Всеки пети икономист в САЩ смята, че политиката на Фед е твърде рестриктивна

Всеки пети икономист в САЩ смята, че политиката на Фед е твърде рестриктивна

Всеки пети икономист в САЩ смята, че политиката на Фед е твърде рестриктивна

Според проучване на Националната асоциация за бизнес икономика (NABE) в САЩ 21% от икономистите смятат, че паричната политика на Федералния резерв( Фед) е твърде рестриктивна. Показателят е максималният от 2011 г. насам, съобщава Independent. 

NABE е  провела проучването от 23 до 30 януари, т.е. преди последното заседание на Фед, в резултат на което беше взето решение за запазване на диапазона на основния лихвен процент от 5,25-5,5% годишно. В периода от март 2022 г. до юли миналата година Фед повиши разходите по заемите с повече от 5 процентни пункта, което е най-бързото затягане от началото на 80-те години на миналия век. Понастоящем лихвеният процент е на 23-годишен връх.

На януарското заседание ръководителите на Фед не само запазиха лихвения процент непроменен, но и сигнализираха, че е малко вероятно да пристъпят към понижаването му през март. Анализаторите сега прогнозират, че облекчаването паричната политика на  е започне през май.

Само една четвърт от анкетираните от NABE сега очакват, че икономиката на САЩ може да изпадне в рецесия през 2024 г. Това беше преобладаващото мнение сред анкетираните преди една година, отбелязва Independent.

97% от икономистите виждат поне умерена вероятност конфликтът в Близкия изток да доведе до повишаване на цените на петрола над 90 долара за барел (от сегашните около 77 долара) и да наруши световния транспорт. Осемдесет и пет процента са обезпокоени от възможността за политическа нестабилност в САЩ преди или след президентските избори през ноември тази година.

Респондентите са все по-загрижени и за финансовото състояние на САЩ. През януари 57% от анкетираните (в сравнение с 54% през август) заявиха, че настоящата фискална политика е довела до огромни дефицити и властите трябва да бъдат по-дисциплинирани в харченето.
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ