Азиатската банка за развитие: Светът е изправен пред огромни предизвикателства с финансирането

Азиатската банка за развитие: Светът е изправен пред огромни предизвикателства с финансирането

Азиатската банка за развитие: Светът е изправен пред огромни предизвикателства с финансирането

Азия и останалият свят са изправени пред „огромни“ предизвикателства и Азиатската банка за развитие (АБЗ) трябва да работи с други, за да се справи с тези проблеми,. Това заяви пред Си Ен Би Си нейният генерален директор Томоюки Кимура.

„Предизвикателството, пред което сме изправени в този регион, а също и в световен мащаб, е огромно, включително изменението на климата, пандемия и природни бедствия“, каза Кимура кулоарите на срещата на върха на Г-20 в индийската столица Ню Делхи.

След пандемията от коронавирус много държави трябваше да заемат повече пари. „Така че това ограничава способността на различните страни да вземат повече дългове за тяхното устойчиво развитие и за борбата с изменението на климата“, обясни Кимура

„АБЗ приветства усилията на всички страни да гарантират, че международните банки за развитие са добре оборудвани, за да играят тази критична роля“, каза той.

Освен това генералният директор подчерта необходимостта АБЗ да увеличи капацитета си за отпускане на заеми, за да помогне на страните да постигнат целите си в областта на климата.

„На първо място, трябва да увеличим капацитета си за отпускане на заеми... но също така се нуждаем от допълнителни усилия за мобилизиране на повече пари от частния сектор“, каза той.

Според Световната банка развиващите се нации се нуждаят от повече от 1 трлн. долара годишно, за да постигнат значителен напредък в климатичния преход.

За да се подпомогне финансирането за климатичните, Кимура призова за разработването на проекти за намаляване на риска и подчерта ролята на банката в подпомагането на страните да мобилизират вътрешните си ресурси.

„Ние също трябва да играем много важна роля в общите проблеми с дълга“, каза Кимура, като добави, че много страни са поели повече дългове след пандемията.

През юли ООН съобщи, че глобалният публичен дълг е нараснал до колосалния рекорд от 92 трлн. долара през 2022 г.

Кимура отбеляза, че АБЗ в момента работи върху рамка за капиталова адекватност, която, ако бъде одобрена, може да предложи „огромно увеличение на капацитета за кредитиране за следващото десетилетие и след това“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ