"Фрийдъм хаус": Демокрацията в България се е влошила

Фрийдъм хаус: Демокрацията в България се е влошила

България бележи отстъпление по отношение на националното демократично управление. Това е един от изводите в нов годишен доклад на "Фрийдъм хаус", озаглавен "Страни в преход". Влошаването на този показател е наблюдавано през миналата година и се дължи главно на прекомерното политизиране на президентската институция, както и на скандалите, в които периодично се замесват имена на висши представители на властта, пише в документа. Докладът за страната ни е изготвен от Георги Ганев и Даниел Смилов от Центъра за либерални стратегии

Голямото предизвикателства пред управлението в страната през изминалата година е била икономиката. През 2010 г., България започна да излизат от рецесията, причинена от глобалната криза без повишаване на данъците или значително намаляване на заетостта в публичния сектор, отчитат авторите.

Много от реформите, предприети от правителството обаче са в застой или имат само частичен успех, като се започне от социалното осигуряване, здравеопазването и общественото образование, борбата срещу корупцията и организираната престъпност и реформирането на съдебната система.  Правителството на ГЕРБ остава стабилно въпреки серията скандали и неуспешните опити за импийчмънт на президента Георги Първанов. Кулминацията на напрежението във властта беше броят на съмнителните държавни срещи, които в крайна сметка доведоха до уволнението на няколко министри и държавни служители, се отбелязва в документа.

Стабилността на правителството е зависима главно от подкрепата на националистически-популистката партия „Атака“, тъй като другите десноцентристки партньори на ГЕРБ - „Синята коалиция“ и „Ред, законност и справедливост“ се дистанцираха от мнозинството, коментират анализаторите. След поредния неуспешен опит за импийчмънт на президента Първанов, той формира президентско движение, което е в нарушение на българската конституция. Този ход предизвика многобройни други конфликти между президентството и правителството, посочват те.

Местното демократично управление няма голямо развитие. Кметските избори са изложени на ниска избирателна активност, типична за междинните избори в резултат на обичайните твърдения за нередности в изборния ден. Проблемът в местното управление в страната е недостатъчна ресурсна база за формулирането на местни политики и програми за развитие и евентуална нужда от регионално ниво на самоуправление. Не е имало значителни промени в институционалната структура или ефективността на местното управление през 2010 г.

Корупцията тежи на икономиката. Зараждащото се положително движение срещу корупцията все още не е консолидирано. През 2010 г. икономическата криза и последвалото намаляване на финансирането има отрицателно въздействие върху гражданското общество, което се усилва от продължаващата изостаналост на вътрешните източници на финансиране и механизми, предупреждават авторите.

Проблем за страната продължава да бъде и недостатъчната прозрачност на медиите, въпреки няколкото законодателни опита за преодоляването му. През 2010 г. в България имаше редица нападения над журналисти, включително и едно убийство на журналиста Боби Цанков. Той обаче беше обвинен във връзки с мафията, поради което мотивът за убийството му се смята по-скоро за личен, отколкото свързан с работата, припомнят авторите на доклада.

Най-проблемни за България са наказателната система и дискриминацията по отношение на ромското малцинство. Влиянието на правителството в икономиката нарасна през 2010 г., създавайки нови възможности за злоупотреба с власт. В същото време, държавните финанси се влошиха. Унгария, член на Европейския бележи спад в четири области, включително в националното управление и независимостта на медиите.

На Балканите Хърватия и Сърбия отбелязват скромен напредък като част от по-широките усилия за присъединяване към ЕС. От страните в бившия Съветски съюз, Молдова показва най-голямото подобрение. Русия, най-влиятелната страни от бившия Съветски съюз и „пътеводна звезда“ за авторитарните режими в региона бележи спад по отношение на демокрацията, показват резултатите от анализа тази година.

Държавите от бившия Съветски съюз са изградили системи за управление устойчиви на реформи и поради това по тази причина все по-уязвими към непредвидими кризи от рода на тези в Близкия Изток и Северна Африка, според ново проучване, публикувано от Freedom House. Докладът е озаглавен „Страни в преход“ и анализира ситуацията в страните от бившия Съветски съюз.

Freedom House е независима организация, която поддържа демократичните промени, следи за състоянието на свободата по целия свят, и се застъпва за демокрацията и човешки права.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ