Защо родителството за нашите майки е било тегоба

Защо родителството за нашите майки е било тегоба

„Толкова трудно е да възпиташ дете!“ Това като че ли е фраза за всички времена. Но за някои е особено актуална. Какво не е наред с възпитателните принципи на поколението на нашите родители? Психолозите не без основание твърдят: всичко, което ни се случва в детството, влияе на бъдещия ни живот. И, разбира се, родителските грешки и педагогически подход, който попиваме от тях - също.

Нашите родители не са имали най-безгрижното детство

Майка ни вероятно неохотно разказва за това. В историите за детството на таткото и на мама присъстват трудните условия, постоянен дефицит и много примери за тежкия им живот – съжителство на две поколения в малка квартира, възрастни родители, много братя и сестри, минимум лично пространство... Децата от ясли на детска градина (често седмично), без три години отпуск по майчинство, през лятото на лагер или при баба на селото.

Така тяхното поколение е израснало без сантименталност и угаждане на желанията.

Никой не е търсил помощта на психолог

По това време всички въпроси е „решавал“ всемогъщият Спок, който е бил еталон за строгост и дисциплина. Няма диагнози като дефицит на вниманието, няма стрес, нито пък тревожност – всичко се дължи на мързел, инат, твърдоглавство. И не само за децата, но и за възрастните не са съществували диагнози като следродилна депресия и емоционално прегаряне.

Битовите проблеми изяждат цялото свободно време

Особено, ако се появи дете. Защото никой по това време не е ползвал еднократни пелени и автоматична пералня. Същото както и онлайн магазини с доставка до дома. Само малцина са имали автомобили, такситата са били непосилен лукс. В магазините е имало вечен дефицит на продукти, а да се сготви нещо, отнемало много време. Всички задължения по право падали изключително върху раменете на жената.

Разбираемо е защо майката не е имала нито време, нито енергия да говори за това как е минал денят ѝ още по-малко да се интересува какво се е случило с детето в училище.

Тях постоянно са ги обсъждали и осъждали

Какво ще кажат хората, какво ще си помислят съседите и колегите ... подобни притеснения изобщо не са били измислица, а реалност. При липсата на интернет и разнообразни телевизионни предавания, всички са се интересували какво точно се случва в семейството. И всички съветвали майките – как да живеят, как да се хранят, колко и на каква възраст да раждат...

Потокът от съвети, който съвременните родители получават, е нищожен в сравнение с този от миналото. И в сравнение с бурната река от упреци, които родителите ни са получавали. Така че успокойте се и не упреквайте майка си, че прави всичко погрешно.

Саша Белкина, адаптация Мона Василева / Новите родители

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Бъсеску: Днешният вот противопоставя два диаметрално различни политически курса – „промосковски“ срещу „проатлантически“