Борсов наблюдател: Пазарите чакат реакцията на Фед

Борсов наблюдател: Пазарите чакат реакцията на Фед

Банковата криза се пренесе и в Европа, а седмицата започва с новината за покупката на Credit Suisse от UBS. Сделката е дирижирана от Швейцарската централна банка, след като загубата на доверие в Credit Suisse доведе до тегления за над 100 милиарда франка за две седмици.

Въпреки че втората по големина швейцарска банка не отчита загуби и има добра капиталова адекватност към последния си отчет, събитията се развиха много бързо и дори наливането на ликвидност не е достатъчно само по себе си. Затова се стигна до покупката за 3 млрд. франка на втората от първата по големина банка в Швейцария.

Един от проблемите по сделката е, че държателите на облигации на Credit Suisse ще загубят, което срина доверието в дълговите книжа на банковите институции в Европа в началото на седмицата. Това донякъде повлия на настроенията на пазарите в противовес на общата политика на централните банки за подкрепа на финансовия сектор с допълнителна ликвидност. И ще бъде определящо за търговията на пазарите през цялата седмица, защото предстои да видим кое е по-важно за инвеститорите: Дали от една страна вливането на пари от централните банки или от друга това, което не знаем за реалната дълбочина на проблемите в Credit Suisse.

Основното събитие в календара на седмицата е заседанието на Федералния резерв и решението за лихвите, което предстои на 22 март. Засега прогнозите са 2 към 1 за повишение на лихвата с 25 базисни пункта на 5% спрямо задържането без промяна. Но по-важното е, че това ниво се възприема като максимално за цикъла на повишение на лихвите. Разликата с очакванията от преди няколко седмици е чувствителна и от пресконференцията след заседанието ще разберем дали Федералния резерв ще промени политиката си за борба с инфлацията. Защото проблемите на двете щатски банки сега са последвани и от тегления в друга регионална банка, която вече получи ликвидност не само от Фед, но и депозити за 30 млрд. долара от големите банки. В действителност, мерките досега са огромни и би трябвало да са достатъчни, за да видим постепенно връщане на доверието към финансовата система и от там - скок на рисковите активи.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?