16-и зелен и енергиен форум – устойчивост или икономика?

16-и зелен и енергиен форум – устойчивост или икономика?

На 15 май за 16-а година „Мениджър“ организира „Зелен и енергиен форум“, който ще свърже две от най-значимите съвременни теми – зелените политики и енергийния преход – не просто като глобални приоритети, а като ключови елементи за икономическа конкурентоспособност и дългосрочно устойчиво развитие.

Събитието ще стартира с официално откриване от Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на Европейската комисия в България. 

Крис Бартън, британският комисар по търговията с Европа ще изнесе keynote презентация на тема: Как да запазим конкурентността на бизнеса, без да застрашаваме устойчивостта на околната среда - перспективата на британския бизнес.

Декарбонизацията не е само проява на екологични стремежи – тя стои в основата на новата икономическа и геополитическа динамика. Глобалният ред се преструктурира около теми като енергийна независимост, устойчивост на индустриите и технологично превъзходство.

По тази тема ще говорим с  Апостол Дянков, експерт в областта на устойчивото развитие на бизнеса, създаването и прилагането на климатични политики, Георги Георгиев, инициатор и ръководител на международен научно-практически проект 0-Carbon Trakia Economic Zone  и Саша Безуханова, основател, MOVE.BG.

Радослав Миков, партньор, Wolf Theiss София ще изнесе презентация с тема „Граничен въглероден данък на ЕС “.
Събитието ще продължи с дискусионен панел: Законова рамка за отчетност и добри ESG практики. Участници в него са Десислава Белева, юрист и ESG експерт, "Белева и партньори", Надежда Мяшкова, съосновател и изпълнителен директор, Power Partner Solutions и Силвия Димитрова, мениджър устойчивост, "Евклипс Енерджи".

Кръговата икономика не е визия за далечното бъдеще – тя е спешна необходимост днес. Изчерпването на природните ресурси, нарастващата криза с отпадъците и микропластмасите, както и новите европейски регулации налагат не просто промени в политиките, а цялостна трансформация на бизнес моделите. В рамките на панела „Реални решения за кръгова икономика“ ще обсъдим технологиите и компаниите, които не чакат натиск отгоре, а вече създават промяната. Защото бъдещето няма да върви по права линия – то ще се завърта в кръг. Участници в разговора са Ива Станишева, член на управителния съвет, "Институт Кръгова Икономика", Валери Говедаров, мениджър "Устойчивост и Кръгова икономика", Kaufland България, Мина Маркова - Карпузова, експерт по кръгова икономика и преподавател в Нов български университет, Диляна Якова, мениджър „Регулации и устойчиво развитие“, „Филип Морис България“ и Станислава Евтимова, управител, „Екосейф“.

AI вече трансформира индустрии, пазари и ежедневието ни – но все още стои въпросът: накъде накланя везните? Може ли да бъде катализатор за устойчивост – чрез оптимизация на ресурсите, енергийна ефективност и предикативна поддръжка? На тази тема ще говорим със Здравко Николов, изпълнителен директор, Equinix България.

В разговор между Надежда Бобчева, заместник-кмет "Зелена система, екология и земеползване", Столична община и Таня Кръстева, главен редактор на списание „Мениджър“ ще проследим зеленият път на София. 

За това как да се справим с мръсния въздух ще говорим с д-р Александър Симидчиев, председател на управителния съвет, Сдружение ”Въздух за здраве” .

Променящите се енергийни условия изискват България да преосмисли своята роля в новия глобален контекст. Светът е в процес на геополитическо пренареждане, Европа търси по-силна енергийна свързаност, а устойчивият енергиен микс – с разумен баланс между ядрена енергия и възобновяеми източници – се превръща в стратегически приоритет. Цената на електроенергията остава чувствителен въпрос, подложен на влияние от различни вътрешни и външни фактори. В този динамичен пейзаж България има потенциала да се наложи като регионален енергиен център – при условие че разполага с дългосрочна стратегия, последователна политика и инвестиции в модерна инфраструктура и технологии.

На тези теми ще разговаряме с Жечо Станков, министър, Министерство на енергетиката, Пламен Димитров, член на УС, Българско геополитическо дружество, Мариус Кьопен, анализатор, “Програма Енергетика и климат”, Център за изследване на демокрацията, Румен Радев, председател на УС, АИКБ и Виктор Минчев, член на УС, Асоциация Свободен енергиен пазар.

Регулацията в енергийния сектор вече не е просто технически въпрос – тя се превръща в поле на напрежение между националната автономия и засиления наднационален контрол. Независимостта на енергийните регулатори на страните членки е под сериозно напрежение, докато Европейската агенция ACER разширява влиянието си върху координацията и надзора на пазарите. Паралелно с това, пазарните участници са изправени пред все по-строги изисквания за прозрачност и отчетност. Днес фокусът не е само върху това кой произвежда енергията, а върху това кой определя правилата на енергийната игра.

Ще разговаряме по тези въпроси с Ива Петрова, заместник-министър, Министерство на енергетиката и Ерик Хотман, енергиен омбудсман на Белгия.

В сегмент „Регулации и прозрачност“ ще се включи Александър Линов, старши правен консултант, Германска федерална мрежова агенция (Bundesnetzagentur) на тема “Прилагане на REMIT II (акценти от промените в REMIT II, прогнозен времеви график за въвеждане на промените, определяне на представител по член 9, правомощия за разследване на националните регулатори, правомощия за разследване на ACER, съгласуване на санкциите)”. 

Участие ще има и Павел Свобода, служител по политиките - надзор на пазара, ACER (Агенция за сътрудничество мeжду енергийните регулатори). Той ще говори за наблюдение в ACER - мандат, процеси, използване на данни, координация. 

От 15 години списание „Мениджър“ е утвърдена платформа за стратегически разговори по теми, свързани със зелените политики и устойчивото развитие, проследявайки водещите тенденции в един от най-бързо развиващите се сектори на икономиката. Настоящата година е особено ключова – трансформациите в разбирането за устойчивост и нарастващото значение на зелените политики подчертават нуждата от задълбочен дебат. Промените в енергийния ландшафт вече оказват съществено влияние върху цялостната икономическа динамика.

Разгледайте пълната програма и се регистрирайте за присъствие тук.
 

***
Генерални партньори: Данон, Photomate

Основни партньори: Shell България, Aurubis, Philip Morris Bulgaria, Kaufland, Power Partner Solutions.

С подкрепата на:  Evklips Energy LTD., Еко ПартнърсSunotec, Renewable Energy Insurance Broker.

Институционални партньори:  Комисия за енергийно и водно регулиранеБългарска стопанска камара, Институтът за енергиен мениджмънт (ЕMI)

Медийни партньори: bTV Media Group , BNT, Dir.bg

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ