За пръв път в кризата: Банките у нас с 3 процента годишен ръст на печалбите

За пръв път в кризата: Банките у нас с 3 процента годишен ръст на печалбите

Нашата икономика преживя и относително краткосрочна рецесия, което помогна на фирмите в страната и съответно на банковата система да се справят по-успешно, казва, Петя Димитрова главен изпълнителен директор и председател на УС на Пощенска банка

- Госпожо Димитрова, защо кризата вместо да отслаби банките в България - както се случи в повечето икономики, успя да ги направи по-стабилни?

- Банките в България са стабилни, защото се занимаваме с това, което правим най-добре – отпускаме кредити и събираме депозити. Банкирането у нас е все още много по-близо до традиционното - не се впуснахме в инвестиции в ценни книжа и рискови продукти, което ни спести много от проблемите на западните банки по време на кризата. Нашата икономика преживя и относително краткосрочна рецесия, което помогна на фирмите в страната и съответно на банковата система да се справят по-успешно. Не трябва да забравяме и ролята на регулатора. По-строгите регулации за капиталова адекватност и ликвидност осигуриха стабилни буфери, с които да посрещнем неблагоприятните ефекти. Не само външните фактори, но и самите ние, работещите в банковото дело в България, направихме много, за да запазим стабилността на системата. Заздравихме балансите, подсилихме ликвидността, оптимизирахме разходите и процесите си и гледаме уверено напред.

- В какво състояние са банките в момента?

- Банковата система отбеляза положителни резултати през 2013 г. Депозитите нараснаха с 8,7% до 62 млрд. лв., кредитирането също, макар и с по-слаб темп – до 58,5 млрд. лв. Лошите кредите са намалели символично през последното тримесечие със 77 млн. лв. За нашата банка годината бе много добра и това си личи по финансовите ни резултати. Отбелязахме значителен ръст в печалбата и заехме пето място в системата по този показател. Искам да подчертая, че общо банковата ни система отбелязва положителен ръст на печалбата си от 3%. Това се случва за пръв път от началото на кризата. Приходите на банките продължават да намаляват (с близо 3% през 2013 г.). Това се дължи, от една страна, на притока на нови депозити и от друга, на ценовата конкуренция при кредитирането. Сигнал за преодоляване на проблема с необслужваните кредити е фактът, че разходите за провизии намаляват, на което се дължи и ръстът в печалбата.

Венцислав Савов, цялото интервю в следващия брой на „Мениджър”

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп заплашва с допълнителни 10% мита страните, които се присъединяват към „антиамериканската“ политика на БРИКС
Бизнесът на Шуменското плато иска компенсации заради издирването на черния леопард
Германският президент обеща подкрепа за запазване на свободата на Литва
Врeмето: Горещините продължават
На днешната дата 7 юли. Европейски ден на шоколада
Революцията в управлението: Защо добрите мениджъри нарушават всяко правило?
Броят на нелегалните мигранти, които пристигат на Крит от Либия, се увеличава
Петролът поевтиня, след като ОПЕК+ обяви по-голямо от очакваното увеличение на производството през август