Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Блумбърг: САЩ смекчават исканията си към Украйна в преговорите за сделката за минерали

Изглежда, че Съединените щати са смекчили исканията си за възстановяване на помощта, дадена на Украйна от Вашингтон, по време на преговорите за икономическа сделка между двете нации, съобщава Блумбърг, позовавайки се на запознати източници.
След кръг от преговори във Вашингтон миналата седмица администрацията на президента Доналд Тръмп намали оценката си за помощта, предоставена от САЩ на Киев от началото на пълномащабното нахлуване на Русия от 300 милиарда долара на около 100 милиарда долара, твърдят източниците. Това доближава сумата до собствената оценка на Украйна за повече от 90 милиарда долара.
Администрацията на Тръмп притиска Киев за сделка за споделяне на печалбите от бъдещи украински инвестиционни проекти, включително в минерали и инфраструктура. Вашингтон разглежда това като компенсация за десетките милиарди долари в оръжия и друга помощ, предоставена на страната при предишния президент Джо Байдън, откакто Русия започна своята пълномащабна инвазия преди повече от три години.
Споразумението за партньорство ще даде на САЩ първи претенции върху печалбите, прехвърлени в специален инвестиционен фонд за реконструкция, който ще бъде контролиран от Вашингтон. Киев търси по-добри условия и отказва да признае предишната американска помощ като дълг.
Правителството на Украйна отказа да коментира, докато не бъде подписано споразумение. Белият дом и Министерството на финансите не са отговорили на искане за коментар от Блумбърг.
Запитан за състоянието на преговорите в понеделник, министърът на финансите Скот Бесент каза, че Украйна е направила контрапредложение през уикенда и преговорите все още продължават. „Ние сме много, много близо“, каза Бесент пред Блумбърг Нюз в Буенос Айрес. „То (споразумението - бел. ред.) дори може да бъде подписан още тази седмица.“
Разговорите между техническите екипи в петък и събота са били конструктивни, твърди запознат източник. Но САЩ все още подхождат към сделката като към възможност за възстановяване на разходите за помощта за Украйна чрез печалби от фонда, чийто размер все още не се уточнява в последния проект.
Администрацията на Тръмп остава неохотна да обещае бъдещи инвестиции във фонда - ключов интерес на Киев при всякаква сделка, и отложи този въпрос за обсъждане, според източниците. Вместо това, тя продължава да настоява, че военните разходи на САЩ за Украйна трябва да се третират като принос на Вашингтон към фонда.
Украинските преговарящи се борят да разубедят американските си колеги от този подход, който е в основата на няколко от най-драконовските искания от Вашингтон, твърдят източниците.
Червена линия
Киев трябва да действа внимателно. Сблъсък в Овалния кабинет между Тръмп, вицепрезидента Джей Ди Ванс и украинския президент Володимир Зеленски през февруари доведе до отмяна на предишна сделка, което накара САЩ да прекратят за кратко своята помощ и обмен на разузнавателна информация с Украйна.
В понеделник Тръмп отново обвини Зеленски за войната в Украйна на фона на въпроси коя страна е отговорна за неуспеха да се постигне прекратяване на огъня. Президентът на САЩ по-рано също изрази разочарование от темпото на преговорите с Русия, която досега отказва да приеме предложението му за примирие като отправна точка за по-широки мирни преговори.
Междувременно специалният пратеник на Тръмп – Стив Уиткоф, каза пред Фокс нюз в понеделник, че вижда „възможност за прекрояване на отношенията между Русия и Съединените щати чрез някои много завладяващи търговски възможности, които според него дават истинска стабилност и на региона“. Уиткоф се срещна с Путин в Санкт Петербург миналата седмица, като разговорът продължи близо пет часа.
Залозите са високи и за стремежите на Киев да се присъедини към Европейския съюз, тъй като всяко преференциално третиране на САЩ може да противоречи на правилата на единния пазар. Миналата седмица премиерът на Украйна Денис Шмихал описа целта на страната си за влизане в ЕС като „червена линия номер 1“ за споразумението.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.