Робърт Зелик: Задават се опасни времена
Президентът на Световната банка Робърт Зелик предупреди, че за глобалната икономика идат „нови и по-опасни времена”, предаде агенция Франс Прес. Дългова криза ще удари Европа и повечето развити страни ще „дишат трудно” в обтегнатата финансова обстановка.
Според Зелик проблемите с дълговете в еврозоната са по-опасни от „средносрочните и дългосрочни” проблеми, които доведоха до понижаването на кредитния рейтинг на САЩ от агенция Standard & Poor’s миналата седмица, което предизвика паника на световните пазари.
„Намираме се в началния период на нова и по-различна буря. Сега ситуацията се различава от тази през 2008 г.”, предупреди експертът, намеквайки за началото на световната финансова криза.
„През последните две седмици светът премина от проблематичния и форсиран период на възстановяване – в който развиващите се пазари и някои икономики като Австралия показаха добър растеж, а развитите пазари се задъхваха – към нова и по-опасна фаза”, заяви той в интервю за австралийския вестник „Уикенд”.
Хората имат по-малко дългове, отколкото по време на кредитния крах, затова новите събития нямат същия ефект на „внезапен шок”, но според Зелик този път има много по-малко възможности за маневри.
„Повечето развити страни използваха докрай фискалното си пространство и сега валутната политика е толкова охлабена, колкото изобщо е възможно”, добави той.
Според президента на СБ, структурата на еврозоната може да се окаже най-голямото предизвикателство пред световната икономика в момента. За Испания и Италия има известна надежда, смята той, но осакатената от дългове Гърция и Португалия едва ли ще могат да се съвземат.
Мерките, които ЕС предприема, за да се справи с проблемите, не са това, което ни е нужно в момента, категоричен е Зелик. „Урокът, който научихме през 2008 г., е, че колкото по-късно действате, толкова повече ще ви се наложи да правите”. Зелик изрази съмнение, че европейските държави изобщо ще поемат контрола върху финансовите си проблеми.
Той посъветва британския премиер Дейвид Камерън да не се плаши от строгите мерки, необходими за справянето с бунтовете във Великобритания, а да обърне повече внимание на орязването на разходите, което е крайно необходимо за страната. „Аз бих се притеснил, ако политическите им проблеми ги отклонят от разрешаването на финансовите”, добави Зелик.
Той спомена още, че властта, влиятелността и политическо-икономическата тежест се изместват изключително бързо за стандартите на човешката история към развиващи се икономики като Китай.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.