Да докоснеш вътрешния си Сократ
Може да мислите, че трупането на пари или чудото одобрение ще ви направят щастливи. Много хора живеят с това убеждение. Десетилетия изследвания обаче доказват, че това просто не е така.
Отърваването от този начин на мислене обаче не е лесно, казва по философия и психология в Йейлския университет Тамар Гендлър. В крайна сметка обаче ключът към справянето с този проблем се крие в една просто качество, която много успешните хора споделят: самосъзнанието.
На работното място самосъзнанието може да доведе до по-ефективна комуникация, по-здравословни взаимоотношения и повишена креативност и продуктивност. За Гендлър, която изучава как прозренията на древните учени могат да решат съвременни проблеми, изграждането и поддържането на това качество преминава през докосването на човек до неговия „вътрешен Сократ“.
„Сократ е бил готов да постави всичко под въпрос“, каза Гендлър в скорошен подкаст епизод на „The Happiness Lab“, воден от нейния колега от Йейл д-р Лори Сантос.
Гръцкият философ, роден около 470 г. пр.н.е., е бил любознателен и самоскептичен. Неговият „сократов метод“ включва отговаряне на въпроси с въпроси, а не с директни отговори, като целта е хората да разберат по-добре собствените си вярвания и способности.
„Това е този тип разбиране, от който хората се нуждаят, за да станат по-успешни и по-щастливи“, казва Гендлър. Ето нейните съвети за това как да развитие самосъзнание:
Как да се докоснете до вътрешния си Сократ
Първият съвет на Гендлър е много буквален: представете си какво би казал самият Сократ.
Философът често е действал като упорито малко дете, питайки „защо“ в отговор на всяко едно твърдение или въпрос, казва Гендлър. Започнете да правите същото за всяко убеждение, от което се опитвате да се отучите.
Ако се опитвате да се откъснете от идеята, че парите или чуждото одобрение могат да купят щастие, трябва да си задавате въпроси като: „Защо мисля, че парите ще ме направят щастлив? Какво всъщност почувствах последният път, когато получих пари?“.
Гендлър дава за пример проучване от 1970 г., при което участниците са били поставени на два моста, един здрав и един нестабилен. Хората на нестабилния мост са казали, че намират човекът до тях за по-привлекателен. Разбира се, треперещият глас и учестените сърдечни удари не са били признаци на любов, а
„Представете си, че вътрешният ви Сократ е бил с вас на моста. Той е можел да ви попита: „Има друго обяснение защо дланите ви може да са потни? Може ли отговорът да е в това, че се намирате на мост“, казва Гендлър.
Защо малките изводи могат да окажат голямо влияние
Ако не искате да изградите връзка с отдавна покойния гръцки философ, представете си, че провеждате същия разговор с някой от вашите приятели от реалния живот. Може да се възпротивите на нещо, което ваш приятел казва, но вероятно няма да го направите по обвинителен начин, обяснява Гендлър.
Ако пък сте напълно против идеята за въображаеми разговори, опитайте медитацията. Медитацията по същество е невербалният еквивалент на това да се питате „защо“ отново и отново, помагайки ви да игнорирате всичко, което може да ви разсее, и съсредоточите върху това, което наистина се случва, казва Гендлър.
Нито един от двата метода не е перфектно решение, защото постигането на пълно самосъзнание е почти невъзможно – хората винаги имат слепи петна. Но самият процес на питане защо мислите и се чувствате по определен начин може да ви помогне да се отървете от вярвания, които не ви служат, категорична е Гендлър.
Когато Гендлър се пита защо се чувства разочарована, тя често открива, че причината е в това, че отлага нещо, споделя тя. Въпросът защо отлага може да й помогне да разкрие повече детайли по-темата, включително каква трябва да бъде следващата стъпка.
Дори тези малки изводи могат да ви помогнат да продължите напред.
„Никога не се опитвам да стигна до крайната точка с един ход“, казва Гендлър. „Но Сократовите въпроси могат да ми помогнат да разбера в каква посока трябва да вървя, за да направя следващата стъпка“, добавя тя.
…………..
Наташа Пиньон за CNBC
Превод и редакция: Георги Георгиев
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.