100 години живот: Как дълголетието ще промени кариерата и бизнеса
Нашите представи за кариера и заетост и до днес са предопределени от времената, в които хората не са живели чак толкова дълго. Готови ли сме наистина обаче за реалността, в която повечето хора на планетата ще могат да доживяват поне до 100 години?
Линда Гратън, професор в Лондонското бизнес училище, разсъждава по темата в новата си книга „The 100-Year Life: Living and Working in an Age of Longevity”
Ето няколко любопитни хипотетични сценарии, които тя представя.
Нека си представим двама души. Единият наричаме условно Джак и той ще умре малко след като навърши 70. Втората ни героиня се казва Джейн, сега е на 20 и може да се очаква, че ще доживее поне до 100 години.
Джейн няма да бърза с важните решения в живота. Ние вече виждаме как младите отлагат за по-късно решенията за женитба, по-късно си купуват жилище, по-късно раждат и отглеждат деца, по-късно започват да градят кариера.
Джак е живял в съответствие с някакъв шаблон. В неговото време всички са получавали образование на една и съща възраст. Всички са ходели на училище. А после са излизали в пенсия. Пак по едно и също време.
Джейн не живее по този шаблон: сега, когато хората сами планират живота си, няма да вършат едно и също, на една и съща възраст. По-рано, по възрастта лесно можеше да се определи жизнения етап, на който се намира даден човек. Но, сега няма такава връзка. Можеш да учиш в университет и на 60 години. Можеш да съставиш порфолиото си и на 20. Можеш да изследваш света и на 70, и на 17 години.
Преди имаше ясно установени три жизнени етапа: учене, работа, пенсия. В дълголетния живот етапите са повече и преходите между тях, също. И затова, при дълголетието са важни социалните мрежи и контакти — те помагат да се премине от една фаза в друга. Социолозите наричат това „слаби връзки”, т.е. връзки с хора, които се отличават от вас, които не познавате много добре. Те ви помагат да се променяте. Все пак, хората, които добре познавате, приличат много на вас и не биха искали да се променяте. Защото, ако се променяте, и на тях ще им се наложи да се замислят за промени.
И когато мислите за бъдещето, за това какъв искате да станете, не можете да го предвидите, вгледани само във вашите близки и роднини. Сигналите за промяна идват от широкия кръг познати, не от най-близкия.
Какво означава дълголетието за бизнеса
Най-очевидното – хората не бива да бъдат пенсионирани на 60 години. Това ще създаде големи проблеми в бъдеще. Нека хората работят толкова, колкото могат!
Освен това, важно е да се разбере, че кариерата вече не се състои само от три етапа. Хората постоянно ще променят кариерното си развитие. Ще започват наново. Ще усвояват нови навици. Ще правят паузи в кариерното си развитие. Затова е добре да се подхожда по-креативно към кариерния път и кариерната стълбица.
Но, откъде да започнат такива промени? Едва ли ще дойдат от правителствата. Правителствата имат нужда от избиратели и подкрепа на изборите и това е причината в повечето страни властите да продължават да се суетят и да бавят вдигането на пенсионната възраст.
По-скоро промените ще бъдат генерирани и задвижени от бизнеса. Но, много бавно. Големите промени, както винаги са в ръцете на самите хора. Те ще експериментират като изграждат живота си в по-дълга перспектива.
Източник: E-executive
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.