Умението да кажеш "Не!"

Умението да кажеш Не!

Колкото не обичаме да чуваме думичката "не", толкова и не обичаме да я изговаряме. В бизнеса обаче едно незаслужено или казано насила „да” може да струва много. Ето защо Роджър Фишър, експерт по преговори ни учи как да се научим да отказваме и да отстояваме позицията си.

Използвайте неутрално „не”

Когато казвате „не” се налага да неутрализирате и вашите негативни  емоции, и тези на отсрещната страна. Затова, кажете: „Това няма да проработи”, вместо „Няма да го направя”.

Изразете само един аргумент, но убедителен

Когато отказвате не използвайте редица аргументи, за да убедите човека срещу вас. Това само обърква и двама ви. Ако имате време да се подготвите за разговора, намислете си един, но убедителен довод, с който да отклоните предложението.

Съобщете истинската причина за отказа си

В стремежа си да се измъкнат по-бързо от неловката ситуация хората често използват някоя заучена причина, с която да мотивират решението си. Това обаче оставя вратичка на опонента лесно да ви обори, тъй като причината ви не изглежда сериозно аргументирана.

Не давайте напразни надежди

Едно колебливо „не” оставя погрешни впечатления у хората. Този, който ви е поискал нещо сега и е останал с надеждата, че може и да размислите, ще се върне отново при вас със същото искане.

Избягвайте войнственото „не”

Не всички от нас полагат усилия отказът им да бъде учтив. В желанието си да откажат категорично, някои хора са твърде резки. Това буди усещане в отсрещната страна за враждебност. Отказът ви ще се възприеме като триумф на емоциите ви вместо на разума.

Упражнявайте се да казвате „не”

Репетерайте да отказвате. Така, когато ви се наложи да го направите в истинска ситуация ще преодолеете по-лесно бариерата да изречете „не” на глас.   

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ