Румънски фонд събра рекордните за Европа $1,8 млрд. от публично предлагане на акции

Икономика

Фондът Fondul Proprietatea събра рекордните 8 млрд. долара, след като продаде 17,3% дял в най-големия производител на електроенергия в Румъния Hidroelectrica SA по време на  първично публично предлагане(IPO). Това е най-голямото публично предлагане на акции в Европа от началото на 2023 г. и рекордно за Румъния. Преди IPO-то на Hidroelectrica, най-голямото в Европа през 2023 г. беше това на италианския казино оператор Lottomatica Group SpA за $663 млн. 

Fondul продаде около 78 млн. акции на Hidroelectrica на цена от 104 леи за акция. Излизането на борсата отваря нови възможности за румънската компания да набере финансиране за своите амбициозни инициативи за възобновяема енергия.

Търговията с акции на Hidroelectrica в Букурещ ще започне на 12 юли. До 30 дни след това фондът трябва да реши дали ще пусне за продажба допълнителни дялове от дружеството. Общо Fondul притежаваше около 20% от Hidroelectrica преди IPO-то, се казва в прессъобщение на фонда.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Standard and Poor’s повиши перспективата пред рейтинга на България от стабилна на положителна
Възстановиха електроснабдяването в Куба след масовото спиране на тока
Времето: Жълт код за обилни валежи в 12 области
Унищожават 859 кг био храни от склад в София заради манипулиране на сроковете на годност
Историята на вашата марка работи благодарение на вас. И това може да е най-големият ви проблем
Демерджиев посочва икономическата престъпност сред приоритетите на МВР
Пеканов: Инфлацията в момента е основно предизвикателство за всички граждани