Сън в офиса: Културата на работохолизма се завръща

Сън в офиса: Културата на работохолизма се завръща

Сън в офиса: Културата на работохолизма се завръща

Технологичните компании призовават служителите да забравят за „лукса“ на дистанционната работа и утвърдения баланс между работата и личния живот. Илон Мъск насърчава работна култура, фокусирана върху натоварен, напрегнат, дълъг ден.

След като Мъск купи и влезе в Twitter, завръщането в офиса взе твърде суров обрат, като един служител туитна „#SleepWhereYouWork“ и снимка в спален чувал и с маска за очи.

Неотдавна Мъск изпрати имейл до новите си служители, като ги помоли да се ангажират да работят „дълги часове“при „висока интензивност“ и да бъдат „изключително екстремно настроени“, ако искат да продължат да работят с него. Служителите на банкрутиралата FTX също прекараха няколко нощи в офиса, следвайки примера на своя шеф Сам Банкман-Фрийд.

Акцентът върху прекарването на лично време в офиса и жертването на себе си заради работата - това е рязък обрат от културата на компаниите от „Силициевата долина“, която е пионер в постоянната дистанционна работа и насърчава опции като четиридневната работна седмица. Експертите казват, че промяната на курса може да означава повече стрес, прегаряне и дори екзистенциална криза за много служители.

„Същността на идеята е, че работата вече не е просто работа“, обяснява Каролин Чен, автор на книгата „Work Pray Code“. „Работата е смисълът на живота, тя ви дава цел и идентичност. Това е източникът на вашата принадлежност към нещо", казва тя. Чен обяснява, че като поставят работата на първо място, хората не само имат възможност да докажат колко са силни и твърди, но и стават част от специално „братство“.

Мъск обаче отмени изискването за връщане в офиса, след като много служители на Twitter избраха да напуснат, вместо да работят при новите условия. Сега, казва той, те могат да продължат да работят дистанционно, ако техният мениджър смята, че така имат „значим принос“ за компанията.

През последните години културата на упорито блъскане в офиса, която възхвалява работохолизма, получи лоша репутация. Но „Силициевата долина“е мястото, откъдето са възникнали много от тези идеи. Компаниите имат дълга история във възхваляване на късните вечери или уикендите в офиса като ключ към разкриването и разбирането на идеята на даден стартъп, нова функция или сключване на важна сделка.

Този стил на работа беше насърчаван както от Стив Джобс, така и от бившия изпълнителен директор на Uber Травис Каланик. Те вярваха, че такава среда насърчава иновациите. Преди да се присъедини към Twitter, Мъск принуди работниците на Tesla да работят на изтощителни 12-часови смени, за да спазят производствените срокове. А самият той стана известен с това, че спи на пода на завода. Неотдавна той каза, че спи и в офиса на Twitter.

Удобствата в технологичните компании като безплатна храна и игри като настолен футбол, са насочени към това никога да не напускате офиса. В известен смисъл тези привилегии помогнаха на работниците да балансират професионалния и личния си живот, тъй като можеха да спортуват и дори да перат в офиса.

Работниците от епохата на Милениума се обявиха против някои от тези тенденции. Сега няколко технологични лидери отново тръбят в подкрепа на тази идеология.

На работните места в „Силициевата долина“ спането в офиса често се смяташе за нещо като почетен знак. Провалената основателка на Theranos Елизабет Холмс често говори публично за навиците си за сън, като се хвали, че може да работи дълги дни само с четири часа сън. По същия начин Банкман-Фрийд каза, че се нуждае само от четири часа сън в чувал. Компании като Google и Uber предоставиха на служителите място за почивка, като инсталираха капсули за сън в офисите им. Те се надяваха, че предоставянето на място за почивка на работниците ще увеличи производителността.

Естер Крауфорд, директор продуктов мениджмънт на Twitter, ретуитна снимка, направена от един от нейните колеги, на която тя спи в спален чувал на пода в офиса. „Когато вашият екип работи денонощно, за да спазва крайните срокове, понякога се налага  #SleepWhereYouWork“, пише тя.

Сега други представители на компанията се изказват в социалните медии и предизвикват разгорещен дебат. „За мнозина работата е заплата, която им позволява да се грижат за себе си и семействата си“, пише инвеститорът Джейсън Калаканис, който помага на Мъск да управлява Twitter. „Само за малцина късметлии това е мисия и истинска страст. Примирих се с това и основателите на компании също трябва да се примирят с това", обяснява той.

А някои смятат, че идеалният баланс между личния и професионалния живот не може да бъде намерен.

През последните години технологичните компании изглежда са се отдалечили от популяризирането на тази култура, вместо това показват предимства като възможността да се работи отвсякъде, въвеждането на четиридневни работни седмици и инвестиции в инициативи за психично здраве. По време на пандемията много компании се фокусираха върху здравето и благосъстоянието и насърчаваха баланса между професионалния и личния живот, за да намалят прегарянето.

Twitter беше една от първите компании, които преминаха към дистанционна работа на пълен работен ден, само няколко месеца след началото на пандемията. А бившият главен изпълнителен директор Джак Дорси правеше всяка година 10-дневни медитационни „бягства“ в чужбина и обмисляше преместване в Африка, преди пандемията да промени плановете му.

Но икономиката оказва натиск върху технологичната индустрия, което може да принуди компаниите да се справят с по-малко. Заедно с Twitter, други технологични компании съкратиха десетки хиляди работници. И много ръководители казаха, че планират да намалят или премахнат допълнителните разходи.

„Растежът трябва да бъде движен от малък екип, особено при тази пазарна несигурност“, каза Кайл Станфорд, водещ анализатор на рисков капитал в изследователската фирма PitchBook. „За съжаление, това ще доведе до повишени изисквания към служителите“, добавя той.

В скорошен туит, базираната в Сан Франциско фирма за рисков капитал Founders Fund каза, че иска да инвестира в компании, „които вярват в бъдещето на работата“. Компанията определя този термин като включващ неща като работа в офис, вярвайки, че „наистина е необходимо много работа“ и фокус върху правенето на пари.

Неотдавнашните изявления на Мъск, съчетани с повратната точка в технологичната икономика, също биха могли да дадат възможност на повече компании да имат повече изисквания към служителите си.

„Трябва да запомните, че Силициевата долина е нещо като екосистема“, казва Чен. Компаниите се конкурират помежду си. Така че те ще следят отблизо Twitter", обяснява тя.

Крис Райс, партньор в базираната в Сан Франциско фирма за набиране на стартъпи -  Riviera Partners, казва, че служителите все още имат избор и трябва да задават въпроси за това какво се очаква от тях и да съобщават желанията си. Но ако търсят лесна, много лесна работа, може да останат разочаровани.

„Настоящата пазарна ситуация ще принуди компаниите да затегнат коланите“, казва Райс. „Кандидатите трябва да разберат, че луксът, с който са свикнали през последните години, може да бъде забравен“, обезкуражаващо завършва той.

Източник: The Washington Post

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ