От какво се оплакват служителите на Google?

От какво се оплакват служителите на Google?

Работно място в Google. Звучи като професионален рай, нали? Как би могла възможността за изява в най-голямата и амбициозна технологична компания в света да е нещо лошо?

Изданието Business Insider е провело проучване сред потребителите на сайта за въпроси и отговори Quora, който се използва както от бивши, така и от настоящи служители на Google, за да разбере кои са не дотам приятните аспекти от работата в компанията-гигант.

Оказва се, че не всичко е безплатна храна и велоразходки из комплекса. Изданието все пак съветва да приемете със здравословна доза скептицизъм следните оплаквания:

Google може да си позволи да наема най-добрите сред най-добрите, затова всички са прекалено квалифицирани.

„Там работят студенти от 10-те най-добри университета в света. Те осигуряват технологична поддръжка на рекламните продукти на Google, трият неподходящо съдържание от YouTube или пишат елементарни кодове за тестване цветовете на бутоните в даден сайт.“

Некомпетентните кадри са твърде малко.

„В компанията работят толкова много талантливи хора, че талантът съвсем не ви гарантира участие в добрите проекти. Преди вас на опашката стоят толкова много и все интелигентни служители, а некадърниците са такава рядкост, че непрекъснато трябва да доказвате, че не сте от тях“, казва бивш инженер.

Компанията се вълнува само от измеримия прогрес.

„Всеки прогрес, който не е подкрепен с твърди, измерими факти, се смята за загуба на време“, казва бивш софтуерен инженер. „Използваемост? Програмни грешки? На никого не му пука. Ако не можеш да го измериш, никой не проявява интерес.“

Няма възможност за истински отдих.

„Баланс между личния и професионалния живот. Какъв баланс? Всичките предимства и лукс са илюзия. Държат те на работа и ти помагат да си по-продуктивен. Никога не съм срещал служител на Google, който наистина да си е почивал през уикендите или да е ходил на почивка. Не че някой изрично ви нарежда да работите и през почивните дни и ваканциите, но офис културата диктува точно това и то се просмуква в живота ви.“

Трудно е да сте честни с колегите си.

„Никак не е лесно човек да обсъжда проблеми, освен ако не говори с приятел“, казва бивш служител. „Обективните дискусии са рядкост, тъй като всеки пази своята територия и не се вълнува от мнения, чиито автори не са 'Важни Богове'.“

Проекти се прекратяват непрекъснато и на произволен принцип.

„Най-големият минус, с който съм се сблъсквал досега, е прекратяването на проекти на привидно произволен принцип“, казва анонимен коментатор. „За да добави и обида към неприятните емоции, ръководството отхвърля молбите за повишение на участниците в прекратените проекти с аргумента, че те не са оказали положително влияние върху компанията.“

Някои мениджъри заемат прекалено високи постове.

„Хора биват повишавани до мениджъри, не защото знаят как да ръководят, а защото по някаква случайност са умни или защото няма накъде другаде да се развиват“, казва друг бивш кадър. „В крайна сметка се образува слой от умници, които са отвратителни мениджъри и лидери.“

Липсва разнообразие в работната сила

„Сякаш наемат един и същи човек отново и отново“, оплаква се анонимен коментатор. „Един и същ произход, същите 10 учебни заведения, същия манталитет, същите интереси. Не е прекалено да се каже, че съм срещал поне 100 триатлета през 3-те години, в които работих там. Едва шепа от тях бяха интересни личности.“

Трудовият стаж в Google не ви подготвя за бъдещите ви работни места.

„Недостатъкът е, че след като няколко години се занимавате с едно нещо, има опасност много бързо да загубите връзка с външния свят“, казва бивш инженер.

Трябва да искате всичко черно на бяло.

„Ако предстои да ви наемат в Google, трябва да преговаряте усилено, да изисквате и да се уверите, че всичко се записва. Компанията дава много и мъгливи обещания, но обикновено не ги спазва.“

Само служителите на технически позиции имат чувството, че правят нещо смислено.

„Ако се занимавате с продажби, управление на човешките ресурси или нещо друго, несвързано с технологиите, лесно може да се почувствате като поредния чарк в машината. Много от процесите са толкова усъвършенствани, че се чувствате прекалено квалифицирани, за да се занимавате с тях.“

Работното пространство често е твърде малко.

„Ако работите в една от 4-те основни сгради в комплекса, с колегите ви вероятно ще сте натъпкани като кисели краставички. Често могат да бъдат забелязвани по 3-4 служителя в едно 'кубче'. Навсякъде има игрални зали и помещения за хранене, гледане на телевизия или свободни разговори, поради което е изненадващо трудно да намерите уединение.“

Google е толкова голяма компания, че едва ли бихте могли да й окажете особено влияние.

„Работих там около 3 години и беше много трудно да си тръгна, но един важен фактор ми помогна да взема това решение – влиянието, което бих оказал върху бизнеса, би било нищожно. Google е невероятна машина, която като че ли сама печата пари. Ако не сте забележително талантлив инженер, който има шанс да създаде нещо ново, най-вероятно сте просто момчето/момичето, което смазва зъбчатите колелета на тази машина.“

Офис културата е незряла.

„Земя на безкрайни игри и закачки – хората никога не порастват. Пият нон-стоп, непрекъснато се социализират, играят игри и вършат малко или никаква работа.“

Средният мениджмънт е посредствен.

„Средният мениджмънт е непреклонен в ежедневното си посредствено мислене. Не искат да мътят ничии води и не знаят как да вдъхновяват персонала – разчитат името и репутацията на Google да свършат тази работа.“ 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ