Регулярни доходи или капиталова печалба – какво да изберем?

Регулярни доходи или капиталова печалба – какво да изберем?

Не е необходимо да сме професори по икономика или да имаме задълбочени познания за световните финансови пазари, за да станем успешни инвеститори. Нужно е само да познаваме фундаменталните принципи и стратегии, и да се придържаме стриктно към тях. В този материал ще разгледаме двата основни начина за получаване на доходи от инвестиции – регулярни парични потоци и капиталова печалба.

Много от начинаещите инвеститори не правят ясно разграничение между тези начина, и се опитват да максимизират печалбите си, но това рядко води до успех. Противно на многото писания в мрежата, нито един от двата инвестиционни подхода не е по-добър от другия, а всичко зависи от подходящото им прилагане, и от нашите цели. Нека ги разгледаме поотделно.

Инвестиране в инструменти, които ни носят капиталова печалба

В основата на този метод е изкуството да купуваме евтино и да продаваме скъпо, което да ни осигурява максимална печалба. Например, ако закупим 10 акции от фирма Х за 124 лева на обща стойност от 1,240 лева, и ги продадем, когато цената им стане 145 лева на акция, ще реализираме капиталова печалба от 210 лева. Едно от най-важните условия при тази стратегия е да намираме добри, но подценени активи, които ще увеличат своята цена и ще ни донесат печалба.

Често хората бъркат тази стратегия с някакъв вид хазарт или спекулация, което е далеч от истината. Успешните инвеститори не избират случайно активите, в които да инвестират и после да палят свещ, те да поскъпнат, а правят задълбочен фундаментален анализ. Целта на този анализ е да намерят „справедливата“ цена на дадената инвестиция, и ако тя е над сегашната, да купуват.

Най-важното, от което тези инвеститори се водят е стойността, която получават срещу парите си. Това е и основният принцип, който използва Уорън Бъфет, за да изгради своето богатство и за да стане най-успешният инвеститор на нашето време. Той набелязва добри компании с устойчив фундамент и конкурентно предимство, и когато те имат затруднения или има спад на финансовите пазари, той купува големи дялове от тях. Най-успешните му инвестиции са направени по време на криза, когато никой друг не купува, а всички продават от страх да не загубят още.

В тази статия ще разгледаме два инструмента, които може да ни донесат капиталова печалба – акции на публични компании и недвижими имоти.

Инвестиции в акции на компании

На фондовите пазари се предлагат акции от компании, които оперират в различни отрасли. Първото нещо, което е добре да направим е да изберем тези, които познаваме добре или се интересуваме от тях. Инвестирането в индустрии, които не познаваме е първата крачка към превръщането ни в спекуланти (трейдъри), т.е. това да стане нашата основна или допълнителна работа. От друга страна, ако разбираме основните фактори, които движат даден отрасъл, лесно може да разберем дали дадена компания от него се представя добре, и дали нейните акции имат потенциал за растеж.

Нека разгледаме един пример. Ако на 9 януари 2007 година, когато Стив Джобс представи първото поколение iPhone, сме преценили, че този телефон ще промени изцяло света на мобилните устройства и акциите на компанията ще са добра инвестиция в дългосрочен план, сме проявили смелост и сме ги купили по $12 за брой, сега тяхната цена е над $150.

Инвестиране в недвижими имоти

И при тях е необходимо да си напишем „домашното“, преди да вложим значителна сума. Не може да разчитаме, че в исторически план цените на имотите вървят нагоре, и няма значение в какъв вид ще инвестираме и кой точно имот ще закупим. Това ни превръща автоматично в комарджии, което няма нищо общо с избора на стойностни активи.

Когато инвестираме в имоти, е добре да съберем цялата необходима ни информация, за да вземем информирано и печелившо решение. Отново, с най-голям потенциал за повишение на цената, са подценените имоти. Интересно е, че те се радват на най-малък интерес, защото не изглеждат атрактивно и имат някои недостатъци. Когато аз търся имот за инвестиция (а дори и за живеене), не гледам луксозните мебели или модерната баня, а потенциала - с малко средства, той да си повиши цената си над пазарната. Обикновено, добре изглеждащите имоти с някои модни елементи, са надценени и продавачите са включили в цената всяко нещо, което са направили по тях. Сами разбирате, че не винаги това се оценява от бъдещите собственици (или наематели).

Насоки при инвестиране в инструменти с капиталова печалба:

  • Не е необходимо да продаваме нашите активи, ако сме ги купили за 100 лева, а сега са 150 лева, например. Така се разделяме с печеливша инвестиция, която има потенциал да стане 400 или дори 500 лева. Решение за продажба, може да вземем, ако актива не отговаря на първоначалните критерии при покупка, които сме заложили.

  • Да не продаваме веднага, когато пазарът тръгне надолу, а да направим анализ за развитието на дадения актив. Ако вземем за пример отново Apple, техните акции паднаха наполовина през 2008 година, но бързо се съвзеха, и след това бележеха връх след връх.

  • 90% търсене и 10% инвестиране. Ако искаме да печелим дългосрочни капиталови печалби и да станем успешни инвеститори, трябва да отделим 90% от времето си, за да търсим добри активи, а през останалото да инвестираме.

Инвестиране в активи, които ни носят регулярни доходи

Казано с прости думи, това са активи, които ни носят приходи на месечна, тримесечна или дори годишна база, като независимо от интервала, ключовото тук е „постоянна възвращаемост на инвестицията“. Такива доходи са дивидентите от акции на компании и наема от имоти. Много хора предпочитат този тип инвестиции, защото виждат веднага резултата от своите вложения, без да е нужно да чакат голям период от време. Другата основна причина за търсенето на подобни активи е, че регулярните доходи може да се използват за текущи разходи или покупка на други инвестиции.

Както и при инвестирането с цел капиталова печалба, така и при активите, генериращи регулярни доходи, ни е необходима стратегия, която да спазваме стриктно. Отново, дългосрочният хоризонт ще ни отличи от спекулантите, които търсят бързи печалби с цената на поемането на висок риск. Друго важно нещо тук е да определим срокът за откупуване на инвестицията, за да може да сравним различни активи. Например, средният срок за възвръщане на инвестицията с наеми за апартамент в София е 17-18 години, който сравнен с други страни като Англия или Германия, е почти два пъти по-дълъг.

Насоки при инвестиране в инструменти, носещи регулярни доходи:

  • Историята се повтаря. Колкото и да пише навсякъде, че миналите резултати, не са гаранция за бъдещи такива, историята често се повтаря и активи, които са донесли добра доходност през последните години, е най-вероятно да ни донесат такава и в бъдеще. Това важи с особена сила за дивидентните акции, при които досегашната история на разпределение на печалбата е най-силният индикатор за бъдещето.

  • Не винаги става въпрос за доходност. Дори да инвестираме в актив, който е постигнал висока доходност през последните няколко години, трябва да си зададем въпроса, дали този показател е устойчив и може да поддържа същото ниво и в бъдеще. Все пак, ние търсим дългосрочни резултати, а не краткосрочни печалби, нали?

  • Пасивни доходи или не съвсем. Въпреки че тези доходи се наричат още и „пасивни“, има много активна работа по покупката на активите, които я носят, както и тяхната „поддръжка“. Разбира се, може да разчитаме изцяло на това да получаваме доходи, докато спим, но за да максимизираме печалбата си, е необходимо да правим някои допълнителни дейности. Например, при отдаване на жилищни имоти под наем, е добре да участваме в целия процес по покупка на имота, обзавеждане, търсене на наематели, техните нужди, получаването на месечния наем и поддръжката на имота.

Това бяха двата основни типа активи, в които може да инвестираме. Вие кои предпочитате и защо?

Информация за автора: Стойне Василев е независим финансов коуч, инвеститор и собственик на най-популярния сайт за лични финанси в България – SmartMoney.bg, както и председател на Управителния съвет на Българска асоциация на личните финансови консултанти (БАЛФК).

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ