Нито крачка назад: Как връщането в офиса се превърна в битка
Хиляди служители на най-големия европейски разработчик на софтуер SAP подписаха писмо, в което заявяват, че се чувстват "предадени" от "радикалната промяна на курса" на компанията по отношение на изискването за завръщане в офиса. Много от тях заплашват да напуснат работа изобщо, вместо да се върнат изцяло или да ходят на работа три дни в седмицата, както е планирано да се случи от началото на април, съобщава The Washington Post.
Налице е драстична промяна в подхода от времената на ковид пандемията, позволяващ значителна част от служителите на SAP да работят от разстояние. Още през 2021 г. главният изпълнителен директор Кристиан Клайн описва SAP като "място за работа, което е 100 % гъвкаво и се основава на доверие". Но подобно на много главни изпълнителни директори, мнението му се промени, когато динамиката на пазара на труда започна да се променя в полза на работодателите. На фона на докладите за силните приходи на компанията Клайн изрази разочарование от въздействието на дистанционната работа върху културата на SAP.
"Не вярвам, че с помощта на платформа за видеоконференции можете да разберете нашата култура, да се обучавате и развивате и да можете да вършите най-добре работата си", цитира думите му агенция Bloomberg.
Немският софтуерен гигант е една от няколкото големи компании (сред които Google, AT&T, Goldman Sachs и Bank of America), които промениха позицията си по отношение на присъствието в офиса от гъвкава на твърда, сигнализирайки, че дните на пълна дистанционна работа са отминали. Те се отказват от опитите да привличат служителите в офиса с безплатни обеди, благотворителни акции и концерти в полза на по-репресивни мерки. Но някои от служителите са готови да напуснат, вместо да се подчинят.
Повече от 5000 служители подписаха протестното писмо през двете седмици след съобщението на SAP за връщане в офиса. Профсъюзът на работниците на SAP в Европа счита политиката на компанията за "необоснована" заради предварително дадените уверения, че възможността за дистанционна работа ще се запази.
Джоелин Пери, говорител на SAP, заяви, че по време на "преходния период" до април компанията се надява да обсъди с персонала "парадигмата на хибридната работа".
"Намирането на правилния баланс между работата от разстояние и присъствието в офиса помага за повишаване на производителността, иновациите и благосъстоянието на служителите", отговори тя в имейл на запитване от страна на The Washington Post. "Променяме политиките си за гъвкава заетост, за да ги приведем в съответствие с най-добрите пазарни практики и собствения си опит като лидер в хибридната работа.", допълва говорителката на компанията.
Битката за лично присъствие в офиса е ожесточена. Bank of America разпрати "разяснителни писма" на служителите, които не отговарят на очакванията на компанията за завръщане в офиса, и ги заплаши с дисциплинарни мерки, ако не се съобразят с това условие в срок от две седмици. Според Live Data Technologies, през 2023 година вероятността работещите от разстояние да бъдат уволнени е била с 35% по-висока от тази при работещите на пълен работен ден в офиса или хибридно.
Някои компании с гъвкави политики по време на пандемията се опитаха да обвържат посещенията в офиса с прегледа на представянето, докато други просто заплашиха да уволнят тези, които не идват достатъчно често. Миналото лято Google предприе строги мерки, за да наложи изискването си за връщане в офиса. Служителите, които не се съобразяват с това, могат да пострадат от оценката на представянето си и да ограничат възможностите си за повишение. По подобен начин през август Goldman Sachs напомни на тези, които не спазват изискването за петдневна работна седмица в офиса, че това ще се отрази на начина, по който ще бъдат оценявани.
Някои служители обаче смятат, че тези изисквания са необосновани и се използват от работодателя им като претекст за уволнението им.
"Има ръководители, които смятат, че връщането в офиса е начин да убият два заека с един куршум", казва Анди Чаленджър, старши вицепрезидент на фирмата за набиране на персонал Challenger, Gray & Christmas. Той отбелязва, че компаниите, които прекалено упорито изискват връщане в офиса, трябва да са подготвени за борба: "Досега видяхме немалко бунтове."
В AT&T например повече от 60 000 мениджъри бяха задължени да се върнат в офиса по хибриден модел. Но компанията намали броя на офисите за тях, поради което за някои от тях беше по-трудно или невъзможно да отидат на работа. Служителите казват, че изискването се отнася както за тези, които са работили дистанционно преди пандемията, така и за тези, които са били наети специално за дистанционна работа по време на пандемията. Те заявяват, че на повечето от тях не е била предложена помощ за релокацията. Това беше потвърдено и по време на неотдавнашна среща в общината от Джереми Лег, технически директор на компанията. Според него не е изненадващо, "че има хора, които не са доволни".
В резултат някои служители очакват съкращение или търсят нови възможности.
Служителите на приложението за запознанства Grindr също се оказаха в аналогична ситуация, след като получиха подобна заповед. Те са били задължени да работят в определени офиси, независимо от това къде живеят. За някои от тях това означавало да пътуват из цялата страна. Нареждането се отнасяло и за онези, които смятали дистанционния си режим за постоянен. В резултат на това около 45% от 178-те служители на Grindr са напуснали.
Пандемията показа, че с технологии като Zoom, Microsoft Teams и Slack хората могат да работят ефективно от вкъщи и да взаимодействат с колеги, намирайки се на различни места. Преди отшумяването на пандемията да обърне курса, много компании хвалеха способността на персонала да остане продуктивен, докато работи дистанционно.
Но дори Zoom, фаворитът на пандемията, който позволи на милиони хора да работят дистанционно по време на карантина, призова за връщане в офиса. Миналия август компанията помоли служители, живеещи в радиус от 50 мили, да идват в офиса два дни в седмицата, с посланието, че самите те имат нужда от реален режим в хибриден модел, за да създадат по-добри продукти за него.
За много от работещите тези изисквания нямат смисъл и някои изследвания подкрепят тази гледна точка. Едно скорошно проучване показа, че подобни изисквания не помагат на компаниите да печелят повече пари.
„Не сме наблюдавали значителни загуби в производителността или ангажираността (при дистанционна работа), така че задължителното присъствие на място сигнализира за недоверие и обезценява това, което служителите са правили през последните няколко години“, каза Аника Йесен, директор изследвания в консултантската компания Gartner. „Не е чудно, че се чувстват предадени.“, добавя тя.
Заетостта на офисите в най-големите бизнес центрове в САЩ миналата година се движи около 50% от нивата преди пандемията, въпреки исканията на работодателите за повече време за лично присъствие. Но тази година се появиха някои признаци, че подобни заповеди могат да имат някакъв ефект: според Kastle Systems средната национална степен на заетост на офисите достигна 51,8% в края на януари, или най-висока стойност след пандемията.
Недостатъците на дистанционната работа са имали по-голямо въздействие върху по-младите представители на работната сила, за които е било трудно да изградят отношения с колеги и ментори в ерата на Zoom. Те са тези, които са изправени пред по-високи нива на прегаряне и неангажираност, според проучване на Pew Research Center от 2023 г. Много мениджъри отбелязват, че именно младите хора са най-нетърпеливи да се върнат в офиса.
Кайла Флик, 25-годишен инженер в General Mills в Murfreesboro, Тенеси, разчитала на по-голяма предсказуемост в работата си. Но била изумена от текучеството на персонала в предприятието, гледайки как колеги и ментори идват и си отиват. Според нея много от тях са намерили по-гъвкава заетост, но самата тя не може да си представи работа без лично присъствие.
След пандемичната изолация и почивка от колежа, тя се радва на възможността да общува лице в лице с колеги, особено с тези, които започват кариерата си. Наскоро дори сменила местожителството си, за да бъде по-близо до бизнеса и приятелите си. Кайла обича да прекарва времето си с колегите си, да играят заедно волейбол и да ходят на пикници.
Аника Йенсен от Gartner казва, че компаниите, които не са поставили строги изисквания за офиса, трябва да бъдат подготвени за напускане на най-талантливите си служители, милениали и жени. Вместо това, казва тя, работодателите трябва да анализират баланса на разходите и печалбите от гледна точка на служителите, които искат да се чувстват способни на резултати, автономни и ангажирани.
„Получете обратна връзка от служителите за това какво работи и какво не и бъдете готови да адаптирате и коригирате политиките си. Това е различно от "всичко или нищо.“, казва тя.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.