Любопитни факти за космическата болест

Любопитни факти за космическата болест

Почти всеки астронавт страда от космическа или пространствена болест. Или по-точно около 80% от астронавтите са имали в една или друга степен „синдром на космическо адаптиране“. 

Това е състояние, при което се наблюдава нарушение в пространствената ориентация сред заобикалящата среда в условия на липсваща гравитация. Човек е неспособен да определи правилно положението на тялото и крайниците си в пространството. Космическата болест носи със себе си главоболие, лоша концентрация, а също така гадене и повръщане. 

Състоянието обикновено трае няколко дни и е възможно да бъде потиснато до известна степен със специални медикаменти. Основна роля за справянето с болестта обаче имат дългите тренировки на космонавтите преди излизането им в орбита.

Но освен адаптацията към условията на безтегловност в космоса, които засягат както функционирането на тялото и психиката, така и най-елементарните ежедневни дейности като спане, хранене и лична хигиена, не по-малко сложна е и реадаптацията обратно на земята.

В някои случаи обратното приспособяване към земните условия може да трае дори по-дълго, отколкото преодоляването на космическата болест. Освен че трябва да се преодолеят настъпилите високо над небето мускулна атрофия и редица други неразположения, които следват живота без гравитация, необходимо е също време да се приспособи психиката на човек. Както се вижда от направени психологични експертизи, симптомите са по-скоро забавни, отколкото опасни. 

Така например немалко космонавти споделят, че връщайки се от дълъг престой в космоса, няколко месеца наред по-късно те все още пускат предмети, без да обръщат внимание, че не са ги поставили където и да е. В резултат на това се стряскат от тяхното падане, а за жалост и счупване.

Източник: ABC Fact

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ