Силата на зрителния контакт
Голяма част от харизмата на един човек се предава чрез зрителния контакт, припомня Obekti.bg.
Очевидно очите имат огромна сила и зрителният контакт може да има почти магическо въздейстиве върху хората. Разбира се, не може просто да се разхождате и да се взирате дълбоко в очите на всички. Както и усмивката, зрителният контакт изпраща различни сигнали в зависимост от съдържанието и контекста на общуването. Човек трябва да знае как да го използва.
Силата на невербалното общуване
Силата на невербалните сигнали като цяло е демонстрирана от едно изследване, което измерва вербални срещу невербални сигнали. То открива, че когато те си противоречат, ние сме пет пъти по-склонни да вярваме на невербалния сигнал, отколкото на думите. „Когато вербалните и невербалните сигнали са непоследователни, изпълнението се оценява като неискрено, нестабилно и объркващо", се подчертава в изследването.
Очите понякога изпращат по-силни сигнали от това, което казваме. В изследването на Барън-Коен от 1997 г. хората трябва да разчитат емоции по снимки, като понякога виждат цялото, понякога само очите. „За комплексни психични състояние, виждането само на очите дава значително по-добри резултати, отколкото само устата и е също толкова информативно, колкото и останалата част от лицето", уточняват изследователите.
Колко е нормално?
Количеството пряк зрителен контакт зависи от ситуацията. Например, хората обикновено се гледат в очите повече, когато говорят по двойки, отколкото в група. В групи хората задържат поглед между 3 и 5 секунди, а в разговор между двама – между 7 и 10.
Друг показател е процентът от времето, в което гледате някого, в сравнение с процента, когато гледате настрани. С помощта на самопроследяващи технологии учени са установили, че нормалното количество варира межу 30 към 60 процента. Като цяло – повече, когато слушате, и по-малко – когато говорите. Ако гледате по-малко, изглежда сякаш не проявявате достатъчно интерес, а ако гледате повече – може би проявявате твърде много.
И като стана дума за това…
Дългите погледи на влюбените
Когато някой е втренчен във вас и липсва контекст, трудно можете да разберете дали ви обича, или иска да ви убие. Дългият поглед сигнализира интензивно чувство, но само по себе си не може да се каже какво. Това е една от големите тайни на езика на тялото: зависи толкова много от контекста.
Често обаче контекстът е очевиден. Двама души, които се гледат в очите, докато вечерят на свещи, е малко вероятно да искат да се избият взаимно. Двойките, които са влюбени, се гледат в очите много повече от онези, които не са.
Плашещ поглед
В неправилния контекст дългият поглед може да се превърне в неуместен, дори плашещ. В едно проучване хората трябва да решават тест, докато изследователят настойчиво се взира в очите им. Това преживяване било толкова неудобно за участниците, че понижило рязко резултатите им.
Прочетете пълния текст на страницата на Obekti.bg.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.