Научете децата на самосъзнание

Научете децата на самосъзнание

Осъзнаването на личните граници е наистина много важно и полезно за малки и големи. Особено за учениците, на които предстои да се сблъскат с най-различни проблеми, докато са в продължение на часове извън дома.

Затова е важно още от най-ранна възраст да научите децата на самосъзнание. Не само да уважават другите, но да не забравят и себе си, за да могат максимално успешно да управляват отношенията, които ги очакват, когато пораснат.

Интимност и достъпът до нея

Ефективен начин да запознаете децата с концепцията за интимност е да започнете да говорите за това, докато ги учите на ежедневна хигиена. Докато се учи как да се мие най-правилно, детето наблюдава и открива собственото си тяло, като често задава въпроси, които е добре да получат адекватен отговор, а не да бягате от тях, смятайки, че то е твърде малко за обяснения.

Едно от първите любопитства със сигурност ще бъде свързано с половите органи, особено през първите години от живота на детето. Това е перфектната възможност да се говори без фалшиви морализми, по ясен и директен начин, помагайки на малкото да стане по-независимо и преди всичко по отношение на личната хигиена, правейки я автономна и насърчавайки способността му да защитава себе си и личния си живот индиректно.

Освен това, карайки детето да разбере стойността на личната интимност, ще му помогнете до края на живота му, защото по този начин то ще възприеме своето тяло като съкровище, което трябва да се пази и да полага грижи. А и така ще знае, че има определени части, които не трябва да се показват открито и да не се докосват от други хора, с изключение на родителите, педиатъра и на по-късен етап – интимния партньор.

Изграждането на самочувствие от ранна възраст

Това е втората стъпка към самосъзнанието. Ако искате детето ви да има по-голямо самосъзнание, трябва да го научите да казва „Не!“ и да отстоява своята позиция. Но за да се случи това, то трябва да притежава самочувствие.

Ако не иска да играе определена игра или ви е раказало за неприятна случка в училище, първото, което трябва да направите, е да го успокоите. По-късно, когато е готово, може да го помолите да ви разкаже по-подробно. Изграждайки автентична, съпричастна комуникация с него, без да се чувства осъждано, детето ще усети свобода и ще бъде спокойно да сподели своите притеснения.

По този начин признанието за това, което чувства дълбоко в себе си, на доверен човек, като родител, ще бъде голяма опора за него, която ще повиши самочувствието му.

Полезни съвети за родители

Ето какво още може да направите като родители:

Говорете ясно и директно

Важно е да разберете какво го кара да се чувства комфортно, да мисли и решава само. Говорете с него директно, без завоалирани думи, които биха могли да го объркат още повече, но се уверете, че не стигате предварително до заключения. Нека детето само направи своите изводи от вашия разговор. Но го насърчете да се довери на инстинктите си.

Позовавайте се на концепцията за съгласие

Важно е също да се позовавате на понятието „съгласие“, най-вече за разрешаване на конфликтите между братя и сестри или съученици. Фокусът на разговора ви трябва да бъде ясен - всеки има пълни права върху собственото си тяло, така че ако не иска да бъде докосван или бутан, трябва да може да го изрази категорично.

Бъдете пример

Първите примери на децата са техните родители, така че не забравяйте това и го прилагайте на практика.

Подкрепете детето

Често срамът спира децата да разказват неприятни епизоди на мама и татко. От съществено значение е да не ги обвинявате, а да ги подкрепите и успокоите, като незабавно предложите вашата помощ.

Източник: Новите родители

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ