Признавам, сгреших!
Човешко е да се греши и само, който не работи, той не греши! Въпреки че повечето хора приемат, че провалите са неизбежни, никой не обича да носи отговорност за тях. Но ето една друга гледна точка, която дава повод за оптимизъм: грешките, дори и да са големи, могат да допринесат за организационния и личния ви живот, те са съществена част от възможни експерименти и са предпоставка за иновации. Така че, не преживявайте дълго и болезнено свой фал. Анализирайте го и го използвайте като полезен опит, от който учите и растете, пише Harvard Business Review.
Ето
няколко полезни приницпа на действие, които ще ви помогнат да извлечете полза от грешките:
Първо и най-важно - бъдете откровени и сами признайте вината си. Грешките се различават по степен и вид, а някои се прощават трудно. Грешките, които включват и загуба на доверие могат да имат трайни последици. Затова, в тези случаи честната позиция е от решаващо значение. Не се опитвайте да прехвърляте вината на други. Дори и да става въпрос за групова грешка, посочете ролята си в нея. В случаите, когато е наранен някой, се извинете, но без да прекалявате и да преминавате в многословни излияния, които изглеждат сякаш се опрадвавате. От ключово значение е да се ориентирате към действие и да се съсредоточите върху бъдещето. Как ще поправите погрешната си стъпка? Какво различно ще направите в бъдеще?
Грешките играят ключова роля в развитието на лидерските умения. Ако грешката е в резултат на лошо решение, обяснете на шефа си и другите заинтересовани страни, как ще избегнете същата или подобна грешка в бъдеще. Трябва да реагирате бързо, преди хората да подложат под съмнение вашата компетентност. Ако покажете, че сте се променили в резултат на грешката си, ще убедите вашите началници, и колеги, че може да ви се вярва за важни задачи или решения.
Посъветвайте се с настоящи и бивши колеги и хора извън организацията за вашето провинение. Чуйте тяхното мнение и съвети какво можете да направите, за да възстановите репутацията си.
Не се поддавайте на клишетата в мисленето, че грешките са признак на слабост или глупост. Напротив, преодоляването им демонстрира устойчивост и постоянство.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.