Призовават Световната банка да спре да инвестира в изкопаеми горива

Призовават Световната банка да спре да инвестира в изкопаеми горива

Високопоставени официални лица от Европа са призовали ръководството на Световната банка да прекрати инвестициите в прокети, свързани с петрол и въглъща, и да постепенно да намали тези в природен газ, предаде Ройтерс, позовавайки се на запознати източници.

В писмо от шест страници изпълнителните директори на Световната банка, представляващи големите европейски страни акционери и Канада, са приветствали стъпките на банката да гарантира, че нейното кредитиране помага за усилията за намаляване на въглеродните емисии.

Те обаче са призовали финансовата институцията да предприеме още по решителни мерки в борбата с климатичните промени.

„Смятаме, че Световната банка трябва да отиде по-далеч в тези си усилия и да се откаже от всички инвестиции, свързани с въглища и петрол, и допълнително да очертае политика за постепенно илизанеот производството на електроенергия от газ. Институцията трябва да инвестира в газ само при изключителни обстоятелства", се казва в писмото на европейските чиновници, видяно от Ройтерс.

Авторите на писмото акцентираха върху инвестицията на Световната банка за 620 млн. долара в многомилиарден проект за втечнен природен газ в Мозамбик, одобрен от борда на банката през януари, но не призоваха за анулирането му, посочва един от източниците.

Световната банка потвърди, че е получила писмото, но не разкри цялото му съдържание. Отбелязано бе, че банката и нейните посестрими организации са предоставили 83 милиарда долара за действия в областта на климата през последните пет години.

"Много от инициативите, за които се призовава в писмото от нашите акционери, вече са планирани или в процес на обсъждане за нашия проект за План за действие по климатичните промени за 2021-2025 година, по който ръководството работи, за да бъде готов идния месец", пише банката в отговор до Ройтерс.

Първият климатичен план за действие на институцията започва през финансовата 2016 година.

Този месец САЩ, които са най-големият акционер в Световната банка, отново се присъединиха към Парижкото споразумение за климата от 2015 година и обещаха да насочат многостранните институции и държавното кредитиране в САЩ към инвестиции, съобразени с климата, и да ги отклонят от високовъглеродните инвестиции, припомня Ройтерс.

Вчера президентът на Световната банка Дейвид Малпас заяви пред финансовите министри и централните банкери от Г-20, че институцията ще направи рекордни инвестиции в смекчаване на климатичните промени и приспособяване към тях за втора поредна година през 2021-а.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ