Научнофантастични филми, които всеки трябва да гледа
Научната фантастика е жанр, който представя идеи, размисли и мечти за това, което бъдещето предстои да ни разкрие. Обикновено сюжетите разглеждат няколко ключови тематични конфликта. Често сред тях присъства проблема за това, как човечеството би реагирало в лицето на глобален недостиг – постапокалиптичен сценарий, който за жалост не изглежда твърде далечен. Редакторите на Obekti.bg ни представят 10 от най-добри научнофантастични филма на всички времена според класацията на Cinefix.
Ако преодолеете невалидната от термодинамична гледна точка предпоставка, че препускащият огромен влак е най-доброто място за спасение от глобалната зима, филмът отваря един удивителен свят от зашеметяващи сцени, изследвайки сериозни морални и социални въпроси. Ами ако просперитетът се основава на страдание? Ако доброто на всички зависи от болката на някои? Каква е цената на борбата срещу една несправедлива система?
Изчезването на нашия вид – предотвратимо или неизбежно, близко или далечно, показва колко несигурна е връзката ни с планетата и нашето собствено съществуване. Тук могат да се изброят множество заглавия като „Проектът: Съншайн“, „Заразяване“, „Щамът Андромеда“, „Пътят“ и „12 маймуни“.
Представете си свят, в който не се чува детски глас. „Децата на хората“ ни показва един особено мрачен поглед към бъдещия апокалипсис. Блестяща концепция за края на човечеството е тази за настъпилата световна стерилност. Достатъчно сигурно, за да погуби вида ни завинаги, достатъчно бавно, за да се задушим в мисълта за това.
Разбира се, когато говорим за фантастика, в някакъв момент няма как да не се сблъскаме с извънземни. Сред достойните заглавия в тази сфера са „Близки срещи от третия вид“, „Денят, в който Земята спря“ и не така популярният независим филм „Another Earth“.
Филмът на Робърт Земекис залага на една потенциално възможна среща с извънземни, която служи като отправна точка за дискусия върху споделените ни ценности като общество. Какво означава да не сме сами и как трябва да реагираме. Може би е нужна честна и балансирана дискусия за справяне с противоборството между научния и религиозния възглед за света. „Контакт“ търси допирната точка в нашата споделена човечност и днес изглежда по-релевантен от всякога.
Друг вид извънземна среща, която не се случва в първоначалния контакт, а малко след него, ни кара да се запитаме – а сега накъде? И това незабавно засяга теми, които и днес срещаме в обществото от културен, обществен и политически порядък. Може би един от най-алегоричните филми е „Сектор 9“, който картографира расовия апартейд, като го пренася във взаимоотношенията между хора и извънземни в Йоханесбург. Въпросът за съвместното съжителство не е запазен само за извънземните. Отношенията между хората и машините е една от най-вълнуващите теми на съвремието.
7. Тя (2013)
Все по-вълнуващ е жанрът, свързан с изкуствения интелект и въпросите, които могат да отключат мислещите и самоусъвършенстващи се машини в нашия свят и общество. „Тя“ е достатъчно смел, за да игнорира почти напълно тези въпроси в полза на емоциите, които те могат да предизвикат у нас. „Тя“ изследва крехките човешки ограничения, не по отношение на интелигентността, а по отношение на нашата зависимост, привързаност и емоционална нужда. „Тя“ е дълбоко човешки поглед към това, какво може да крие бъдещето и какви наши вродени характеристики може да ни изиграят лоша шега. Не неспособността да изчислим Пи до милиардния десетичен знак, а тази вътрешна ранимост, която ни прави хора. За жалост оцеляването на един вид не е само мир и любов. Понякога конфликтът е неизбежен.
Що се отнася до научната фантастика, друга голяма тема на изследване е, не само как се учим да съществуваме съвместно с друг вид, а какво правим, когато установим, че вече не сме господстващата форма на живот на планетата. „Матрицата“, „Терминатор“ и „Градът на мрака“ са сред ярките примери по тази тематика.
6. Планетата на маймуните (1988)
Как би изглеждал светът, ако човекът беше поставен по-долу в йерархията на видовете? „Планетата на маймуните“ навлиза дълбоко в тази идея и социалните последици от нея. В този експеримент има съчувствие и себепознание. Той ни кара да си дадем сметка за нашата историческа роля в качеството на колонизатори и владетели.
Голяма част от научната фантастика се занимава с новите технологии - предимствата, удивлението, възможностите, но също и опасностите, които прозихождат от тях. Изследва пресичането между технологиите и човешката природа, изследва нашите най-човешки слабости и странности и отчита възможността технологичното ни развитие да изпревари моралното. Добри примери са филмите „Гатака“, „Специален доклад“ и „Портокал с часовников механизъм“.
Според редакторите от Cinefix тъкмо това е най-добрият научнофантастичен филм на Крос Нолан. Историята в „Престиж“ се развива в миналото и няма космически кораби, но има наука. Тук проблемът е, че стремежът за напредък е напълно откъснат от всяка трезва преценка за това, какво е правилно и какви може да са последствията.
Разберете, кои са останалите научнофантастични знакови филми на страницата на Obekti.bg.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.