Да се откажем или да поемем риска:5 прости истини, които ще ни направят по-богати

Да се откажем или да поемем риска:5 прости истини, които ще ни направят по-богати

Независимо дали си признаваме или не, парите играят важна роля в нашия живот, и е добре да научим правилата за тяхното управление. Опитваме се да прилагаме сложни инвестиционни стратегии, да избираме най-добрите акции на пазара или да поверяваме парите си на големи финансови институции с надеждата, че това ще ни донесе успех. За съжаление, това често ни носи само разочарования и загуби. В тази статия ще се върнем към основите на личните финанси и 5 прости истини, които ще ни помогнат да увеличаваме нашето богатство.

 

1. Никой друг не се интересува от парите ни, колкото ние самите

Все още има много хора, които вярват, че някой друг ще се погрижи за техните пари. За съжаление, това е само мит. Преди доста години и аз бях в това положение. Приемах, че мога да поверя личните ми финанси и инвестиции на друг човек или институция. Бързо разбрах, че техният интерес не винаги съвпада с моя. Например, при доверителното управление възнаграждението на компанията зависи от постигнатите резултати и тя взима процент от тях. На пръв поглед, интересите ни съвпадат с тази разлика, че ако портфолио мениджърът реализира загуби, те ще са изцяло за моя сметка. Това важи за продукти като застраховки Живот с инвестиционен елемент, взаимни фондове, пенсионно осигуряване и много други продукти.

Разбира се, не отричам нуждата от съвети на по-умни хора от нас и с повече опит, но винаги (без изключение) ние трябва да сме хората, които взимат окончателното решение, дори да е грешно. При всеки казус, който имам, чета и се интересувам много от алтернативите, допитвам се до експерти, но накрая аз решавам, защото аз ще нося последствията от това. „Гаранция“ е хубава дума, но съм се убедил, че тя не значи нищо при управлението на моите лични финанси.

 

2. Не може да избегнем риска, но може да го минимизираме

Чувам често, че дадена инвестиция е рискова и затова не си струва да се влагат пари в нея. Това мислене ограничава нашите възможности и те се свеждат само до две – да се откажем или да поемем риска. Всъщност, има и други опции. Една от тях е да прехвърлим риска на професионалисти (застрахователите се занимават именно с това – разпределят риска между много хора и така всеки от тях плаща малка премия).

Другият вариант е да минимизираме риска, като има много начини за това. Аз предпочитам един от тях – информацията. По принцип, рискът е неочаквано събитие, което може да ни донесе загуби. Около нас е пълно с такива и никой няма гаранция за нищо на този свят. Това, което зависи от нас е да сме максимално подготвени за такъв развой на събитията. Ако става въпрос за инвестиция, е добре да съберем колкото се може повече информация за нея и какви рискове крие тя. Друг начин за минимизиране на загубите е да използваме различни стратегии като диверсификация, осредняване на цената, инвестиране с по-малки суми, продажба при достигане на определена цена и други.

3. Може да вземем (и похарчим) кредит за часове, но да го изплащаме за десетилетия

Ако имаме добри текущи доходи, спокойно може да вземем 50,000 лева заем за нова кола, 200,000 лева за маломерен тристаен апартамент в не толкова престижен квартал в София или 20,000 лева за онова пътуване до Бразилия. Одобрението на кредита става за минути, а цялата процедура отнема само няколко дни. Това е добрата част – взели сме парите и сме ги похарчили, за да си купим някаква вещ или изживяване. Скоро, тръпката отминава. Покупката на по-скъпа кола е свързана и с повече разходи от месечния бюджет, жилището се оказва до нов строеж, а от пътуването остават само спомените и 453,132-те снимки.

Вземането на пари и харченето е лесно, но после трябва да изплащаме кредита с години, а в някои случая и десетилетия. Аз разглеждам всеки заем като инструмент (лост), който ще ми помогне да вляза в по-голяма инвестиция и да получа по-голяма възвращаемост за моите пари. Само тогава си струва. Да ограбвам бъдещето си, заради прищевки на момента и да взимам пари, които нямам, е скъпо удоволствие, което ме прави по-беден, а не по-богат.

4. Времето е по-ценно от парите

Ако хванете златната рибка и тя ви предложи да ви даде едно от тези две неща: 1000 лева или 100 часа само за вас и сами да решите как да ги използвате, кое ще изберете? Аз съм питал стотици хора този въпрос и над 99% от тях избират времето. Тогава ги питам за причината и отговорите най-често са „С 1,000 лева нищо не мога да направя, а ако имам 100 часа само за мен, ще почивам/развия бизнес идеята си/ще посетя близки/ще си играя с децата или нещо друго“. На някои от запитаните дори не им трябват 100 часа, а само един или два свободни дни, за да направят неща, които са планирали от години, но все не им стига времето.

След този „експеримент“ винаги се замислям защо хората в хипотетичната ситуация избират времето, а в живота си почти винаги избират парите. Не се замисляме, но често ние работим за тази сума – 10 лева на час (или 1,600 лева за 160 часа на месец). Толкова ли струва нашето време? Не е ли твърде евтино? Всеки ще отговори за себе си, а вече чувам някой да (си) казва, че няма друг начин и „Нещата са такива“. Имам още един въпрос към вас: „Ако можехте да избирате, щяхте ли да работите по 8 часа на ден (и 2 в пътуване) или бихте искали да сте по-гъвкави?“. За мен, времето е много по-ценно от парите (невинаги е било така), защото не мога да си го върна, а пари мога да изкарам още. Ние сме само за миг на тази земя и не бих искал да пропилявам този шанс, че съм се родил, за да нямам контрол върху моето време и приоритети.

5. Нямаме гаранция за нищо

Стана въпрос, че никой не може да ни гарантира на 100% нищо в този живот. Въпреки това, ние искаме усилията ни, времето ни и правилните навици да ни се отплатят в най-скоро време. Ще ви дам един пример –изследвания показват, че мнозинството от богатите хора стават рано и четат много книги. Това кара много хора да стават в 5.00 часа сутрин и да четат по 10-20 книги на месец. Дори да приемем, че тези два навика са помогнали на богатите хора да станат такива (а не са ги придобили след това), то няма гаранция, че ако правим същото, ще станем милионери.

Да продължим с този експеримент и да изпълняваме абсолютно всички навици на богатите хора в продължение на години. Отново, не е сигурно, че ще станем като тях. Истината е, че няма гаранция, НО, ако следваме успешния пример, увеличаваме многократно шансовете си да увеличим нашето богатство или да постигнем целите си. Нека не го забравяме.

Това бяха 5-те прости истини за изграждане на богатство. Ако ги приложим в нашия живот, ще забележим положителната промяна в себе си и в банковата ни сметка, но аз не мога да дам 100% гаранция, че това ще ни направи приказно богати. Мога само да ви обещая, че ще стигнете много по-далеч, ако опитате, а не само да си мислите или да си говорите за това. Успех!

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ