Три проверени начина да съживите кариерата си
Случва се непрекъснато – опитвате да разрешите сложен проблем и блокирате. Мъчите ума си, но отговорът просто не идва. Молбите за помощ не помагат. Нито търсенето в интернет. Ами сега?
Всички сме преживявали нещо подобно. Изключително изнервящо е. Когато обаче се случи в кариерата ви, то е много по-лошо, особено ако сте от хората, които очакват много от себе си. Аз съм един такъв човек. Живея, за да постигам успехи и винаги искам да знам, че вървя нанякъде. Затова, когато блокирам, тежестта е трудно поносима.
Вероятно най-големият проблем при блокажа в кариерата е факторът време. Застоят може да продължи с години. И след като сте изчерпали всички варианти за добри съвети, в стомаха ви се образува горчивият възел, че просто въртите колелата на пълни обороти, но не помръдвате от мястото си. А това усещане наистина може да ви срине.
Затова престанете да търсите вълшебно решение на проблемите си и обърнете внимание на следния прост процес, който ще ви извади от задънената улица.
Стъпка 1. Запитайте се какво е следващото, което искате да постигнете.
Един от любимите ми цитати принадлежи на бейзболния гигант Йоги Бера, който е казал: „Ако не знаете къде отивате, може и да не стигнете там.” Наречете го очевидно и смешно, но съм виждал безброй директори, предприемачи и мениджъри, които сериозно се опитват да ръководят компании без ясна цел наум.
Ако се затруднявате да определите какво искате от следващия етап в кариерата си, поне си съставете списък от възможности и започнете да ги елиминирате една по една, докато не съкратите списъка до минимум. След това помислете конкретно какво бихте искали да постигнете и задраскайте нещата, които нямате желание да вършите.
Защо ви е това ли? Много просто. Чака ви цяла съкровищница от възможности и затова трябва да отхвърлите повечето от тях, ако искате да съсредоточите силите си само върху важните лично за вас. Иначе ще се разпилеете, никога няма да намерите пътя си и с абсолютна сигурност няма да напреднете в кариерата.
Стъпка 2. Разберете какво ви спира.
Това е един от най-трудните въпроси, затова първо си задайте някои по-прости, за да се насочите към отговора. Защо сегашното ви положение не ви помага да постигнете целите си? Какви умения, качества и отношения ви липсват? Какво бъркате или какво трябва да направите иначе? Какво може да обърка плановете ви?
В света на бизнес стратегиите наричаме това анализ на празнините. Той е един и същ за хората и за тяхната кариера. В него трябва добре да се вгледате в огледалото. Ако не сте напълно честни със себе си за нещата, които ви пречат да постигнете целите си, никога няма да ги постигнете.
Щом разберете истината, проверете дали не сте си вдигнали летвата твърде високо, или пък сте я свалили твърде ниско. Постижими ли са целите ви? Разумни ли са очакванията ви? Дали не поемате риск, който не сте финансово подготвени да посрещнете? Не ме разбирайте погрешно. Добре е да се поемат рискове, но те трябва да бъдат съгласувани със способността ви да се справите с провала в този период от живота си.
Не се бойте да прескачате между първата и втората стъпка, докато не сте напълно наясно с целите си и с нещата, които трябва да започнете да правите различно, както и с празнините, които трябва да попълните, за да продължите напред.
Стъпка 3. Съставете план за действие и... действайте.
Точно тук хората – дори опитните мениджъри – обикновено се провалят. Това не е лесната част от процеса; всъщност всяка от стъпките е трудна. Точно така, казах ви, че няма да ви е лесно. В крайна сметка, нищо стойностно в този живот не се постига ей така.
На този етап трябва да съставите относително подробен план за действие, в който трябва да включите големите „километрични камъни”, през които трябва да минете, времето, за което трябва да ги достигнете, както и последователността на стъпките, които ще предприемете. Пазете плана в компютъра си или го принтирайте и го поставете на място, където ще го виждате всеки ден.
После бъдете дисциплинирани. Организирайте месечни събрания сами със себе си, за да прегледате състоянието на нещата и да обновите следващите стъпки. Ако сте излезли от първоначално зададените времеви рамки, няма проблем. От време на време може да внасяте промени и да модифицирате крайните срокове. Само помнете, че ако непрекъснато излизате от рамките си, може би сте си поставили по-високи цели, отколкото можете да постигнете. В такъв случай ще трябва да ревизирате плана си.
И накрая няколко думи за кураж. В днешно време хората прекрасно умеят да искат, но не са много умели в това да постигат. Те желаят какво ли не, но веднага! Ето какво обаче. В кариерата нещата не стават така. Затова, когато ви обхване нетърпението нещата да се случват незабавно, недейте да се отчайвате и отказвате. Стиснете зъби и работете. Ето какво ще ви отличи от останалите! Ето какво ще ви накара да успеете!
Стив Тобак, консултант по мениджмънт, треньор на висши мениджъри
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.