Не е ли време за Реформация?

Не е ли време за Реформация?

Ако Галилео Галилей не беше решил да рискува и да сподели на глас своите идеи на базата на това какво е видял в небето преди почти четиристотин години, човечеството никога нямаше да бъде в състояние да прави равносметка на своите открития. Той не просто формулира и изрича революционни за времето си теории, а дава кураж на човечеството да прави заключения на базата на собствените си наблюдения.

Църквата, която е доминиращата власт в онези времена, заклеймява Галилей и прави всичко възможно неговите идеи, научни трудове и методи за добиване на знания да бъдат погребани в забрава. Защото те са най-сериозният й противник, който би разклатил устоите й, основани на невежество и сляпо подчинение. Но проглеждането е започнало необратимо и макар по онова време малцина да могат да четат и още по-малко да са способни да се сдобият със съчиненията на великия астроном, разпространението на неговите знания не може да бъде спряно.

След това, в продължение на векове новите идеи само се приемат като факт, след като те са били подложени на строг контрол от другите, които са признати експерти в същата област.

Но през 2001 г., тази дълбоко вкоренена система е разклатена. Основателите на Wikipedia насърчават всеки, който иска да сподели знание, да го направи. Нейните статии са отворени за контрол и промяна от всеки, който има нова и достоверна информация. Както виждаме, този открит форум на знания не е причинил на света някаква вреда.

За разлика от  виртуалната енциклопедия, социалните мрежи позволяват на всеки да изрази становище, или пък да съобщи факт, но със съмнителна достоверност. Във Facebook, Twitter и т.н. всеки може да каже нещо, колкото и банално или спорно да е то.

Персонифицирана демокрация, ще си помислите. Но когато мъже и жени, които с нетърпение искат да бъдат част от най-голямата власт в света не знаят, че Африка е континент или съобщават, че Китай отскоро има мощни ядрени възможности, когато той вече ги има от близо четиридесет години, би било много по-добре за демокрацията и за здравия разум на света вбъдеще, ако социалните мрежи ни насърчават да отделяме фактите и значимите идеи от измислицата.

Може би е време да влезем в ролята на църквата и държавата отпреди 400 години, за да отсеем значимите идеи и да стимулираме хората да се стремят към тях.

Джанет Хоуд за Management Issues

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ