Търговските трикове, които не забелязваме

Търговските трикове, които не забелязваме

Търговските трикове, които не забелязваме

Крайната цел на всяка компания е да ни продаде продукт, който може и да не сме имали намерение да купим. Триковете, които се използват на пазара, са толкова, че дори и най-внимателните падат в капана. 

Ето някои от най-разпространените уловки, с които ни атакуват от магазините, заведенията и телевизионните реклами, представени от Bright Side. Замислете се, преди да купите.
 
Безплатни разядки и мезета

Всички се радваме, когато ни дават нещо безплатно. Но всъщност, докато хапвате солените фъстъци, които са ви донесли, е много по-вероятно да си поръчате втора бира. А разядките не случайно се казват така – от тях само огладняваме още повече. Има и научни доказателства, че хората, които получават бонбони със сметката си, оставят по-голям бакшиш.

Цветът на храната

Цветът на храната  също може да се използва, за да ни манипулира да купим. Дори когато не се добавят оцветители, идват на помощ други трикове. Например производителите на портокалов сок подобряват цвета на сока, като добавят до 10% ярко оцветен сок от мандарина, както и пигмент от портокалова кора, тъй като тези съставки не се водят изкуствени оцветители.

Размерът на опаковката

Понякога изборът между голяма, средна или малка чаша в „Макдоналдс“ не означава нищо, защото получавате почти същото количество кола. Друг трик, който може би сте забелязали, е, че количеството в опаковките, които сте свикнали да купувате в супермаркетите, намалява... но цената остава същата.

Ефектът на лявата цифра

Забелязали ли сте, че много цени в магазините завършват на ,99? По същество няма разлика между 2,99 и 3,00 лв, но клиентът най-вероятно ще купи по-евтиния продукт – не защото ще спести една стотинка, а защото лявата цифра оказва влияние върху начина, по който възприемаме цената като цяло.

Цените в менюто

Много ресторанти премахват изцяло паричните символи от менюто си (15 вместо 15 лв.), за да ни отклонят от мисълта, че плащаме пари за храната си. Налице е научно доказателство, че тази стратегия работи: проучване от Университета Корнел показва, че клиентите харчат повече пари, когато цифрите не са придружени от валутен знак.

Принципът на недостига

Принципът на недостига е известен психологически феномен: когато наличността на продукта се възприема като ограничена, той става по-привлекателен. Помислете за това следващия път, когато видите знак „Ограничена наличност“ – и проверете дали не стои твърде дълго време.

Пълния текст можете да прочетете на страницата на Obekti.bg.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ