Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Светът на парите: Кои са любимите дестинации на инвеститорите?
Четири от петте най-любими дестинации на инвеститорите са в Европа, според доклада на Global Opportunity Index (GOI) на Milken Institute, цитиран от Си Ен Би Си.
Дания оглави тазгодишната класация, достигайки до първа позиция в категорията „Възприемане на бизнеса“, което е мярка за лекотата на правене на бизнес в дадена страна, както и по други регулаторни показатели.
Индексът включва 100 показателя в пет категории: възприемане на бизнеса, икономически фундаменти, финансови услуги, институционална рамка и международни стандарти и политика.
Дания се класира на трето място в категорията „Икономически основи“, която обхваща обхващат макроикономическото представяне, таланта на работната сила и „усилията за създаване на устойчива икономика и общество“, се посочва в доклада.
След нея се нареждат Швеция, Финландия, САЩ и Обединеното кралство.
САЩ се изкачват с една позиция в последното издание на класацията, заемайки първо място в категорията „Институционална рамка“ – защитата, която институциите на страната предлагат на инвеститорите и техните активи.
Страната се класира на пето място в категорията „Финансови услуги“, която оценява цялостната финансова система в една държава, както и достъпността на финансиране.
Финландия, която е на трето място в общата класация, оглави категорията „Международни стандарти и политика“, която оценява икономическата отвореност и степента, до която политиките на дадена страна са приведени в съответствие с глобалните регулаторни стандарти и стандарти за защита на интелектуалната собственост.
В Азия нововъзникващите и развиващите се страни (E&D) се представят добре в сравнение с аналозите си в други региони, привличайки повече от половината (53,2%) от средствата, постъпващи в E&D между 2018 г. и 2022 г., според доклада.
„Докато напредналите икономики осигуряват стабилност, инвеститорите, търсещи възвращаемост с висок растеж, продължават да проявяват интерес към нововъзникващите и развиващите се икономики“, каза в изявление Маги Суитек, старши директор на изследователския отдел в The Milken Institute.
Малайзия се очертава като фаворит на инвеститорите сред нововъзникващите и развиващите се икономики в Азия и се класира на 27-мо място в световен мащаб.
Тя има „най-добрите условия за инвестиране“ сред всички E&D икономики и се представя добре по отношение на институционалните рамки, отчасти поради факта, че страната „поддържа много силни права на инвеститорите“, каза Суитек.
В момента Малайзия е шестият по големина износител на чипове в света, според данни на „Ню Йорк таймс“.
Като цяло, E&D регионите „предлагат привлекателни възможности за инвеститори, интересуващи се от нововъзникващи пазари с благоприятен потенциал за растеж“, се казва в доклада.
Според него напрежение между САЩ и Китай обаче е засегнало притока към азиатските нововъзникващи и развиващи се икономики, като той е намалял със 75,4%.
Втората по големина икономика в света, Китай, е на 39-то място. „Това всъщност е доста високо“, каза Суитек пред Си Ен Би Си, като добави, че според МВФ Китай все още е нововъзникваща и развиваща се азиатска икономика.
„Въпреки че Китай привлече повече от половината от общия приток на капитал към E&D в Азия между 2018 г. и 2022 г., неговата привлекателност за инвеститорите изглежда е намаляла напоследък, вероятно поради нарастващото геополитическо напрежение със САЩ“, се посочва още в доклада.
Топ 10 на най-привлекателните за инвеститори нововъзникващи и развиващи се страни в Азия оглавява именно Малайзия, следвана от Тайланд, Китай, Индонезия, Виетнам, Индия, Монголия, Шри Ланка, Филипините, Камбоджа.
Сингапур е любимата азиатска страна на инвеститорите, заемайки 14-то място в класация. Хонконг и Япония са съответно на 15-то и 16-то място в Азия.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.