Какво включва цената на самолетния билет и как да го закупим най-изгодно
Какво всъщност включва цената на самолетния билет? От какво зависи нейното формиране? По какъв начин можем да закупим самолетен билет на най-изгодна цена? На тези въпроси отговарят редакторите на AdMe.ru
Авиационно гориво - 26%
Авиационното гориво е основната точка при оценката на разходите за въздушен транспорт. Всяко въздухоплавателно средство има свой собствен разход на гориво и като правило това е публична информция и може да бъде намерена на уеб сайта на авиокомпанията или на строителната компания.
Обслужване на пътниците и багажа, както и на самия самолети на летището - 26%
Този елемент включва много неща. Обяд, дистрибуция, вода, транспортирането и съхранението на багажа, работата на центровете за повикване, уебсайтовете, събирането на статистически данни, поддръжката на клиентската база, паркинг на самолета на летището, експресни услуги и др.
Поддръжка на самолета - 16%
Застраховка и дребни ремонти.
Фонд заплати - 10%
Тази част от разходите включва заплати и бонуси за служителите на авиокомпанията - пилоти, стюарди и други служители.
Амортизация и лизинг - 8%
Амортизацията е постепенно намаляване на цената на самолета, свързано с процеса на износване. Ако машината е собственост на авиокомпанията, амортизационните разходи се поемат от нея. Ако самолетът се наема, компанията плаща на наемодателя.
Рекламни и административни разходи - 5%
Това, което авиокомпанията харчи за своето промотиране на пазара, данъци и други разходи. Размерът на разходите варират в зависимост от ситуацията в отделните държави.
Такси от Комисията и аеронавигационно обслужване, метеорологични услуги - 9%
Това включва метеорологичните услуги, проследяването на самолетите по време на полета, заплащана на летищата и авиокомпаниите.
***
Какво са триковете, които ще ни помогнат да спестим от самолетни билети:
Използвайте различни уеб търсачки
Уебсайтовете за търсене на самолетни билети сравняват офертите на всички авиокомпании и ги класират възможно най-удобно за вас. В действителност това е най-лесният и най-сигурният начин да се намери билети на най-ниска цена. Но различните търсачки могат да класират резултатите по различни начини, така че цените трябва да се проверяват на няколко места. Разликата в цената понякога може да достигне 2-7% от общата цена на билета.
Изберете полет с трансфери
Полетите с трансфер почти винаги са по-евтини от директните полети. Въпросът е, че авиокомпаниите се опитват да запълнят колкото е възможно повече полети, които използват базовите им летища (това са така наречените хъбове). Но има възможност да погледнете повече на една държава и същевременно да спестите много.
Използвайте "Правилото на неделята"
Според това правило, ако летите вечерта на събота срещу неделя, билетът ви ще бъде малко по-евтин. Правилото е измислено в САЩ, където полетите за лични цели се разделят от полетите по работа.
Полет в "подходящите" дни
Много авиокомпании леко променят цената на билетите в различни дни от седмицата. Най-евтините са често вторник, сряда и четвъртък. От петък до неделя, както и в официалните празници, билетите са по-скъпи.
Промяна на датите
Ако не сте свързани с конкретни дни, променете датите на заминаване и връщне. Някои търсячки сами ви подсказват най-евтините варианти за заминаване и връщне чрез специален "ниско ценови календар"
Влезте в програма за лоялни клиенти
При регистрация в програма за лоялност клиентът получава мили, купони за покупки в безмитните зони, безплатни билети и отстъпки за хотелско настаняване. Почти всички авиокомпании щедро дават бонуси и отстъпки на своите редовни клиенти.
Обръщайте внимание на детайлите
При плащането на билетите е добре да проверите отново всички условия на покупката. Някои оператори и авиокомпании могат да вземат странни допълнителни комисиони: за плащане с карта, за хартиен формуляр, за плащане офлайн, за резервиране на билет. Във всеки случай просто не трябва да губите бдителността си.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.