Leader's Hub БРОЙ /// Мениджър 10/24

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 3 / 4

Лидерството не е титла, която може да се присвои

Мениджър на годината 2024: Отличава лидерите днес, вдъхновява лидерите утре

Автор:

Екип на „Мениджър“

Снимки:

Димитър Розов

Лидерството не е титла, която може да се присвои

Лидерството не е титла, която може да се присвои

Мениджър на годината 2024: Отличава лидерите днес, вдъхновява лидерите утре

Лидерството не е титла, която може да се присвои
quotes

За 17-а поредна година конкурсът „Мениджър на годината“ отдава заслужено признание на визионерите и лидерите, които не само ръководят компаниите си чрез иновации и устойчив растеж, но и задават нови стандарти за етика и социална отговорност. Финалистите в престижната надпревара се избират чрез специално разработена методология на „Делойт България“, която осигурява обективна и задълбочена оценка на кандидатите. Тази година категориите „Бизнес трансформация“ и „Екип на годината“ отново ще отличат топ мениджърите на България, които демонстрират изключителни способности за адаптация и развитие в динамичната бизнес среда. Финалистите в категория „Бизнес трансформация“ са „Билла България“, „Кооперация „Панда“, „Кънвиниънс“ АД, „Сентилион“ ООД, „СОФ Кънект“ АД. В категорията „Екип на годината“ за признание ще се борят водещи компании като „DXC Technology“, „Аксенчър България“, „Експириън България“ ЕАД, „Сенсата Технолоджис България“ ЕООД и „Телерик Академия“.

Оценяването в категориите „Най-добър нов бизнес“ и „Бизнес в първите 20 милиона“ все още продължава поради специфичния методологичен подход на „Делойт България“, който гарантира прецизна оценка на участниците.

Големите победители, включително новият носител на титлата „Мениджър на годината 2024“, ще бъдат обявени на бляскавата церемония, която ще се проведе на 4 ноември в Софийската опера и балет. Специално продуциран филм от сп. „Мениджър“ ще разкаже за финалистите и победителите в конкурса, като чрез ефира на bTV събитието ще достигне до широката аудитория.

На следващите страници финалистите в основната категория „Мениджър на годината 2024“ споделят как възприемат лидерството в глобална бързо променяща се бизнес среда и разкриват ориентирите, които ползват като мениджъри, за да развиват компаниите си. Зададохме им следните въпроси:

  1. Как стигнахте до тази позиция?
  2. Кога разбрахте, че сте лидер, не само мениджър?
  3. Смятате ли, че лидерството се придобива с опита, или е вродено качество?
  4. Кои са основните рискове пред България и света в момента?
  5. Кои са основните възможности пред България и света в момента?

Антония Събева, главен изпълнителен директор, „Мениджмънт Файненшъл Груп“ АД/MFG

  1. Никога не съм се стремяла целенасочено към позиции. Започнах от най-ниското ниво в йерархията и съм имала само едно интервю за работа. След него цялата ми кариера все още преминава при едни и същи работодатели в различни техни компании. За мен е важно да се чувстваш добре на мястото, на което работиш, и да бъдеш отговорен и дисциплиниран, да даваш всичко от себе си. Тези качества, както и невероятната харизма на собствениците, ми помогнаха не само да остана, но и да заемам различни позиции в компанията. Имах късмета усилията ми да бъдат забелязани и оценени.
  2.  Вярвам, че лидерството не е титла, която можеш сам да си присвоиш. Тя трябва да бъде призната от хората, с които работиш. Аз лично не знам доколко съм лидер в техните очи. Надявам се, че действията ми водят до такова възприятие. За мен е по-важно да вдъхновявам, да подкрепям и да давам пример с почтеност и отдаденост. Лидерството се проявява не в думите, а в доверието и уважението, което изграждаш сред екипа. Ако съм техен лидер, това ще бъде оценка на работата, която вършим заедно.
  3.  Смятам, че лидерството е комбинация от вродени качества и опит, но основата му лежи в емпатията и способността да разбираш другите. Вярвам, че всеки човек има вътрешното желание да постига цели чрез убеждение, а не чрез принуда или сделки. Опитът помага да усъвършенстваш тези умения, да развиеш увереност и да разбереш как да мотивираш и вдъхновяваш екипа. Лидерството не е просто резултат на опит, а на искреното желание да водиш с разбиране и почтеност. Тези качества са ключови за дълготраен успех.
  4. Основен риск за България и света е нестабилната геополитическа обстановка, особено с войната между Русия и Украйна, както и разрастващите се военни действия между Израел и „Хамас“, които включват все повече държави. На местно ниво България е изправена пред политическа нестабилност, дължаща се на изборната въртележка и реалната опасност след поредните избори да не се формира стабилно правителство. Забавянето на процеса за присъединяване към Шенген също представлява сериозно предизвикателство. Комбинацията от вътрешна и глобална нестабилност поражда несигурност в икономическата и политическата среда.
  5. Мирът и стабилността са желани цели и теоретично възможни, но не очаквам да се постигнат напълно през следващата година. Въпреки това можем да видим значителни стъпки към намаляване на напрежението в глобален план, което би било важно за икономическото възстановяване. Възможността България да влезе в Шенген през 2025 г. ще подпомогне търговията и свободното движение на хора, което ще има положителен икономически ефект. Технологичните иновации продължават да се развиват бързо, създавайки нови възможности за бизнес и устойчиво развитие. Освен това има потенциал за засилване на международното сътрудничество в борбата с климатичните промени, което ще отвори нови врати за зелени инвестиции.

Иван Александров, основател и изпълнителен директор, „Кънвиниънс“ АД/eBag

  1. Основах компанията. (усмихва се) Създадох компанията от нулата. Това означаваше да поема риск, да изляза извън зоната си на комфорт и да вложа всичките си усилия и ресурси в един проект, в който вярвах изцяло. Пътят дотук беше изпълнен с предизвикателства и трудности, но всеки успех и всяка пречка ми помогнаха да се развия като професионалист и като личност.
  2. Лидерските качества са от съществено значение за изграждането на успешен бизнес и управлението на екип. Лидерство означава да вдъхновяваш хората около теб и да им показваш посоката, особено когато пътят е новаторски. eBag няма гайдлайн, по който се развива и расте, по простата причина, че до голяма степен процесите в компанията и моделът е измислен от нас и нямат аналог в България и света. Ние сами пишем историята и успехите си. Истинският лидер продължава да бъде компас за хората в екипа дори и в моментите, когато бизнесът се разраства и процесите стават по-сложни.
  3. Лидерството определено се развива и усъвършенства с времето и опита. Докато някои хора имат вродени качества като увереност и харизма, истинският лидер се формира чрез предизвикателствата, през които преминава. Сложните ситуации и неуспехите често са тези, които изграждат лидерските умения. Колкото повече препятствия преодоляваш, толкова повече развиваш своята способност да водиш и да вдъхновяваш другите.
  4. Днес живеем в несигурни времена, в които има множество рискове и предизвикателства. Един от основните рискове е ескалацията на конфликти в различни части на света, които могат да имат сериозни последици за глобалната стабилност и за икономиката. Икономическите предизвикателства също изискват внимателно управление и бърза адаптация, за да можем да се справим с потенциални кризи.
  5. Въпреки трудните времена предизвикателствата често разкриват нови възможности. Именно в такива моменти, когато всичко изглежда несигурно, смелите и иновативни решения могат да доведат до големи успехи. За България това означава да се възползва от дигиталната трансформация, да развие иновативни сектори като IT и технологиите и да създаде условия за развитие на малкия и средния бизнес. На глобално ниво възможностите за устойчиво развитие и преход към зелена икономика също могат да бъдат двигател на растеж и стабилност.

Константин Конов, главен изпълнителен директор, „Роберт Бош“, представител на „Група Бош“ за България  

  1. Започнах моята кариера в IT бизнеса преди 28 годни от най-ниското ниво. Въпреки че бях завършил компютърно инженерство, по това време работа за IT инженери се намираше изключително трудно. В първата ми работа в началото основно се занимавах с физическо окабеляване на офиси. Постепенно започнах да „трупам“ квалификация и да се „изкачвам“ по стълбичката като IT специалист и програмист. Като мениджър преминах през всички етапи от ръководител на екип до senior executive в 4 международни компании.
  2. За мениджър те назначават обикновено на базата на натрупан опит и принос към работата, като се очаква да постигаш определени резултати с екипа, който ръководиш. Най-съществената особеност е, че резултатът трябва да е екипен, а не личен, затова не от всеки добър професионалист става добър мениджър. А лидер ставаш, когато хората около теб те приемат за такъв и са готви да те следват. Обикновено добрият мениджър трябва да има лидерски качества. Това лесно се разбира по отношението на хората вътре в екипа и обичайно се случва в трудни моменти. И при мен беше така.
  3. Категорично лидерските качества се изграждат. Характерът на човека, който е вроден, донякъде има значение за формирането на определен тип лидерско поведение, но хора с различен характер могат да станат успешни лидери. Според мен едно от основните неща е да успяваш да превъзмогваш егото си, когато е необходимо, в името на определена кауза. Друг много съществен момент, особено в корпоративния бизнес, е т.нар. идентификационен баланс – кога и доколко да се идентифицираш с компанията и как да отстояваш интереса на екипа си.
  4. В глобален мащаб последните няколко години бяха трудни за бизнеса заради проблемите с веригите за доставки, кризата с микропроцесорите и бума в цените на много суровини. Влияние оказват и измененията в климата, които налагат все повече използването на зелени технологии. В България нестабилната политическа обстановка също рефлектира върху всички нас и тази тенденция очаквам да продължи и в близко бъдеще. Тези предизвикателства, пред които сме поставени, поставят пред нас и рискове, и високи изисквания за ангажираност и отговорност на бизнеса.
  5. Бурното развитие на дигитализацията и навлизането на генеративния AI в почти всички сфери на живота създава много нови възможности за бизнес, както и някои рискове. В сферата на високите технологии България се превръща във все по-значим фактор. Колегите ни по света ценят знанията и опита, които имаме, разчитат на нас за изпълнението на цялостни проекти и работата ни на ниво „Група Бош“ го доказва. Мисля че в България има доста добра среда за иновации и това позволява на цялата ни индустрия да се развива във високотехнологично отношение – умните автомобили, умните уреди и градове. Ние като компания ще продължим да правим това, което можем най-добре – да създаваме „техника за живота“ с мисъл за обществото и околната среда.

 Николай Киров, изпълнителен директор, „Сентилион“ ООД

  1. С труд и постоянство. Както пише на централния корт на „Ролан Гарос“: „Победата принадлежи на най-упорития“. През 2000 г. реших да следвам в Германия, но при първия опит за виза се провалих, защото изпуснах сроковете за записване. Това ме научи на по-добро планиране и отговорност, защото има моменти, които са веднъж в живота. Завършването в Германия ми даде чувство за равенство. Работих с хора от различни култури и разбрах, че знанията и желанието за учене са ключът към успеха, независимо от произхода. Стилът ми на работа е определян като демократично-визионерски, защото най-важната цел е днес да сме по-добри от нас самите вчера. Обичам да работя с хора, опитвам се да бъда обективен и това дава спокойствие на екипа и акционерите, а с това получавам и свободата да вземам самостоятелно решения за развитието на компанията.
  2. Възприемам се като човек, който иска да подобри работната среда и да осигури бъдещето на компанията, като се справя с все по-големите изисквания на клиентите и регулациите. Действията ми идват от дълбочината на моята същност и вярвам в тях. Споделям идеи за нашето общо бъдеще с тези, които искат да ги постигнат и преживеят. Никога не съм се смятал за лидер или пророк, а по-скоро за човек, който иска да създаде нови пътища заедно с другите.
  3. Лидерството е умение, което може да се развие! Най-великите лидери в историята са изградени от знания, умения, практика, съобразителност и постоянство. Ключов елемент е редовното общуване с утвърдени лидери, които имат визия и са готови да я споделят. Обграждането с професионалисти, ориентирани към резултати и устойчиви в усилията си, предоставя важен стимул за развитие. Успехът произлиза от способността да адаптираш своите вродени качества към нови предизвикателства и да учиш от опита си.
  4. Основните рискове за България и света през следващата година произтичат от различни фактори. Геополитическите конфликти и напрежението водят до глобална нестабилност. Локално България е изправена пред политически кризи и остаряло законодателство, както и сериозни демографски предизвикателства с висока смъртност и недостиг на работна сила. Образователната система също се адаптира бавно към динамичните изисквания на съвременния бизнес.
  5. През следващата година ключовите възможности за България и света ще бъдат в дигиталната трансформация, здравеопазването, енергийната независимост и развитието на умения. Технологии като изкуствения интелект и роботиката ще помогнат на България да се утвърди в технологичния сектор чрез стартъп компании и иновации. Нашата компания и партньорите ни доказват, че това е постижимо. Също така България има голям потенциал в космическите технологии чрез инвестиции в научноизследователска дейност, а СЕНТИЛИОН е неразделна част от това бъдещо развитие със своята експертиза и с дългогодишния си опит в производството на електроника на световно ниво.

Селин Едит Болар, главен изпълнителен директор, „Групама Застраховане“ ЕАД и „Групама Животозастраховане“ ЕАД

  1. Приемам пътя си дотук като комбинация от действия и усилия, които ме изградиха и продължават да ме изграждат като човек, ръководител и лидер. Това, което ме е държало на „гребена на вълната“, е, че винаги съм работила с отдаденост неща, които харесвам и обичам. Не спирам да търся иновативните решения, така че да вървя крачка напред, да съм в полза на компанията, но и да развивам бизнеса в полза на обществото. В света на застраховането съм от 2005 г., а от 2010 г. съм в ръководството на българския филиал на „Групама“. От ноември 2011 г. поех функцията на изпълнителен директор.
  2. Това не е разбиране или еднократно осъзнаване. Това е всекидневна работа и доказване. Но лидерството е и най-съществото за един мениджър – хората му да го следват не заради позицията, на която е, а заради качествата му, заради това, което им дава всекидневно като опит, знания, умения и грижа. Разбирането ми е, че лидерството се създава с години. И започва първо отвътре – от изграждането на увереност в себе си. Това е най-голямото предизвикателство. Лидерството изисква и много разбиране за спецификите на всеки човек, много доверие към компетенциите на останалите.
  3. Както вече отбелязах, това е най-вече вътрешно личностно израстване. Нужна е емоционална интелигентност, която освен вродена се придобива с опита. Лидерството се изгражда с много целенасочена работа, с ясна визия, стратегия. Важно е и човек да бъде емпатичен и не на последно място – смел.
  4. Тук има един ясен отговор. Изправени сме пред глобалните кризи на войни, конфликти и безпрецедентни климатични промени. Ние не можем да се изолираме от тях както като хора, така и като бизнес. Трябва да се адаптираме, но и не само – трябва с действията си да се опитваме да работим за преодоляване на тези рискове. Имам увереност, че всички ние заедно с целенасочени усилия, дипломатичност и смиреност можем да обърнем нещата.
  5. Светът се развива стремглаво. Сигурна съм, че дори преди 10 години не сме могли да си представим възможностите на дигиталните решения и на технологиите, които имаме днес. Ключово за света е тези технологични възможности да се ангажират за прогреса. И тук пак трябва да кажем – нужни са адаптивност, лидерство и смелост, за да използваме тези технологии по най-добрия начин в полза на хората. Това е и причината в „Групама“ да започнем мащабен проект за дигитална трансформация – за да сме в крак с новите тенденции, да трансформираме продуктите и услугите си в полза на нашите клиенти. Защото вярваме, че застраховането е един от механизмите и една от възможностите пред България за туширане на рисковете около нас. И, разбира се, за България идните месеци ще са ключови за създаване на правителство, което да функционира нормално, да финализира влизането в еврозоната и други започнати ключови политики за страната.

Стоян Митов, изпълнителен директор, „Дриймикс“ ЕООД

  1. В Дриймикс съм от от 11 години. Аз бях първият човек в екип „Продажби“ - беше моя мисия да намеря първите ни чуждестранни клиенти. Това беше една от причините да прекарам много време в чужбина, основно в Силициевата долина. По-късно дойде ново предизвикателство. Вече имахме клиентите, но сега трябваше да наемем още хора, които да работят по проектите. Тогава оглавих отдел „Таланти и Култура“, който се занимава с наемане на служители и с културата в компанията. Исках да създам място, където да сме горди и щастливи, че всички изграждаме нещо специално заедно. С времето станах партньор и председател на борда, и най-накрая ролята ми еволюира в главен изпълнителен директор. Това, което най-много ми помогна да стигна дотук, беше визията и идеята зад Дриймикс. Тук даваме възможност на всички, които постигат резултати, да израстнат в йерархията и да стават по-добри. Аз съм само един от многото.
  2. Винаги съм следвал нуждите на бизнеса. Заемам позицията, където има нужда от мен. Стремя се да помогна на хората да станат по-добри професионалисти и личности. Откакто съм в Дриймикс, вярвам, че хората трябва да се развиваме по-бързо и от ръста на фирмата. Хората правим Дриймикс и това е в основата. Всеки може да дойде при мен с идеи, критики и предложения. Нямам кабинет, а работя в една стая с останалите. Атмосферата е много важна. Тя варира спрямо периодите и е важно да я поддържаме на високо ниво.
  3. Според мен лидерството може да се придобие с опит и усърдна работа - но автентичното лидерство в голяма част е вродено. Автентичните лидери поначало имат харизмата, чара, качествата и енергията, които са им нужни. В същото време, всяко от тези качества може да бъде развито и усъвършенствано чрез опит.
  4. България стои пред няколко основни риска. Нужни са решителни действия за справяне с демографската криза, в която се намира страната.  Освен това, в момента все повече западни и европейски компании променят своите вериги за доставки и услуги от Изтока към региони в НАТО и ЕС. Рискуваме да не успеем да привлечем тези компании.  Също има риск България да не се възползва от европейските политики за насърчаване на иновациите и зелената енергия. На световно ниво, рискуваме да продължаваме да замърсяваме планетата и да причиняваме необратими климатични промени.
  5. Светът се намира в началото на AI революция. В момента няма държава (с много малки изключения) , която сериозно да доминира в този аспект. С правилните политики и подход, България може да заеме челна позиция в това отношение. Също така, като държава на кръстопът между Европа и Азия, и като част от ЕС и НАТО, имаме уникалната възможност да бъдем разпределителен хъб за много от най-големите логистични мрежи.

Тони Макмъри, управляващ директор „Инграм Микро ГБС“ ЕООД

  1. Лидерство със стратегия наум, финансовата експертиза и акцентът върху оперативните резултати винаги са били движеща сила в кариерата ми. Започнах своята кариера във финансовата сфера като член на CIMA и с бакалавърска степен от Университета „Брюнел“. Докоснах се до аналитични, регулаторни и стратегически процеси. Търговски и европейски финансов контрольор са позициите, които ми помогнаха да стигна до ролята на финансов директор за Ingram Micro UK, в която имах възможността да управлявам екипи и да разработвам финансови стратегии. През 2018 г. кариерният ми път ме отведе до позицията изпълнителен директор на Ingram Micro GBS EOOD за България. Тя дойде с отговорността да ръководя над 1000 служители, да насърчавам иновациите и новаторските подходи.
  2. Разбрах, че съм лидер, а не просто мениджър, когато фокусът ми върху управлението на процеси и резултати се измести към вдъхновяване и насърчаване на екипа, с който работя. Като финансов директор в Обединеното кралство ръководих мащабен трансформационен проект, а мотивацията на различните екипи и окуражаването им да работят заедно беше ключово за постигането на успех. Тогава осъзнах колко е важно да имаш правилния подход към хората и да умееш да развиваш потенциала им.
  3. Вярвам, че лидерството е комбинация от качества, с които се раждаме, и придобит опит. Определени качества като емпатия, решителност и способност да вдъхновяваш другите често са вродени, но опитът играе ключова роля в усъвършенстването им. В началото на своята кариера разчитах на естествената си решителност и на способността си да разрешавам проблеми, но именно опитът от управлението на различни екипи и преминаването през стресови ситуации ме научи как да обединявам екипи и да изграждам доверие.
  4. Съществуват множество рискове, но трите най-важни са икономическата нестабилност, продължаващите конфликти и геополитически напрежения, както и киберзаплахите. Икономическата нестабилност е тревога, подхранвана от сравнително високата инфлация, геополитическото напрежение, нестабилното производство и дистрибуцията на продукти. Резултатът от изборите в САЩ също може да създаде определени предизвикателства за следващите 4 години. Войната в Украйна, конфликтът в Израел и напрегнатите отношения между глобалните сили представляват значителни рискове, влияещи на немалко сфери, което пряко засяга и България. Киберзаплахите също продължават да нарастват, затова укрепването на дигиталната инфраструктура на България е от съществено значение.
  5. Oчакваният преход на България към еврото ще подобри финансовата стабилност и ще привлече инвестиции. Също толкова важно е пълноправното членство в Шенген, което ще стимулира търговията, туризма и интеграцията в рамките на ЕС.  В глобален мащаб – фокусът върху устойчивостта и зелената енергия предлага потенциал за модернизиране на инфраструктурата и създаване на работни места, докато технологичните иновации, изкуственият интелект и автоматизацията ще стимулират производителността и икономическия растеж.

Тунио Зафер, изпълнителен директор, „пиКлауд“ ЕООД

  1. Пътят ми до тази позиция е резултат на години упорит труд и постоянство. Винаги съм имал огромен интерес към технологиите и иновациите, както и към изграждането и развиването на екипи. Това, което правя, е да обединявам различни гледни точки и да насърчавам отворен диалог. През годините преминах през различни роли, които ми позволиха да развия както техническите, така и лидерските си умения. Винаги съм вярвал, че успехът идва чрез изграждане на доверие както вътре в екипа, така и с потребителите.
  2. Моментът, когато разбрах, че съм лидер, беше, когато видях как с екипа ми постигаме резултати, които надминават индивидуалните ни възможности благодарение на съвместната ни работа. Друг ключов момент беше, когато видях как с моите действия вдъхновявам и мотивирам останалите да дават най-доброто от себе си и да намират решения, които надхвърлят очакванията. Сега все повече осъзнавам, че моята роля е не само да управлявам проекти и хора, но и да създавам среда, в която хората в екипа ми да могат да растат и да се развиват и да станат по-добрата версия на себе си.
  3. Естественият лидер притежава вродени качества като емпатия, интуиция и умение да вдъхновява, но опитът е това, което развива тези качества и ги оформя като силен инструмент за управление на екипи и проекти.
  4. Основните рискове в момента са свързани с глобалната икономическа нестабилност, нарастващата несигурност в локалната и международната политика и климатичните промени. На глобално ниво технологичните предизвикателства и киберсигурността също представляват значителни рискове, които могат да дестабилизират както отделни бизнеси, така и цели сектори.
  5. На световно ниво иновативните технологии и изкуственият интелект ще играят водещи роли през следващите години, а България има потенциал да стане иновационен хъб в региона, ако се вложат усилия в изграждане на правилна национална стратегия, привличане на инвестиции и развиване на уменията на младите таланти. 

Хесус Кабайеро, главен изпълнителен директор, СОФ Кънект

  1. Авиацията е моя страст от дете. Още на 12 години исках да стана авиационен инженер, специализиран в летища. Летищата имат уникална роля в авиацията, защото обхващат цялата индустрия – от авиокомпаниите до управлението на въздушното движение. Днес те не са само точки на заминаване и пристигане, а важни икономически двигатели. Летищата свързват градове и държави, улесняват международната търговия и стимулират културния обмен. От 18 години управлявам летища и виждам огромния потенциал на Летище София да стане водещо в Източна Европа.
  2. Когато на 29 години станах управляващ директор на летище, най-младият в Испания, започнах да се уча как да делегирам и ръководя. Години по-късно видях колко много от членовете на моя екип се издигат на лидерски позиции, тогава осъзнах, че съм станал лидер. Лидерството е за това да помагаш на екипа да стане най-добрата версия на себе си. С опита разбрах, че ключът е в изграждането на доверие и високоефективни екипи, както и в създаването на среда, където хората се чувстват уверени да изразяват идеите си.
  3. Вярвам, че лидерството е комбинация от вродено желание и опит. Желанието да променяш нещата и да водиш хора е важно, но също така трябва да развиваш уменията си чрез опит. Лидерството не се учи от книга, а идва от страстта и мотивацията да помагаш на другите да постигате общи цели. Лидерството идва от сърцето и душата – от най-дълбоката част на същността ни.
  4. България рискува да загуби конкурентоспособността си, особено в ключови сектори като ИТ и автомобилната индустрия. Демографската криза е сериозен проблем, а липсата на стабилно правителство затруднява прилагането на мерки за справяне с тези предизвикателства. В световен план конфликтите в Украйна, Газа и Венецуела създават геополитическа нестабилност, инфлация и проблеми с енергийните доставки. Европа е изправена пред рецесия и сериозни климатични промени, които засягат глобалната икономика.
  5. Работим, за да превърнем София в най-големия MRO хъб в Европа (техническо обслужване, ремонт и основен преглед на самолети). Това ще стимулира авиационната индустрия в България и ще допринесе за увеличаване на въздушната свързаност на страната. Същевременно изпълняваме стратегията си да превърнем Летище София в първия 5-звезден регионален аеропорт в Европа, което ще увеличи конкурентоспособността на България. В глобален план 2025 г. ще донесе значителни възможности и напредък в областта на изкуствения интелект. Екологичната устойчивост през идната година.

Яни Драгов, собственик и изпълнителен директор, "Смарт Органик" АД 

  1. Всичко започна с идеята да предложим био храни в България на по-достъпни цени. Приех го за моя мисия и се отдадох изцяло на тази цел. В началото вършех повечето неща сам с няколко шофьори и складови работници. Постепенно компанията започна да има достатъчно приходи, за да си позволим да наемаме и служители за други позиции. Така поетапно, но стремглаво пораснахме и стигнах до момента, в който основната ми работа е управлението на компанията и на екип от съмишленици.
  2. Когато след екипна среща колеги споделиха, че им е подействало много вдъхновяващо и че трябва по-често да правим такива срещи.
  3. Убеден съм в това, че всеки, който силно вярва в нещо, може да води хората в тази посока. Разбира се, добрите комуникативни и междуличностни умения спомагат за това. А тези умения могат да бъдат вродени, но могат и да бъдат доразвити, доусъвършенствани или придобити.
  4. Според мен за България основните рискове са глобалното затопляне и породените от него аномалии във времето, които могат да доведат до проблеми в земеделието и до наличието на питейна вода. Също така – демографската криза. В световен мащаб освен глобалното затопляне бих добавил и военните конфликти и потенциални ядрени такива.
  5. Засилването на вече познати положителни тенденции ще открие нови възможности за развитие както за България, така и за световната икономика. Бих изброил някои от тях – преход към по-екологично чисти технологии и индустрии, устойчиво производство, био земеделие и кръгова икономика, дигитализацията и автоматизацията на процеси на всички нива. Ключов фактор за успеха са бързото адаптиране и наличието на иновации, а зад тях стои инвестицията в образование и развитие на човешкия потенциал. В България има много положителни примери и аз се опитвам да дам своя личен принос. Работя ежедневно за кауза, която обичам и в която вярвам, сред сродни по възгледи и мечти колеги.