Часът на победителите

Часът на победителите

Часът на победителите

Който е ръководил бизнес познава усещането, че времето все не му стига.

Ранното ставане и сутрините, когато работният ден набира скорост и сме търсени по-малко, е абсолютно полезно за всяка мениджърска кариера. В някои случаи то може да бъде решаващо за оценяването на фирмата.

Активният живот от рано сутрин подобрява продуктивността. Това потвърждават редица известни изпълнителни директори. Бившият шеф на Starbucks например - Мишел Гас - в продължение на 15 години навива алармата си за 4.30 сутринта, за да има време да излезе и да потича в парка. Гретхен Рубин - популярна авторка на книгата „Проект Щастие” пък става в 6 часа и работи един час преди семейството й да се е събудило. Тайм мениджмънт експертът Лаура Вандеркам подчертава, че това, което прави повечето й сутрини специални е, че може да ги използва по-ефективно.

Ето и няколко ползи от ранното ставане.

- Когато човек отвори очи на разсъмване, по-малко се разсейва сутринта. Отделя повече и по-качествено време за личните приоритети извън работата. Организира се по-добре, за да се грижи за другите.

- Сутрините дават възможност да се постави позитивно начало на деня. А положителната настройка може да определи успеха на целия ден, дори на седмицата. Всички знаем, че когато се успим за работа или забавим сутрешната грижа за децата, влошаваме настроението си. Ранното ставане ни дава възможност да започнем деня с малка победа и да заложим в него тон за по-щастливи предстоящи часове, в които се чувстваме по-добре като себе си.

- В началото на деня имаме повече воля. Дори да не сме от ранобудните, волята ни е по-голяма сутрин. Волята всъщност е „мускул”, който се тренира и е от полза за издръжливостта спрямо сложните решения, трудните хора и трафика в ежедневието. Сутрин този мускул е по-силен. С преминаването на деня се изтощава.

От опита си на консултант и автор на книги, свързани с тайм мениджмънта, Лаура Вандеркам дава следните съвети за сутрините:

1. Поддържайте дневник, в който отчитате как разпределяте времето си в продължение на една седмица. Една от причините хората да мразят сутрините е, че стоят будни до късно. Един седмичен дневник би могъл да ви помогне да откриете в кой ден да ползвате часовете си по-ефективно. 

2. Представете си идеалната сутрин. Какво бихте правили, ако имахте още един час на разположение през деня? Може би бихте тренирали? Бихте чели сутрешния вестник или нещо друго? След като разберете, направете възможното да вместите тази дейност в ежедневието си.

3. Планирайте сутрините. Вечер се сещайте за предстоящия ден и как да го организирате по-добре. Помислете преди да си легнете с какво ще се облечете утре и какво ще закусвате. Не отнема много време, но значително повишава ефективността на човека и премахва чувството за хаос.

4. Градете сутрешните си навици плавно. Ако сте решили да започнете да ставате в по-ранен час, всеки ден поставяйте алармата за 10 минути по-рано. Не скачайте рязко с промяна на събуждането от 7.30 на 6 часа, например. Ще си изиграете лоша шега. 

От сп. Entrepreneur

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ