Какво точно ни показват класациите за най-скъпите градове в света?

Какво точно ни показват класациите за най-скъпите градове в света?

Какво точно ни показват класациите за най-скъпите градове в света?

На всеки няколко месеца се появява нова класация, подреждаща най-скъпите градове за живеене в света. По-рано тази седмица Economist Intelligence Unit публикува своя двугодишен списък на най-скъпите градове в света. Миналия юни консултантската компания Mercer публикува подобен списък. През същия месец консултантската фирма ECA International пусна своя собствена версия. Много други компании правят същото през цялата година.

Но какво всъщност означава това за местния жител? 

Има някои неща, които трябва да знаете: за кого са предназначени тези списъци, какви са критериите, които използват и как да определите разходите си за живот, които са приложими за вас.

Тези списъци не са предназначени за местните жители. Те са предназначени за мултинационални компании, които искат да позиционират в даден град свои служители. Такива класации се използват като инструмент за изчисляване на това какво трябва да е заплащането на работниците в чужбина. Повечето компании, които използват тези списъци, разполагат с висококвалифицирани специалисти или мениджъри, които би трябвало да печелят повече от средната местна работна заплата. Този важен фактор играе огромна роля в начина, по който се формират тези списъци и влияе върху резултат на това, кои градове се издигат по-високо в класацията.

Точните критерии се различават, но има някои общи прилики при съставянето на тези списъци. Изследователите на място в стотиците градове калкулират цените за различни стоки и услуги, които съставляват "потребителска кошница". Тя може да включва хранителни стоки, фрозьорски услуги, кино, дрехи, електроника и мебели. Някои фирми, но не всички, ще включват и разходите за наем или кола. (Ето защо място като Сингапур се появява толкова често в тези списъци - притежаването на автомобил там е много скъпо, така че това значително натежава) Други фактори, като обменните курсове и данъчните ставки, също могат да играят роля.След това, за да подредят тези потребителски кошници едня спрямо друга, те използват стандартна мярка. Например EIU превръщат всички валути в щатски долари и сравнява всяка кошница с такава за Ню Йорк. Колко по-евтина или по-скъпа излиза кошницата спрямо тези показатели, позиционира и мястото на града в списъка. „Това е нещо като инструмент за чуждестранни компании, които имат чужденци на различни места по света“, обяснява Робърт Ууд, главен икономист в EIU. "Това е инструмент, който помага на компаниите по отношение на заплатите на чуждестранните служители".

С други думи, това са най-скъпите градове в света, но за определена група хора. За световните компании и техните работници в чужбина тези списъци са много полезни. Една от основните цели е да се даде представа на емигрантите, колко ще харчат и на компаниите, колко трябва да платят на базата на начина на живот и навиците за харчене, които хората биха искали да продължат в нова страна. "Всъщност не гледаме цялото население - това е наистина за класа международни ръководители и професионалисти", казва и Винс Кордова, консултант в Mercer. Тези емигранти не „получават непременно стойността за местния гражданин. Те отиват в заведения, в които обичайно са за чужденци."

Ключът, който трябва да запомним, казва Кордова, е че цените в тези различни списъци се основават на определени продукти с определено качество, насочени към определени хора от друг пазар и държава. С други думи към емигрантите, които "ще търсят да възпроизведат определен профил на своите разходи".Така че, ако не сте емигрант, как можете да определите колко скъп ще е за вас градът, в който живеете? За съжаление, класациите тип "топ 10" не се прилагат тук. Просто трябва да си напишете домашното и да се попитате: защо искам да живея тук? Какво смятам да правя тук? Какъв начин на живот искам да водя? Ще живея ли сам, със семейството, с децата, с партньор, с приятели? Всички тези фактори определят, колко скъп ще е животът ви в града. 

"Няма лесен отговор", казва Лоурънс Уайт, професор по икономика в университета в Ню Йорк. - Наистина трябва да направите проучването си сами: къде бих искал да живея в този град? Колко е важно да бъда близо до обществения транспорт? Какви са данъците? Дали храната се облага? Дали облеклото се облага?

Използвайте собствена методология, която се отнасят до вас самите, а не за определена група хора. Вижте какво се случва с вашата собствена валута, в собствената ви страна, казва ръководителя на EIU. "Дали някои цени се покачват по-бързо от други и какво говори това за потребителските навици." Обърнете внимание на неща като транспорт или хранителни стоки, а след това ги сравнете с други градове във вашата страна. Истината е, че ако искате да живеете в голям град, очаквайте да платите за това, независимо дали сте емигрант или не. От друга страна, с всички удобства и връзки, които градовете носят, може да получите и това, за което плащате - независимо от това, къде се намира градът в даден списък.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ