Медицинската сестра, която създаде компания с оборот от $18,2 млн

Медицинската сестра, която създаде компания с оборот от $18,2 млн

Медицинската сестра, която създаде компания с оборот от $18,2 млн

Джейн Флоун е в отлично настроение. В ръцете си тя държи опаковка с нова-новеничка униформа за медицински сестри. С нея Джейн се готви да започне поредната си тайна обиколка на корпусите на своя медицински център. Това е нужно, за да провери качеството на предоставяните услуги. „Обличам униформата при всяка възможност”, усмихва се тя.

Джейн Флоун е 66-годишна. Тя е основател и председател на съвета на директорите на PJ Care – верига специализирани медицински центрове за неврология, които обслужват хора с проблеми в умственото развитие, такива, страдащи от множествена склероза и жертви на сериозни мозъчни травми. За последната година оборотът на компанията се увеличава със 7,7 млн. паунда (11,6 млн. долара) до 11 млн. Компанията притежава три болници. Две от тях са в Милтън Кийнс и Питърборо. В тях работят 450 служители.

Идеята да създаде медицинска компания се заражда в главата на Флоун през 1990 г., докато наблюдава младежи със забавено умствено развитие. „Грижата за тях не означава просто поддържане на живота. Качеството на този живот трябва да бъде напълно приемливо за тях”, убедена е предприемчивата жена.

Недоверчивите банки

Флоун решава да изтегли банков кредит, за да започне делото си. Оказва се обаче, че професията и полът й са препятствие пред тази мечта. „За банките аз бях просто медицинска сестра и жена. Един от банкерите даже не ме гледаше в очите, когато говореше с мен. Друг каза, че една медицинска сестра, която никога не е работила в бизнеса, не може да разбира от финанси”, припомня си тя.

Почти всички големи банки на Острова отказват на Флоун. Накрая пари й дават само Unity Trust – банка, която специализира в кредитирането на благотворителни и профсъюзни организации. Начинаещият предприемач получава 780 000 паунда (1,2 млн. долара). Вярно, Флоун и съпругът й са принудени да ипотекират дома си, но през 2001 г. – през първата година след откриването на медицинския център в Милтън Кийнс, тя успява да запълни с пациенти всички 22 легла в клиниката.

Приходите от болницата отиват за откриването на още два центъра. Те са създадени съответно през 2005 и 2012 г. Сега Флоун планира и четвърти – в Манчестър, а освен това смята да излезе и на международния пазар и да отвори офис в Малайзия. Той ще консултира местни медицински компании по въпросите за оборудването на медицински центрове и управлението им.

Бизнес с болка

Флоун се ражда в семейство със седем деца. На 15-годишна възраст момичето напуска училище и не завършва средното си образование. Чак когато е около 30-годишна отива да учи за медицинска сестра. През многото години на работа тя шлифова професионалните си навици и прави блестяща кариера в медицинската сфера, преминавайки целия път от медицинска сестра до висшите административни длъжности. Същевременно успява да получи и магистърска степен от университет. След това се появява възможността да работи в британското Министерство на здравеопазването. Дразнят я обаче тежката бюрокрация и общата политика в областта на медицината. „Бях ужасно разочарована. Започна да ми се струва, че в държавните структури никой не е способен да взема решения”, разказва тя.

Веднъж, докато обсъжда проблемите от работата в министерството с мъжа си, Флоун чува в отговор: „Мила, а защо не реализираш мечтите си самостоятелно?”. Направо на масата за вечеря съпрузите изчисляват колко ще им струва откриването на профилиран медицински център. „Стана ни ясно, че ще можем да получаваме около 100 000 паунда чиста печалба”, казва предприемачът.

Днес в центровете на PJ Care се лекуват различни пациенти – млади хора с начални признаци на забавено развитие, хора, претърпели различни травми на главния мозък, такива в кома и болни от множествена склероза, Паркинсон и Хънтингтън. Всички тези категории болни изискват различно оборудване и различни условия на грижа – нещо доста скъпо за една компания. Затова фирмата взима по 1700 паунда (2825 долара) за седмичен престой в клиниките – за сравнение, в обикновена болница пациентите плащат по 500-600 паунда.

Флоун обаче смята, че намаляването на цените би било нецелесъобразно. Тя сочи Адам Спенс – 21-годишен младеж, който весело се шегува със сестрата и се стрелка из помещението на инвалидната си количка. След сериозна травма на главата той прекарва дълго време в кома. В обикновена болница роднините му биха плащали по 750 паунда седмично, но той би останал постоянно прикован на легло и състоянието му само би се влошавало.

Семейно дело

Сега главните собственици на бизнеса са съпрузите Флоун. В компанията обаче работят и други членове на тяхното семейство. Така например синът им е операционен директор и оставя работата си в дипломацията, за да развива бизнеса на родителите си. Братът на Джейн пък, който по-рано служи в Кралските военновъздушни сили, днес отговаря за системата за безопасност в центровете.

Най-много проблеми възникват в търсенето на квалифицирани медицински сестри, оплаква се Флоун. Според нея днешните студенти от медицинските школи нямат достатъчно практически опит и навици в професията. „Аз съм сестра от предишното поколение”, отбелязва тя. „Вършехме много черна работа, но затова пък научихме много.” Няма как да не се съгласим – успехът на Флоун доказва, че опитът на всички нива е това, което прави предприемачите успешни.

„Ведомости”

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ