SVB колабира в най-големия банков фалит в САЩ от световната финансовата криза насам

SVB колабира в най-големия банков фалит в САЩ от световната финансовата криза насам

SVB колабира в най-големия банков фалит в САЩ от световната финансовата криза насам

Калифорнийските банкови регулатори поеха контрол над кредитната институция SVB Financial Group, която изпадна в несъстоятелност, предаде Ройтерс.

Това е най-големият банков фалит в САЩ от световната финансова криза насам.

Контролът върху закъсалата банка поема Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC), която да се разпореди с нейните активи, става ясно от изявлението на регулаторите

Главният офис и всички клонове на Silicon Valley Bank ще отворят отново на 13 март и всички застраховани вложители ще имат пълен достъп до своите депозити не по-късно от понеделник сутринта, според изявлението на FDIC.

SVB, която оперира под името Silicon Valley Bank, не е била намерена за коментар от Ройтерс.

Американските банки са загубили над 100 млрд. долара от стойността на фондовия пазар от разпродажби през последните два дни, като европейските банки са загубили още около 50 млрд. долара, според изчисление на Ройтерс. Някои прогнозират още проблеми за сектора.

„Може да има кървава баня следващата седмица, тъй като банките са в затруднение. Продавачите на късо сще атакуват всяка една банка, особено по-малките“, каза Кристофър Уейлън, председател на Whalen Global Advisors.

Министърът на финансите Джанет Йелън каза пред законодателите в Конгреса в петък, че ведомството е запознато с последните развития и наблюдава ситуацията.

FDIC заяви, че ще се стреми да продаде активите на SVB и че бъдещите плащания на дивиденти към неосигурени вложители могат да бъдат направени.

Кредиторът, фокусиран върху стартиращи фирми, се опита тази седмица да увери клиентите си, много от които са фондове за рисков капита, че парите им са в безопасност, след като увеличението на капитала доведе до срив на акциите му с 60% и допринесе за изтриването на над 80 млрд. долара от банковите акции.

Сривът на акциите на SVB, който започна в четвъртък, застигна и в други американски и европейски банки, като това предизвика загриженост за скритите рискове в сектора и неговата уязвимост към растящата цена на парите.

Средноголемите банки бяха тежко засегнати в петък, тъй като провалът на SVB отекна във финансовата индустрия, като индексът на регионалните банки в S&P 500 (SPLRCBNKS) падна с над 5%, достигайки седмичен спад от 19% - най-лошият от 2009 г. насам.

Проблемите в SVB подчертават как кампанията на Федералния резерв на САЩ и други централни банки за борба с инфлацията чрез прекратяване на ерата на евтините пари разкрива уязвимостите на пазара.

„Silicon Valley Bank хвърля светлина върху уязвимостите в банковия сектор на САЩ, предимно в облигациите, които много големи институции държат“, каза Карл Шамота, главен пазарен стратег в Corpay.

„Пълен хаос"

Тъй като по-високите лихвени проценти накараха пазара за първични публични предлагания да затвори за много стартиращи компании и направиха частното набиране на средства по-скъпо, някои клиенти на Silicon Valley Bank започнаха да теглят пари, за да посрещнат нуждите си от ликвидност. Това накара Silicon Valley Bank да потърси тази седмица начини да посрещне тегленията на своите клиенти.

За да финансира ликвидност, SVB продаде в сряда портфейл от облигации на стойност 21 млрд. долара, състоящ се предимно от държавни облигации на САЩ. SVB обяви в четвъртък, че ще продаде 2,25 млрд. долара обикновен капитал и преференциални конвертируеми акции, за да запълни дупката си във финансирането.

Един базиран в Обединеното кралство директор на фирма за рисков капитал, който е пожелал да остане анонимен, е казал, че фирмата му е побързала да изтегли средства в размер на „едноцифрени милиони“ от четири сметки в Silicon Valley Bank късно в четвъртък.

Източникът определи ситуацията като "хаос". Той каза, че почти всички базирани в САЩ фондове и инвестиционни банки на неговата фирма работят със SVB и не е известно дали тези фирми са успели да изтеглят средства.

Технологичният сектор беше силно засегнат и стресът се появи в други части на пазара, тъй като лихвите се покачват.

Близката до криптосектора банка Silvergate Capital Corp заяви в сряда, че планира да прекрати дейността, след като беше засегната от тежки загуби при драматичния срив на криптоборсата FTX.

Източници, запознати със ситуацията, казаха в четвъртък, че някои стартиращи компании са посъветвали своите основатели да изтеглят парите си от SVB като предпазна мярка.

Късите продавачи в SVB са спечелили със 717 млн. от в края на борсовата сесия в сряда, според анализаторската фирма Ortex.

„Пазарът е уморен от компании, които са нерентабилни или правят бизнес с такива фирми“, каза Дейвид Трейнър, главен изпълнителен директор на New Constructs, инвестиционна изследователска фирма.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ