Уорън Бъфет развърза кесията на фона на разпродажбите на борсите

Уорън Бъфет развърза кесията на фона на разпродажбите на борсите

Разпродажбите на фондовите борси през последните дни бяха лоша новина за повечето инвеститори, но не и за Уорън Бъфет и неговият екип, пише „Уолстрийт джърнъл“.

Инвестиционната компания  Berkshire Hathaway на Бъфет използва спада на пазарите като възможност за закупуване на акции, инвестирайки десетки милиарди долари през последните няколко месеца, след като завърши 2021 г. с почти рекордно ниво на свободен кеш.

Миналата седмица базираната в Омаха компанията придоби 901 768 акции на Occidental Petroleum Corp, става ясно от документи в Комисията по ценни книжа и борси (SEC) на САЩ. Това прави енергийната компания, в която Berkshire започна да инвестира в края на февруари, едно от 10-те най-големи притежания на фирмата на Бъфет.

През последните няколко месеца Berkshire увеличи инвестициите си и в Chevron, Activision-Blizzard, HP Inc., Citigroup, Ally Financial, както и в Apple – компанията, в която Berkshire инвестира най-много.

Междувременно компанията се раздели с позициите си във банката Wells Fargo, чиито акции бяха сред основните активи в портфолиото на Berkshire от 1989 г.

Инвеститорите следят какво купува и продава Berkshire, след като компанията публикува отчета си пред Комисията по ценните книжа и фондовите борси в понеделник. SEC изисква всички институционални инвеститори, управляващи над 100 милиона долара, да предадат т.нар „13F” доклади в рамките на 45 дни след края на всяка тримесечие. Тъй като докладите съдържат информация за пазарната капитализация на всяка позицията на компанията, инвеститорите често ползват тези документи като насока за действията на големите мениджъри на пари на фондовата борса.

Един от изводите от отчета на Berkshire е, че сътресенията на пазара на акции са накарали компанията да развърже кесията.

Бъфет, който е дългогодишен привърженик на инвестирането в т.нар стойностни акции (kнижа, които са сравнително евтини на фона на финансовите резултати на компаниите), съветва инвеститорите „да бъдат алчни, когато останалите се страхуват“. Тази философия вероятно е била трудно приложима на практика през последните две години, които предизвикаха множество емоции, но не и страх. Сега, когато пазарите се сриват, Berkshire е в добра позиция да увеличи огромното си портфолио от акции, казват инвеститори.

Акциите на енергийни компании са далеч най-добре представящите се в S&P 500 през тази година, възползвайки се от скока в цените на суровините, започнал с руската инвазия в Украйна. Цената на книжата на Chevron е нараснала с 43% през 2022 г., докато акциите на Occidental са поскъпнали със 134%. За сравнение, индексът S&P 500 е надолу с 16%.

„Те (Berkshire) очевидно притежават компании, които вероятно ще бъдат хедж срещу инфлацията“, , коментира Рупал Бхансали от Ariel Investments.

Акциите на енергийните компании притежават две характеристики, които Бъфет традиционно търси – ниски пазарни оценки и добра възвращаемост за инвеститорите под формата на дивиденти и обратно изкупуване на акации, казва Джим Шанахан, анализатор на Edward Jones.

Плащащите дивиденти акции се представят по-добре от S&P 500 тази година, тъй като инвеститорите потърсиха книжа, предлагащи стабилна възвращаемост на фона на пазарната волатилност.

„Те отговарят на неговия профил“, коментира Шанахан.

Berkshire също така ускори покупките на банкови акции, които традиционно имат сравнително ниски пазарни оценки и предлагат дивиденти. Компанията купи 55 млн. акции на Citigroup – дял, който се оценява на около 3 млрд. долара. Този ход представлява своеобразен обрат в стратегията на Berkshire, след като компанията продаде много от активите си в Goldman Sachs и JPMorgan Chase & Co. през 2020 г. така тя пропусна голямото рали на финансовия сектор през втората половина на 2021 г.

„Компанията бе подложена на много критики за това, че не предприе повече действията през март и април 2020 г“, каза Шанахан, визирайки периода на рязко поевтиняване на акциите в началото на пандемията от COVID-19.

„Но те защитиха липсата си на действия с това, че не са знаели колко голям ще бъде срива на пазара. Средата тогава беше различна“, добави той.

Шанахан каза, че макар Berkshire да пропусна множество възможности през периода на пандемията, той е доволен от това, че компанията компанията отново засилва инвестиционната си дейност.

Тъй като волатилността на акциите остава повишена, много инвеститори и анализатори очакват Бъфет да продължат да влагат пари в пазара през следващите месеци.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ