни стресови случки, в които трябва да взимаме бързи и точни решения?! Едно от най-важните неща в тези ситуации е да можем да запазим спокойствие, присъствие на духа, да не реагираме емоционално и първосигнално. Т.е. да избягваме синдрома

 

„бягство или битка”, да се научим да се контролираме. Само по този начин можем положително да влияем и на тези около нас.

Ще дам един пример: Бизнес дама трябва да прави важна презентация, от която зависи сключването на голям договор с важен клиент. Освен професионалният й имидж на един от най-надеждните мениджъри на компанията, тя обаче е и човек. Има дете на 5 години и родители, които не са в добро здраве. В 7 ч. сутринта, след поредната безсънна нощ, заради извънредната работа по презентацията и плача на болното и дете, тя е с безумно главоболие и акумулира свръх-стрес. Облича се бързо и припряно, едва не се блъсва на паркинга паркираната до нейната кола, кара разсеяно и опасно, и докато тича към офиса, чупи тока си и пада върху плочките на коридора. Влиза в банята, пооправя размазания грим и тича към стаята си, където е папката с документи за презентация. В същия момент чува

 

тежките стъпки на шефа, които оттекват от другия край на коридора, приближаващи безмилостно към нея. В този момент тя изпитва единствено страх и ужас. Естествената и емоционално-енергийна реакция на притиснато животно в клетка e да освободи напрежението, което може да стане само по два начина: „да му плесне един шамар, за да я остави на мира” или „да избяга и да се скрие веднага вдън земя.”

Разбира се, нито едно от тези две действия не би довело до желания бизнес резултат. Но как тази дама да оцелее, да направи добре презентацията си, да не се разболее? На всичкото отгоре как да спечели клиента и договора? Ако бъдем честни пред себе си, ще си признаем, че тази ситуация и много подобни на нея представляват голяма част от ежедневието ни.

Какво можем да направим, за да си помогнем в напрегнати делови ситуации?

Медитацията, която включва различни техники за балансиране, релаксация, саморефлексия и само-анализ учи да се хармонизираме. Благодарение на нея можем да подредим вътрешното си пространство така, че най-добре да изразим себе си и да постигнем желаното. Медитацията е състояние на съзнанието, при което субективният „аз”, или т. нар. „его” не взаимодейства с емоциите на човека и

 

не взема контрол върху тях, така че да го подтикне към едни или други действия и постъпки. Това не му позволява да създаде т.нар. илюзорна „субективна реалност”. По време на медитация съзнанието се освобождава от всички наслагвания от култура, семейство, общество и т.н.. Обeктивният „ум-сърце-съзнание” изпада в състояние на пълна отпуснатост и почивка и същевременно, на пълна яснота и способност за най-точно, хармонично и целесъобразно действие. Една от основните цели на практиките за отпускане, релаксиране на съзнанието и освобождаването му от натрапчиви мисли и обсебващи емоции, е постигането на т.нар.

 

„състояние на наблюдател”. На практика това означава да спрем потока от обсебващите ни идеи и умозаключения като oбърнем погледа на вътрешното „аз” навътре към себе си, към собственото пространство. Тук можем да намерим своя мир и покой и да дадем шанс на душата си да се успокои и отърси от всички шумове, преживявания и проблеми. Това е първата фаза на всяка медитация.

Ето и една примерна техника:

Сядаме на удобно кресло или върху възглавничка на земята с кръстосани крака - по турски. Ръцете почиват свободно върху коленете. Гръбначниат стълб е максимално изправен. Погледът е леко сведен, очите затворени или леко притворени и съсредоточени в една точка. Добре е да долепим върха на езика на небцето зад зъбите. Просто седим напълно отпуснати. Не правим нищо. Оставяме всички мисли, образи, емоции да се появяват, реят, плуват свободно в нас. През втората фаза концентрираме ума. Например: просто наблюдаваме вдишването и издишането си или пък приковаваме поглед в една въображаема точка вътре в нас. Целенасочено освобождаваме съзнанието от всички „обичайни” мисли и умозаключения. Съзнателно насочваме нашия ментален „наблюдател” към състояние на «не-правене» или «не-мислене» или с други думи, на „съзерцание”. В третата фаза осъществяваме състоянието на т.нар. „пълна пустота” или пълно отпускане на „егото”, което винаги се опитва да контролира и направлява емоциите и желанията ни.

За финал ще кажа, че много е важно да знаем, че всички хора си приличат заради присъщата им природа. Когато познаваме себе си, ние познаваме и другите, техните положителни и отрицателни качества, силни и слаби страни. Това позволява да правим бизнес по-лесно.

 

Д-р Илина Абаджиева, психолог и преподавател по теология, сравнително религиознание, източни философии и практики към Харвардския университет, Бостън Колидж, Къри Колидж в САЩ.

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ