Тайната съставка за здрава екипна атмосфера

 Тайната съставка за здрава екипна атмосфера

Консултантът по лидерство Кели Д. Паркър споделя своя опит за справяне с прегарянето и дава съвети как да изградите подкрепа на работното място

Преди няколко години разбрах една истина, която ме порази. В буквалния смисъл на думата аз направо пламнах и прегорях. "Как сте?" - попита ме шефът. Това беше рутинен сутрешен въпрос, който тя задаваше по-скоро по навик, тъй като дори не откъсваше очи от клавиатурата.  Казвах: „Добре съм, благодаря“, но онзи ден отворих уста и не можах да кажа нищо. Вместо това се разплаках. В работата демонстрирах непоколебимо хладнокръвие, сдържах се на всяка цена и не показвах слабостите си. Но аз дълго се блъсках във водовъртежа на отчаянието и в края на краищата стигнах до предела. Всеки ден вътрешният ми диалог беше пълна каша и бъркотия от мисли.

  • Как бих могла да се справя с трите нови задачи тази седмица, като  все още не съм довършила пет от предишната?
  • Дали дъщеря не си забрави у дома маратонките за часа по физкултура?
  • Дали ще се наложи и днес да работя до късно ?
  • Какво да сготвя за вечеря?
  • Кога за последно излязохме заедно със съпруга ми?
  • А днес кой ден е ?

Прегарянето е често срещано във всички професионални дейности. В скорошно проучване 77% от респондентите казаха, че са преживели прегаряне на работа. Добавете към това задачите, които трябва да бъдат решени в личния живот, и резултатът става опустошителен.  В деня, за който разказвам, аз се почувствах опустошена. След като изчерпах всички възможни варианти, зарязах принципите си и споделих с шефа всичко, което ме боли. Не стигнахме до реално решение, но се почувствах по-леко - просто разтоварих душата си.

Но облекчението не продължи дълго.

Следващата седмица колежка ми разкри, че нейният шеф й е предал разговора ни, описвайки подробно моите чувства и цитирал голяма част от това, което бях казала тогава. И това не беше единственият човек, с когото шефката ми е споделила това.

Бях разочарована, но решена да намеря други начини да си помогна и да върна баланса в живота си. Взех си повече почивни дни. И отделих повече време за обяд. Въпреки факта, че това предизвика известно неодобрение, спрях да работя до късно. Тези промени бяха стъпка в правилната посока, но нещо все още липсваше.

Тайна съставка

Ако вие, като мениджър, търсите инструмент, който да помогне за намаляване на прегарянето и отдръпването на служителите, вашият опит може да е подобен на моя -  опитали сте много варианти, но все още не сте сигурни, че можете да разрешите проблема веднъж завинаги.

За мен „Денят на плача“ беше най-лошият ден, но това не беше единственият път, когато аз се чувствах много стресирана. Всъщност имаше много такива дни, но някак се справях със ситуацията. Именно тогава беше включена най-важната съставка - обществото. Когато имах топли отношения с колегите, успях спокойно да поговоря и да получа подкрепа. Именно това ми помогна да възвърна баланса си и да продължа напред. За ръководителите, които искат да намалят прегарянето и да увеличат ангажираността, създаването на възможности за общуване може да бъде противоотровата на това. Ето три начина да помогнете за укрепване на екипната връзка.

Слушайте

Когато слушате човек, укрепвате връзката, така му показвате, че думите му си заслужават отделеното време и внимание. В нашия изпълнен със задачи и бързо променящ се свят, активното слушане може да изглежда почти като изгубено или забравено умение. Поддържайте връзка, като се фокусирате изцяло върху настоящия момент, като задавате изясняващи въпроси и не прекъсвате. Преди всичко не забравяйте, че основната ви цел е да слушате, за да разберете, а не да формулирате отговор.

Учете се

В много организации шефовете рядко взаимодействат със служителите си извън обикновените, рутинни любезности. За да помогнете за създаването на истински връзки в екипа си, поемете риска да поддържате връзки на различни нива на работа. На това се основава популярното риалити „Шеф под прикритие“. Началниците научават историите на хора в своята фирма, които иначе може би не познават, и изпитват от първа ръка ефективността на своето лидерство. На свой ред служителите виждат личните качества и по-интимните страни на своя шеф. Както старшите, така и младшите членове на екипа могат да споделят своите идеи. Създаването на пространство за споделяне на концепции за това кое в системата работи, кое в нея не работи и какво бихте искали да се задейства в бъдеще, ще даде възможност за осезаеми начини за поддържане на добра атмосфера в офис пространството.

Реагирайте

Слушането и ученето са много важни, но ето истинският тест, а той е - как реагирате на това, което чувате. Шефовете могат да подкрепят дадена кауза, като предприемат смело действие. Непопулярни или противоречиви мерки може да засегнат обичайните досега неща, като промяна на дългогодишни политики, промени в персонала или промени в културата на общуване. Когато началниците предприемат масирани действия за справяне с първопричината за проблемите, засягащи благосъстоянието на служителите, това изгражда доверието и чувството за сигурност, които са отличителни белези на един здрав екип. В този случай, както Саймън Синек пише в Leaders Eat Last: How to Build a Dream Team, „Работата вече не е място, от което да се страхувате. Това е място, където можете да почувствате своята значимост."

Източник: FastCompany

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ