Шефовете на ЕЦБ са все по-нервни заради слабия икономически растеж и митата на Тръмп

Шефовете на ЕЦБ са все по-нервни заради слабия икономически растеж и митата на Тръмп

Лихвените проценти в еврозоната ще продължат да се понижават, тъй като инфлацията до голяма степен е преодоляна, а слабият икономически растеж, потенциално изострен от търговските тарифи на САЩ, може да се окаже следващият голям проблем на хоризонта, заявиха  днес ръководителите на Европейската централна банка, цитирани от Ройтерс.

ЕЦБ намали лихвените проценти вече три пъти тази година и инвеститорите очакват по-нататъшни намаления на всяка политическа среща поне до юни следващата година, тъй като блокът отново заобикаля рецесията. Управителят на португалската централна банка Марио Сентену заяви, че икономиката е в стагнация и „рисковете се натрупват в посока надолу“, а митата, с които заплашва бъдещият президент на САЩ Доналд Тръмп, са допълнителен риск за влошаване на икономиката.

Сентену предупреди ЕЦБ да не закъснява с намаляването на лихвените проценти, тъй като рискът от занижаване на целевата инфлация се увеличава.
Междувременно вицепрезидентът на ЕЦБ Луис де Гиндос заяви, че растежът се превръща в основна грижа на банката, а митата рискуват да предизвикат порочен кръг от търговски войни.

„Опасенията за високата инфлация се прехвърлиха върху икономическия растеж“, каза той пред финландския вестник Helsingin Sanomat. „Когато налагате мита, трябва да сте готови за ответни мерки от другата страна, което може да доведе до порочен кръг“, каза де Гиндос. „В крайна сметка това може да се превърне в търговска война, което би било изключително пагубно за световната икономика.“

Това би могло да отслаби растежа, да повиши инфлацията и да повлияе на финансовата стабилност в ситуация, в която всички губят, каза де Гиндос.

Тази седмица Тръмп, който заяви, че Европа ще плати висока цена за това, че години наред е имала търговски излишък със САЩ, обеща да наложи големи мита на трите най-големи търговски партньора на страната му - Канада, Мексико и Китай, веднага след като встъпи в длъжност.
Дори ако европейският растеж пострада от по-високите американски мита, въздействието върху инфлацията може да не е толкова голямо, заяви ръководителят на Френската централна банка на конференция за инвеститори на дребно в Париж.

Ефектът от инфлацията може да бъде сравнително ограничен в Европа, но дългосрочните лихвени проценти, определяни от пазара, имат известна тенденция да пресичат Атлантическия океан“, каза Франсоа Вилроа дьо Гало. „Не мисля, че това променя много европейските краткосрочни лихвени проценти, но при дългосрочните лихвени проценти може да се наблюдава преходен ефект.“

Управителят на финландската централна банка Оли Рен добави свое предупреждение за растежа, като прогнозира потисната активност и само слабо възстановяване, което може да накара ЕЦБ да понижи основния си лихвен процент до т.нар. неутрално равнище - което вече не ограничава икономическия растеж - до началото на пролетта. Макар че неутралният лихвен процент не е точно число, повечето икономисти го виждат някъде между 2,0% и 2,5%, т.е. доста под сегашното ниво на ЕЦБ от 3,25%.

Малко вероятно е обаче лихвените проценти на ЕЦБ да се задържат на неутралната си стойност, тъй като паричните пазари залагат, че депозитната лихва ще спадне до 1,75% през следващата година - ниво, което би стимулирало растежа.

„Ако САЩ наложат мита върху продукти на други държави, независимо дали те са 10% или 20%, и всички реагират, всички държави губят“, заяви Рен. „В тази ситуация САЩ ще загубят най-много, защото другите страни могат да насочат износа си другаде, докато американските компании ще бъдат изправени пред едни и същи мита навсякъде.“

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ