Набирането на средства от IPO-та в Лондон достигна най-ниското си ниво от три десетилетия

Набирането на средства от IPO-та в Лондон достигна най-ниското си ниво от три десетилетия

Набирането на средства от първични публични предлагания (IPO) в Лондон се е сринало до най-ниското си ниво от поне три десетилетия през първата половина на тази година, показват нови данни , повдигайки поредните въпроси относно избледняващата привлекателност на Обединеното кралство като център за глобален капитал, пише Си Ен Би Си.

Петте дебюта на лондонския пазар през първите шест месеца на 2025 г. са набрали общо 160 милиона британски паунда (218,6 милиона долара), според нови данни на Dealogic.

Това е най-ниското ниво на набрани средства от IPO в Лондон през първата половина на годината, регистрирано от Dealogic, откакто компанията започна да събира данни през 1995 г.

Дори след финансовата криза от 2008 г., две IPO-та в Лондон успяха да наберат 222 милиона британски паунда през първата половина на 2009 г., показват данните.

Най-голямото IPO на Лондон досега тази година беше листването на компанията за професионални услуги MHA, която набра 98 милиона британски лири при дебюта си на алтернативния инвестиционен пазар (AIM) през април.

Спадът в листванията в Лондон тази година допълнително засилва трудностите, пред които е изправен града в запазването на предишната си слава като една от най-добрите дестинации за световния капитал.

Само тази година финансовите пазари на града бяха пренебрегнати от фирми, които в миналото планираха мащабни листвания там. Shein планира IPO в Хонконг, след като се е отказа от по-ранните планове за листване на акциите си в Лондон, докато подкрепеният от Glencore инвеститор в метали Cobalt Holdings потвърди пред Си Ен Би Си миналия месец, че е отменил плановете си за IPO в Лондон.

Проблемите не се ограничават само до новите листвания – през юни британският финтех гигант Wise обяви, че премества основното си листване от Лондон в Ню Йорк, а по-рано тази седмица беше съобщено, че фармацевтичният гигант AstraZeneca – най-ценната компания в лондонския индекс FTSE 100, обмисля преместване на листването си в Съединените щати.

Кристо Карман, главен изпълнителен директор и съосновател на Wise, заяви в изявление по това време, че ходът ще помогне за повишаване на осведомеността за компанията в САЩ, като същевременно ще даде на фирмата по-добър достъп до „най-дълбокия и ликвиден капиталов пазар в света“.

Данните на Dealogic подчертаха значителна разлика между листванията в САЩ и Обединеното кралство досега тази година. Американските пазари отбелязаха 156 първични публични предлагания през първите шест месеца на годината, които общо набраха 28,3 милиарда долара, показват данните.

Въпреки това, Самюъл Кер, ръководител на отдела за пазари на акции в Mergermarket, заяви пред Си Ен Би Си, че макар британските фондови пазари да са „под облак от негативна преса от известно време“, може да има по-светли времена за Лондон.

„Виждаме как все повече бизнеси започват да се обръщат сериозно към листванията в Лондон след няколко години на реформи и по-широка несигурност относно регулаторната и политическата насока на САЩ“, коментира той в имейл.

Британският премиер Киър Стармър рекламира плановете на правителството си за съживяване на британските капиталови пазари, обещавайки да проучи регулациите, които „ненужно възпрепятстват инвестициите“. Миналото лято британският орган за финансов контрол преразгледа правилата за листване в опит да опрости процеса на пускане на акции на британския пазар.

„Ако Лондон може да превърне интереса в ранен етап към листванията в Обединеното кралство в успешни първични публични предлагания, това ще допринесе до известна степен за обръщане на част от наратива за гибелта на града“, каза Кер от Mergermarket пред CNBC.

Джанет Муи, ръководител на пазарния анализ в компанията за управление на богатство RBC Brewin Dolphin, посочи, че листванията чрез първични публични предлагания (IPO) се забавят в световен мащаб.

„Лесно е да бъдеш песимистичен, когато имаме новини като тази“, коментира тя. „Реалността е по-нюансирана, включително макроикономическата несигурност и по-строгите финансови условия забавиха листването в световен мащаб.“

Миналата седмица „Файненшъл таймс“ съобщи, че норвежкият софтуерен гигант Visma е избрал Лондон за предстоящия си дебют на публичния пазар. Муи твърди, че тази новина показва, че все още има интерес към бързоразвиващи се компании да се листват в Лондон.

„Въпреки това е необходима още работа, за да се осъществят реформи за рационализиране на листването и да се направи Лондон по-привлекателен за бизнеса“, призна тя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ