Държавата търси варианти да субсидира производителите на рози

Държавата търси варианти да субсидира производителите на рози

Държавата търси варианти да субсидира производителите на рози

Министерството на земеделието, храните и горите търси варианти за подпомагане на розопроизводителите, съобщи заместник-министърът на земеделието, храните и горите Крум Неделков, цитиран от пресцентъра на своето ведомство.  Той се включи в честванията на Празника на розата в Карлово.

„Стремежът ни е да подкрепим сектора в трудната ситуация, в която е поставен“, заяви още той.

Тази година стопаните в сектора имат редица нерешени проблеми. По-рано този месец представители на Асоциацията на розопроизводителите прогнозираха пред БНР, че поне 40% от розовите градини у нас тази година ще останат необрани, а още през есента част от традиционните производители ще унищожат насажденията си.

Причините за това са ниските изкупни цени и липсата на пазари. 

През последните години производството на рози в България се увеличи чувствително, но маркетинга на продукцията изостава от този растеж, което води до понижаване на цените. "Традиционният български пазар за розово масло е около 2,5 тона годишно, докато през миналата година у нас се произведоха 4,5 тона", коментира председателят на браншовата асоциация Христо Николов. 

В края на февруари бе обявено, че България ще отправи официално запитване към Европейската комисия за възможността да приложи кризисни мерки за подпомагане на розопроизводството. Това съобщи тогавашният министър на земеделието, храните и горите Десислава Танева. По предложение на розопроизводителите страната ни ще поиска да приложи мярката за небране на розовия цвят.

Временно решение на проблема с изкупуването на розов цвят тази година е прилагането на нова мярка за розопроизводството – небране. До една седмица България ще изпрати предложението за одобрение от Европейската комисия, а до края на март се очаква нотификацията. Изчисленията за компенсациите за небране ще са базирани разходите на розопроизводителите и на статистическите данни, че средният добив от декар маслодайни рози е 314 кг.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ