Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Светът на парите: Какво можем да очакваме от щатския долар през 2025 година?
Отношението на Уолстрийт спрямо долара започва да се влошава, тъй като политиката на новоизбрания президент Доналд Тръмп и намаляването на лихвените проценти на Федералния резерв вероятно ще окажат натиск върху зелените пари през втората половина на 2025 г., пише Блумбърг.
От Morgan Stanley до JPMorgan Chase, приблизително половин дузина стратези от страната на продавачите сега прогнозират, че световната резервна валута ще достигне своя връх още в средата на следващата година, преди да започне да поевтинява, като Societe Generale отчита спад на индекса ICE US Dollar Index с 6% на края на следващата година.
Доларът вече се повиши тази година и е напът да запише най-големия си ръст от 2015 г. насам, благодарение на победата на Тръмп на президентските избори в САЩ и тъй като силните икономически данни накараха трейдърите да намалят прогнозите си за броя на намаленията на лихвените проценти от Фед през следващата година.
Индексът Bloomberg Dollar Spot се е повишил с около 6,3% досега тази година, като голяма част от тези печалби дойдоха в навечерието на и след изборния ден в началото на ноември. Ралито беше подкрепено от очакванията, че митата и намаляването на данъците на Тръмп ще насърчат инфлацията и ще усложнят мисията на Фед да понижи лихвите през следващите месеци. Това даде на глобалните инвеститори стимул да прехвърлят пари в САЩ.
Докато макро и валутните стратези на Morgan Stanley, включително Матю Хорнбах и Джеймс Лорд, смятат, че доларът получава подкрепа от тези заплахи, в крайна сметка той ще падне под текущите нива по това време следващата година, пишат те. Комбинацията от падащи реални лихвени проценти в САЩ и подобрен апетит за риск се комбинират в полза на най-мечия сценарий за зелените пари, добавят те.
Засега Тръмп засили ястребовата си реторика по отношение на търговията, като това изпрати мексиканското песо и канадския долар надолу. Тръмп обеща мита от 25% върху мексикански и канадски стоки заради гранични въпроси, свързани с мигрантите и наркотиците. По-рано този месец Тръмп заплаши група нововъзникващи икономики за оспорването на статута на долара като водеща валута в света.
Цялата неотдавнашна сила на зелените пари доведе до слабост на различни от долара валути. Еврото падна до двегодишно дъно през ноември след изборите в САЩ, приближавайки се до паритет. Валутният индекс на нововъзникващите пазари на MSCI Inc. сега се търгува на най-ниското си ниво от четири месеца, докато Китай може да девалвира юана до 7,50 юана за долар през следващата година - ниво, наблюдавано за последно през 2007 г., според доклад от миналата седмица.
Всякакви решения за евентуални търговски войни при втора администрация на Тръмп ще разочароват биковете за долара, много от които са натрупали дълги позиции поради виждането, че възгледите на новоизбрания президент за търговията по своята същност подкрепят зелените пари, според стратезите на Citigroup, водени от Даниел Тобон.
Надвиснали заплахи
Когато става въпрос за разглеждане на пътя на долара по време на президентството на Тръмп, историята предлага някои насоки. След бурен ръст непосредствено след победата на Тръмп преди осем години, през 2017 г. се наблюдава най-големият годишен спад за доларовия индекс на Блумбърг, тъй като икономиката на САЩ загуби инерция, докато растежът се ускори в Европа.
Този път Уолстрийт не смята, че спадът ще бъде толкова драматичен, но доларът може да достигне връх през първата половина на 2025 г., коментираха анализатори на MUFG, водени от Дерек Халпени.
Дори пазарите на опции, които все още оценяват печалбите на долара през следващата година, намалиха донякъде възходящите си очаквания в сравнение с еуфорията от поскъпването през ноември след победата на Тръмп.
За София Дросос, стратег и икономист в Point72 Asset Management, толкова много положителни новини се оценяват в долара, че растежът навсякъде извън САЩ – по-специално Европа, където Европейската централна банка и Английската централна банка намаляват лихвите, за да помогнат за смекчаване на спада рискове, ще отслаби зелените пари по отношение на своите аналози.
„Има някои добри градивни елементи за силна световна икономика през следващата година“, каза Дросос.
Топ валутни стратези очакват най-големият източник на подкрепа за долара през последните месеци – Фед, да се превърне в пасив през 2025 г.
Доходността в САЩ се очаква да падне по-бързо от тази в останалия свят през следващата година, според стратезите на Morgan Stanley, което би намалило диференциалите, които отдавна работят в полза на зелените пари.
Други експерти виждат рискове за по-нататъшно укрепване на долара от търговските политики на Тръмп, ако те бъдат въведени, тъй като митата теоретично биха повишили цените на всички вносни стоки, използвани от американски производители.
„Ако тарифите направят стоманата и алуминия по-скъпи, това ще бъде отрицателен шок за автомобилна индустрия, която използва тези вносни суровини“, каза Бари Айхенгрийн, икономист от Калифорнийския университет в Бъркли, който е прекарал десетилетия в изучаване на глобалните парична система.
След това съществува заплахата от разширяващ се бюджетен дефицит и повишена премия по срочните облигации на САЩ – мярката за възприемания риск от държане на дългосрочен държавен дълг.
„Когато Фед значително разхлаби паричната политика и доларът загуби своята относителна доходност/растеж, слабостта на долара може да бъде преувеличена“, пишат анализаторите на JPMorgan, водени от Мийра Чандан, съ-ръководител на глобалната валутна стратегия, в своята прогноза за 2025 г.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.