5 типа майки на детската площадка, които вбесяват всички
Детските площадки често приличат на театрална сцена и това не е, защото там играят деца. Понякога именно техните майки могат да устроят незабравим спектакъл. Хората са различни, но в ситуация около пясъчника се открояват ясно 5 типа, които можем да отличим безпрекословно. Така е, тъй като те могат да развалят настроението и на най-благодушния човек.
Комунистката
Как да я разпознаете: По изказвания от типа: „Сега това момченце ще сподели своите играчки с теб“, „На детската площадка всички съоръжения и играчки са общи“ и тем подобни „лозунги“, когато става дума за чуждите играчки.
С какво дразни - Такава майка може да си тръгне от площадката с количка или тракторче на друго дете, защото „Тази играчка толкова се хареса на моят син, че я взех да си поиграе с нея вкъщи и ще я върнем, като дойдем другия път.“
Ако другото дете не иска да дели своите играчки с другите, „комунистката“ може да се обиди на неговата майка.
Пример: „Моят син имаше стар робот и в него нямаше нищо особено, но детето просто го обожаваше и го носеше навсякъде със себе си. Веднъж едно по-голямо момиченце го взе и го удари в три пъти в земята. И знаете ли какво каза майката на това момиче на моя разплакан син? Каза му: „Момченце, ако се страхуваш, че ще ти вземат робота, нека твоята майка да го прибере в чантата си или въобще не го носи – тук всички играчки са общи.“
Казах на тази майка, че не е права, но тя вдигна рамене и тръгвайки си, ми отвърна: „Това са деца, трябва да се научат да делят нещата си.“ Дори не ни се извини.“
Обсебващата
Как да я разпознаете: Тази майка прилича на предишната по това, че обича да властва не само над собствените вещи. Но в този случай става дума не за чужди играчки, а за общото имущество на площадката – люлки, беседки, катерушки.
Този тип майка не допуска на съоръжението нито едно чуждо дете.
С какво дразни –Лабиринти, пързалки, пейки – всичко на площадките е предназначено за всички техни малки посетители, а не за едно конкретно дете, но обсебващата майка може едновременно да се разположи на няколко обекта – на една люлка люлее сина си, на съседната оставя чантата си. И на молбата да освободи поне една от люлките, за да се порадва и друго дете, казва: „Заето е – не мога да държа чантата си в ръце.“
Пример: „На двора пред нас има катерушка, на която дъщеря ми обожава да си играе. Един ден тя беше заета – майка седеше най-долу на катерушката и с възторг хващаше своето едва проходило момченце, което, очевидно, не можеше да се катери все още. Обясних на своето дете, че ще идем и ние веднага, когато момченцето слезе оттам. Дъщеря ми чакаше търпеливо и когато изкачването приключи, другото дете просто реши да си седи на върха с таблета на майка си в ръка, а тя стоеше до него и си разглеждаше маникюра. Ние с дъщеря ми слязохме и учтиво помолихме момченцето да се премести, за да може и дъщеря ми да се покатери, но майка му отсече: „Той иска да седи там, и значи, че катерушката е заета.“
Такава дебелащина още не бяхме срещали, просто тогава не се сдържах и ѝ казах всичко, което си мислех.“
Наставницата
Как да я разпознаете: Такива майки обожават да поучават, да остроумничат и да съветват другите майки: „Тук е пясъчник, не сте на бал - да бяхте преоблекли детето с по-подходящи дрехи за игра!“ „Вече му давате бонбони?! Не сте ли чували, че на децата до три години не бива да се разрешават сладки неща?“
С какво дразни - За щастие, наставниците рядко са груби, за разлика от обсебващите майки, но пак могат да ви изкарат извън нерви, като правят забележки „от загриженост“ и оставят впечатлението, че другите майки не са никак внимателни с децата си. Наставницата просто изстисква положителната енергия от околните.
Пример: „Докато децата ми си играеха, до мен седна нова „приятелка“ и се започна: „Вие какво, сок ли им давате на близнаците? Варете им компот като мен“. Когато споделих, че ходя на плуване заради болките в гърба след раждането, тя поклати глава категорично: „О, не, басейнът не е добро решение – само йога ще ти помогне. Чуваш ли: само йога!“
Посредницата
Как да я разпознаете: Посредницата прилича на наставницата, но тя не поучава майките, а се занимава директно с децата – във всичко. Със своето поведение подобен тип жени напомнят на скучаещи властни баби – готови са гръмко да се изказват по всички въпроси, непрестанно да коментират и да контролират всички действия на децата.
С какво дразни –Тя може да бъде толкова напориста, че дори на протестите на обсебващата „Тук е заето“, да се вживее в ролята на обясняваща на децата как да се катерят, да го направи сама. А коментарите ѝ могат да бъдат толкова гръмогласни, че дори най-отявлената „комунистка“ да не посмее да пипа чуждите играчки.
Пример: "На площадката до нас идва една много енергична дама – говори силно, понякога даже крещи: „Деца, вижте каква кофичка има Мария. Марийче, разменете си кофичките със Сашко. Наде, недей да държиш така лопатката. Коя е майката на това момиченце?“ А майката на момиченцето (аз в случая) иска детето ю просто да си поиграе и да пообщува с връстници.“
Будисткият монах
Как да я разпознаете: Не, тази майка няма да познаете по оранжевите одежди. Тя обикновено седи някъде далеч от детската площадка и "медитира" с телефон или таблет, в най-добрия случай с книга. Тя е пълна противоположност на предишните типажи. Струва ви се, че е идеална, която и муха не би прогонила, но не е толкова просто.
С какво дразни – Майката „будистки монах“ неслучайно е седнала по-надалеч – в това време на детската площадка се намира практически безпризорно нейното дете. Тя е на „ти“ с дзен-практиките, затова въобще не я вълнува поведението на нейния син или дъщеря, дори то да е въпиющо дразнещо.
Именно затова другите майки са принудени някак си да разрешават конфликтите, които устройва ненаглежданото дете.
Пример: “На близката детска площадка си играеше момиченце на 5 години. Майка му го доведе и се отдалечи с книга под съседната топола. Момиченцето беше добре облечено, говореше правилно, но се държеше просто отвратително - хвърляше пясък в очите на другите деца, със сила вземаше чуждите играчки, изяждаше чуждите вафли, отхапваше си от нечия ябълка…
Не успях да се сдържа, когато това момиченце бръкна в моята чанта, бръкна в козметичния ми несесер, извади червилото и го счупи. Когато я попитах не я ли е научила майка ѝ да не пипа чужди неща, детето отвърна: „Пиеше ми се вода, затова бръкнах в чантата, но видях червилото.“
Майка му го беше довела да си играе, без да му даде нито вода, нито закуска. Отначало помислихме, че сигурно жената с него е безотговорна детегледачка, но после се изясни – беше майка му.
Това момиченце идва да си играе от време на време и до днес, а майка му, както винаги си разлиства списание под тополата.“
Източник: noviteroditeli.bg
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.