Защо Вашингтон иска да третира Apple и Google като големи банки

Защо Вашингтон иска да третира Apple и Google като големи банки

Защо Вашингтон иска да третира Apple и Google като големи банки

Регулатор от Вашингтон иска да контролира Big Tech по начина, по който прави това с големите банки, което означава по-голям контрол върху популярните системи за мобилни плащания, управлявани от Apple и Alphabet, пише YahooFinance.

Ново правило, предложено от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB), ще изисква от небанковите финансови компании, обработващи повече от 5 милиона транзакции годишно, да следват същите правила като гигантските кредитори, които вече са под надзора на CFPB.

Това означава по-строг контрол за популярни приложения за плащане като Apple Pay и Google Pay на Alphabet, които милиони американци използват, за да прехвърлят пари чрез своите смартфони.

Въпреки че CFPB вече има способността да предприема принудителни действия срещу финансови поделения на технологични компании, които нарушават законите за потребителско финансиране, това правило ще позволи на CFPB да проверява компаниите редовно.

Целта, според CFPB, е да се гарантира, че тези фирми спазват мерките срещу нечестни, измамни и злоупотребяващи практики, както и правилата за защита на поверителността.

Правилото „би попречило на един тип регулаторен арбитраж, като гарантира, че големите технологични фирми и други небанкови компании за плащания са подложени на подходящ надзор“, каза директорът на CFPB Рохит Чопра миналия вторник.

Предложението на CFPB поставя началото на още една битка с индустрия, която вече е обект на по-големи репресии във Вашингтон.

Федералните агенции заведоха антитръстови дела, в които се твърди, че технологичните гиганти Meta и Google използват пазарната си мощ, за да унищожат незаконно конкуренцията.

През септември Федералната търговска комисия (FTC) и 17 главни прокурори също заведоха дело срещу Amazon, твърдейки, че онлайн магазинът за търговия на дребно Amazon.com незаконно монополизира два пазара.

„Това е стъпка в грешната посока“

Банките приветстват този последен ход на CFPB - рядък случай на съгласие с агенцията.

„Като насочва вниманието на надзора към големите небанкови фирми за разплащания в съответствие с очакванията за банките, предлагащи подобни продукти, CFPB прави стъпка в правилната посока“, заяви президентът и главен изпълнителен директор на Consumer Bankers Association Линдзи Джонсън.

Републиканците в Конгреса се обявиха против предложеното ново правило.

Това е „стъпка в грешната посока“, каза Патрик Макхенри, председател на Комитета по финансови услуги на Камарата на представителите на САЩ, като добави, че CFPB разширява своите надзорни правомощия и в крайна сметка това ще навреди на потребителите.

„Това предложено правило само ще затвърди статуквото, като възпрепятства приемането и развитието на иновативни продукти и услуги“, добави той.

CFPB предупреждава от известно време за нарастващата сила на Apple и Google в платежната индустрия. През септември регулаторът публикува доклад, в който се установява, че компаниите действат „задушаващо“ на платежната система в САЩ, прекъсвайки иновациите, като не допускат други приложения.

Чопра каза пред Yahoo Finance миналия месец, че вярва, че американската платежна система се е насочила към система в китайски стил, при която големите технологични компании размиват традиционните линии с финансовите си стремежи – заплашвайки разделението между банкиране, пари и плащания.

Новото правило на CFPB е отворено за коментари до 8 януари.

„Ние разглеждаме тази седмица като началото на това, което вероятно ще бъде дълъг процес, за да разберем как да се справим с нарастващата роля на небанковите финансови фирми за финансовата система“, каза анализаторът на TD Cowen Джарет Сейбърг.

Той очаква агенцията да финализира правилото в края на пролетта преди следващите президентски избори.

„Виждаме ограничен изборен риск“, добави Сайбърг. „Това означава, че трябва да влезе в сила, преди да разберем кой е спечелил изборите. Ние също вярваме, че един републикански президент е малко вероятно да отмени това правило, тъй като това би противоречало на популисткия наклон на сегашната Републиканска партия“, каза още той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ