Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Tech Connect 2023
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Наномедицината ще позволи индивидуални терапии
Милиардни инвестиции се насочват за лечение на рака, разработването на нанотерапии за ваксини, образна диагностика и таргетна доставка на лекарства
Наномедицината ще позволи индивидуални терапии
Милиардни инвестиции се насочват за лечение на рака, разработването на нанотерапии за ваксини, образна диагностика и таргетна доставка на лекарства
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
За първи път концепцията за нанонаука въвежда физикът Ричард П. Фейнман през 1959 г. в лекция пред Американското физическо дружество, а терминът „нанотехнология“ е използван през 1974 г. от японския изследовател Норио Танигучи. В средата на 80-те гоодини Ерик Дрекслър прави нанотехнологиите обществено достояние със своята книга „Двигатели на сътворението: Настъпващата ера на нанотехнологиите“. Днес с термина „нано“ се означават технологии и материали с размери под 100 nm. Приложението на тези материали е насочено към различни сфери: физика, химия, биология, наука за материалите и медицина.
„Една биологичната система може да бъде изключително малка. Голяма част от клетките са микроскопични, но много активни. Те произвеждат различни вещества, движат се наоколо, мърдат и правят всякакви чудесни неща – и всичко това се случва в много малък мащаб. Клетките споделят и информация. Помислете за възможността ние също да може да правим нещо толкова малко, което да изпълнява всичко онова, което искаме – да създадем обект, който да маневрира на това ниво!“
- Ричард Фейман (1959)
Фейнман би останал изумен от развитието на нанотехнологиите, които предоставят инструменти за измерване, изучаване и разбиране на биологичните системи. Примери за това са импланти на изкуствени стави, „манипулиране“ (потискане или експресия) на молекули в клетките, биосъвместими електронни устройства и „интелигентно“ доставяне на лекарствени вещества с контролирано освобождаване. В бъдеще наномедицината ще ни позволи да използваме индивидуално разработени терапии. Новосинтезирани наночастици на базата на метали позволяват изграждането на многокомпонентни системи за прилагане на т.нар. „тераностика“ – терапия, която включва както терапевтични, така и диагностични молекули. Получената нова наносистема ще позволи едновременна диагностика, доставка на лекарства и наблюдение на ефектите от тях, а защо не и да замени конвенционалните терапии, които в много случаи са основани на общи протоколи и съпроводени от много странични ефекти за пациента. В бъдеще наноонкологията ще предложи лечение на рака, като се заложи на потенциала на наночастиците да доставят противоракови лекарства и локализирано да „убиват“ лошите клетки, без да засягат околната тъкан. От размера, повърхността и вида на наночастиците зависи и тяхното приложение. Частици с подходящо конструирана повърхност имат потенциал да доставят лекарства през кръвно-мозъчната бариера, като по този начин позволяват да се третират туморите в мозъка – едни от най-трудните за влияние поради ограниченото преминаване на лекарствените препарати през бариерата.
Инвестиции
Инвестициите в наномедицината са на стойност 179,8 млрд. долара за 2023 г. според доклад на World Nano Foundation. Прогнозата е те да нараснат до 328,4 млрд. долара в рамките на следващите пет години и да надхвърлят 500 млрд. долара до 2030 г. От доклада става ясно, че значително се увеличава инвестиционната подкрепа за разработването на нанотерапии за ваксини, образна диагностика, регенеративна медицина и таргетна доставка на лекарства. Това е в съответствие с прогнозата и на платформата за мониторинг на инвестиции Pitchbook, според която вложените средства в наномедицината водят до ръст на сектора с 250% през последните пет години.
Къде се намира България в прилагането и развитието на нанотехнологиите?
България все още е на дъното на класацията по отношение на инвестициите спрямо страните от ЕС в научноизследователската дейност (23-то място от 27 държави – членки на ЕС, като след нея остават само Хърватия, Латвия, Кипър и Румъния). Освен инвестиции са необходими и реформи в сферата на висшето образование, насочени към осигуряването на по-добър синхрон между него и нуждите на научните изследвания, икономиката и бизнеса. Хората на науката са един от основните фактори за развитие на нанотехнологиите и наномедицината в България. Във време, в което все по-малко хора избират професията на учен, химик или инженер, е важно българската държава ясно да покаже, че има потенциал и желание за развитие и ще помага на „изследователите мечтатели“, като стимулира научноизследователската кариера на всички етапи. За подготовката на следващото поколение „мечтатели“ са необходими промени в приема и подготовката на студенти и докторанти. Образованието в областта на химията и инженерните науки, което се предлага на младите хора в страната, е остаряло като методика, знания, материална база и практическа приложимост, което е от решаващо значение за взаимодействието с бизнес сектора. Докторантите в България получават много по-ниско заплащане от тези в същата област, които се развиват в чужбина. Това прави докторантурата в друга страна много по-привлекателна като перспектива за научно развитие. Необходима е промяна на системата за прием на докторанти, като се въведе т.нар. „проектен принцип“ – старт на научната кариера на един млад човек с работа по негов самостоятелен проект, който да се финансира. Това ще осигури достатъчно пространство и време да се изпробват нови идеи. Системата за оценка също трябва да бъде по-гъвкава, така че докторантите да не попадат в капана на преследването на даден брой публикувани научни изследвания, а по-скоро да се залага на качеството на научните разработки.
Фазовоконтрастна микроскопия на MDA-MB-231 клетка от рак на гърдата. Наночастици (сини точки), локализирани около клетъчното ядро, визуализирани чрез метода Пруско синьо
Мащабността на инвестициите в световен план показват, че промяната и реформите са неизбежни. Големи европейски инфраструктурни фондове подпомагат закупуването на нова апаратура, а през 2019 г. в България стартира програма на МОН за подпомагане на млади изследователи – Национална програма „Млади учени и постдокторанти“. В рамките на три години са финансирани над 150 проекта на постдокторанти и 250 на млади учени.
Като постдокторант към Институт по биофизика и биомедицинско инженерство – БАН, имах възможност да бъда ръководител на проект, финансиран по програмата. В него разработихме ефективен протокол за третиране на клетки от рак на гърдата чрез използване на магнитни наночастици и нискочестотни магнитни полета. Колеги от групата на проф. Орестис Калогиро от Солунския университет „Аристотел“ създадоха 3D модел на устройство, генериращо три режима на подаване на магнитно поле: статично, пулсово и ротиращо се. Използван в in vitro условия, апаратът, индуциращ пулсово магнитно поле, заедно с въведените в раковите клетки частици предизвика намалена клетъчна преживяемост, а комбинирането му с магнитна хипертермия[1] води до засилен антитуморен ефект. Благодарна съм за възможността да работя с тези колеги, а резултатите ми бяха номинирани в категория „Наука и/или технологично развитие“ в националния кръг на програмата Junior Chamber International (JCI) и попаднах сред топ 30 на „Най-изявените млади личности в света“ (TOYP) на организацията за 2023 г. Резултатите ми дават основа за нови изследвания в областта на наноонкологията. Иновативната тема на проекта също така привлича млади учени, които могат да продължат своето научно развитие като докторанти в БАН и вдъхновява разработването на нови изследвания върху рака на гърдата.
Хипертермията обикновено се определя като терапия, при която температурата на тялото се повишава над 42° C (температура, по-висока от нормалната). Магнитната хипертермия е вид термично лечение на ракa, за което се използва топлината, генерирана от магнитни наночастици.
Послание към младите изследователи
„Ако в света нямаше мечтатели, къде щеше да е науката днес?“, пита един популярен филмов герой. Живеем в свят на идеите. Добрите учени имат способността да мислят извън рамките и да оспорват съществуващите догми. Използвайте любопитството си, за да измислите нещо ново, което ще помогне на наномедицината да бъде по-безопасна и полезна. А ако искате да бъдете успешни, трябва да „горите“ в това, което правите, вместо да го третирате просто като работа.
[1] Хипертермията обикновено се определя като терапия, при която температурата на тялото се повишава над 42° C (температура, по-висока от нормалната). Магнитната хипертермия е вид термично лечение на ракa, за което се използва топлината, генерирана от магнитни наночастици.
|
Ключови думи
наномедицина
медицина
технологии
лечение
здравен сектор